Pomimo upływu ponad 40 lat od ostatniej wizyty człowieka na powierzchni Księżyca, wciąż wiemy zaskakująco mało na jego temat. Dziś zabieramy Was na wycieczkę po naturalnym satelicie Ziemi.




1. Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi. Jest jednocześnie piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym.

2. Prawdopodobnie najwcześniejszym z dotychczas odkrytych wizerunków Księżyca jest szkic naskalny, znajdujący się w jaskini w Konowth (Irlandia), który datowany jest na ok. 3000 lat p.n.e

3. Odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 kilometrów.

4. Mons Huygens uważana jest za najwyższy szczyt na Księżycu. Jej wysokość to 5,5 km.

5. Nie ma 'ciemnej strony' Księżyca. W rzeczywistości obie jego strony są tak samo oświetlane przez słońce. Strona jaśniejsza to ta, która skierowana jest w kierunku Ziemi, zaś ta 'ciemna' to strona przeciwna, która jest dla nas niewidoczna.

6. W 1966 roku Program Łuna Związku Radzieckiego wykonał pierwsze udane lądowanie bezzałogowego statku kosmicznego na powierzchni Księżyca.

7. Niewidoczna strona Księżyca, zwana 'ciemną', różni się wyglądem od tej widocznej. Przede wszystkim tym, że jej obszar pokrywają w mniejszej ilości tak zwane morza księżycowe. ('Morze księżycowe - ciemna, duża pokryta zastygłym bazaltem równina na Księżycu, powstała w skutek rozległych wylewów lawy, których większość nastąpiła pomiędzy 3,8 a 3,1 mld lat temu.- źródło - Wikipedia.)

8. Powierzchnia Księżyca posiada ogromną liczbę kraterów, które powstały po kolizji z kometami i planetoidami. Dlatego, że Księżyc nie posiada atmosfery, narażony jest na dotkliwe kolizje.

9. Na Księżycu jest bardzo gorąco w ciągu dnia, a w nocy jest bardzo zimno. Średnia temperatura w dzień wynosi 107 stopni Celsjusza, a w nocy -153 stopni Celsjusza.

10. Powstanie Księżyca: Istnieje kilka teorii na temat powstania Księżyca. Jednak najpopularniejsza jest ta mówiąca o tym, że Księżyc powstał w wyniku wielkiego zderzenia. Zderzenie proto-Ziemi z ciałem, które miało wielkość planety Mars, wyzwoliło energię, która wyrzuciła dostateczną ilość materii na orbitę okołoziemską. Dzięki tej materii uformował się Księżyc.



ZOBACZ TEŻ: Ciekawostki o Układzie Słonecznym

CIEKAWOSTKI

Początek strony