Żyjemy tuż obok prawdziwej gwiazdy - Słońca, głównego ciała w naszym Układzie Planetarnym. Otrzymujemy od niego światło i ciepło, które podtrzymuje życie na Ziemi. Energia słoneczna jest niezbędna do wzrostu roślin (stanowiących pożywienie dla zwierząt). Słońce ma już 4,6 mld lat. Przed nim jeszcze co najmniej 5, może nawet 15 kolejnych mld lat. Co potem? Oto kilka ciekawostek na temat Słońca


ZOBACZ TEŻ: 10 ciekawostek o Marsie



1. Wiek Słońca

Gwiazdy, takie jak Słońce, świecą od około 10 do 20 mld lat. Jednak okres trwania tzw. "głównej sekwencji" , czyli ich "dorosłość" trwa zaledwie 5 mld lat.

2. Rozmiary Słońca

Słońce jest rozognioną kulą gazową o średnicy 109 razy przekraczającej średnicę Ziemi. Jego objętość jest ponad milion razy większa od objętości Ziemi. Dochodzące od Słońca żółte światło pochodzi z fotosfery - warstwy atmosferycznej o grubości około 500 km.

3. Temperatura na Słońcu

Słońce jest szalenie gorące. Powierzchnia tej gwiazdy posiada temperaturę 5 500°C, podczas gdy temperatura we wnętrzu osiąga wartość 15 milionów stopni.

4. Odległość Ziemi od Słońca

Ziemia znajduje się ok. 150 mln kilometrów od Słońca. Dla porównania, gepard biegnący nieustannie ze swoją maksymalną prędkością przebyłby ten dystans w... 150 lat. A ile zajmuje promieniom słonecznym dotarcie na Ziemię? Nieco ponad 8 minut.

5. Energia słoneczna

W ciągu doby na każdy metr kwadratowy na Ziemię dociera 164 WAT energii. To prawie tak, jakby każdy metr kwadratowy naszej planety był nieustannie oświetlany przez lampkę z żarówką o mocy 150W. Gdyby człowiekowi udało się przechwycić i zmagazynować energię wytwarzaną przez Słońce chociaż w jednej sekundzie, energii tej wystarczyłoby ludzkości na blisko milion lat.

6. Plamy słoneczne

Bardzo duże plamy można czasami zauważyć przy zachodzie Słońca - w ten właśnie sposób Chińczycy obserwowali je 2000 lat temu. Dawni astronomowie sądzili jednak, że plamy są zjawiskami w naszej atmosferze. Zaprzeczyły temu obserwacje Galileusza w XVII wieku. W 1610 roku wykorzystał on swój teleskop także do obserwacji Słońca i dokonał wielu ważnych odkryć. Zauważył na przykład, że plamy pojawiają się i znikają oraz że zmienne są ich rozmiary, śledząc ich ruchy po słonecznej tarczy, wykazał też, że Słońce obraca się.

7. Aktywność słoneczna

Słońce jest tak potężne i niestabilne, że czasami możemy zaobserwować tzw. rozbłyski słoneczne, czyli nagłe uwalnianie się energii słonecznej. Zjawisko to jest niebezpieczne dla ludzkości, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia satelitów, a nawet pozbawić nas prądu, niszcząc wszystkie urządzenia elektryczne.

wybuchy na Słońcu

8. Zewnętrzne warstwy Słońca

Zaćmienia Słońca umożliwiły astronomom zobaczenie leżących ponad fotosferą warstw atmosfery Słońca. Pierścień różowawego światła pochodzi z chromosfery, gdzie temperatura wynosi około 15000°C. Podczas całkowitego zaćmienia widoczne jest przez kilka minut słabe, białe halo - korona. Warstwa ta rozciąga się do kilku promieni Słońca. Jej temperatura blisko Słońca dochodzi do 2 mln °C.

9. Wnętrze Słońca

Naukowcy aż do XX wieku wyobrażali sobie Słońce jak płonące ognisko. Jeszcze w 1892 roku wydano książkę opisującą Słońce jako piec wydzielający ciepło i światło. Inna XIX-wieczna teoria sugerowała, że świecenie spowodowane jest przez spadające na Słońce meteoryty. Obie teorie okazały się fałszywe. Jak wiemy obecnie, paliwem Słońca jest wodór, a energia, jaką dostarcza ono Ziemi, pochodzi z reakcji jądrowych zachodzących głęboko w jego wnętrzu.

10. Wygaśnięcie Słońca

Słońce, jak każde źródło energii, stale się wyczerpuje. Szacuje się, że za 5 miliardów lat zgaśnie, całkowicie wyczerpując swoje źródło zasilania.



ZOBACZ TEŻ: Ciekawostki o kosmosie

CIEKAWOSTKI

Początek strony