Na naszym globie możemy podziwiać liczne cuda inżynierii. Jednym z nich i najbardziej okazałym są mosty. Od zarania dziejów ludzkość tworzyła proste lub bardziej zaawansowane mosty, które wznoszono nad rzekami, czy też wąwozami. Wraz z rozwojem techniki ich długość zwiększała się z kilkunastu, kilkudziesięciu metrów do kilkuset, a w ostatnich latach przekroczyła nawet kilkadziesiąt kilometrów. Zapraszamy do czytania i oglądania.
Najdłuższe mosty świata

10. Most przez zatokę Chesapeake

Most przez zatokę Chesapeake otwiera ranking. Ma 24,14 km długości. Pierwsze plany jego budowy zostały zatwierdzone jeszcze przed II wojną światową. Jego budowę rozpoczęto w roku 1947 roku. Początkowo od roku 1952 stanowił on jedną nitkę, jednak od 1969 roku rozpoczęto dobudowywanie drugiego mostu składającego się z trzech pasów jezdni. Stanowi on niezwykłe dzieło inżynieryjne, albowiem składa się z wielu odmiennych typów konstrukcji.


Most przez zatokę Chesapeake

9. King Fahd Causeway

Most króla Fahda to trasa łącząca Bahrajn z Arabią Saudyjską. Jego łączna długość wynosi 25 kilometrów przy szerokości 23 metrów. To pierwszy most w naszym rankingu, który nie pochodzi z Chin lub ze Stanów Zjednoczonych. Jest to konstrukcja betonowa, wieloprzęsłowa, która została oparta na filarach. Znajdujące się na nim specjalne podwyższenie umożliwiające ruch statków stało się znakiem rozpoznawczym tego mostu. Stanowi on najważniejszą trasę między Bahrajnem a Arabią Saudyjską. Połączenie drogowe zostało wybudowane w latach 1982–1986 i kosztowało ponad 1,2 mld dolarów.

8. Most Jintang

Potęga gospodarcza Chin sprawia, że w całym kraju powstaje ogromna ilość niezwykłych budowli. To już kolejny olbrzymi most w naszym rankingu z tego azjatyckiego państwa. Most ten został oddany do użytku w 2009 roku, a jego długość wynosi 26,54 km. Jest to konstrukcja wieloprzęsłowa, stworzona z betonu, która została oparta na filarach. Most łączy wyspę Jintang z miastem Zhenhai.

7. Atchafalaya Basin Bridge

Jest to jeden z najdłuższych mostów w Stanach Zjednoczonych. W rzeczywistości składa się z dwóch takich samych konstrukcji poprowadzonych obok siebie. Umieszczone zostały nad bagnami. Zlokalizowany jest w stanie Luizjana pomiędzy Baton Rouge i Lafayette. Łączna długość mostu oddanego do użytku w roku 1973-im wynosi 29 290 metrów. Dziennie przed most przejeżdża ponad 25 tysięcy samochodów. Z powodu sporego ruchu oraz częstych wypadków, sukcesywnie co kilka lat jest na nim ograniczana prędkość maksymalna.

6. Most Donghai

Chiny przodują w dziedzinie budowy kolosalnych mostów i połączeń drogowych. To już kolejny most z tego kraju w naszym rankingu. Donghai, czyli Wielki Most Morza Wschodniego oddany został do użytku w roku 2005. Jego długość wynosi 32,5 kilometra. Łączy on obszar Szanghaju z wybrzeżem Yangshan. Jego innowacyjnością jest fakt, że większa cześć trasy położona jest bardzo nisko lustra wody. Pośrodku mostu zbudowane zostało długie na 420 metrów przęsło, które umożliwia przepływanie pod nim statków. Cały most zbudowany jest z blisko 700 segmentów.

5. Most Runyang

Most Runyang to już trzeci tego typu obiekt w naszym rankingu, który został wybudowany w Chinach. Otwarto go do użytku w roku 2005, a jego łączna długość wynosi 35660 metrów. Jest on częścią całego kompleksu mostowego, znajdującego się nad rzeką Jangcy w prowincji Jiangsu, będącą także częścią autostrady Pekin-Szanghaj. Kosztował on około 700 milionów dolarów.

4. Hangzhou Bay Bridge

Most Hangzhou Bay Bridge to kolejny chiński kolos, który znajduje się między miastami Jiaxing i Ningbo Hangzhou w prowincji Zhejiang. Jego długość wynosi 35.6 km długości, co stawia go na pierwszym miejscu jeśli chodzi o mosty poprowadzone nad morzem. Przęsło, które umożliwia przepływanie pod nim statków ma aż 448 metrów długości. Most został ukończony w roku 2007, jednak do użytku oddano go rok później. Jego koszt budowy wyniósł ponad 11,8 miliarda yuanów. Zbudowanie tego mostu zajęło wiele czasu, a także wymagało wielu trudnych przedsięwzięć logistycznych.

3. Manchac Swamp Bridge

Trzecim obecnie najdłuższym na świecie mostem jest Manchac Swamp Bridge położony w Stanach Zjednoczonych w Luizjanie. Znajduje się on w stosunkowo niewielkiej odległości od mostu nad jeziorem Pontchartrain. Został on oddany do użytku w roku 1970-tym, a jego łączna długość to 36,710 metrów. Ten most drogowy to niezwykle nowatorska konstrukcja, albowiem został wybudowany na bagnach, w wyniku czego słupy, na jakich się znajduje, zostały umieszczone nawet do głębokości powyżej 70 metrów.

2. Lake Pontchartrain Causeway

Drugim obecnie na liście pod względem długości mostem na świecie jest most The Lake Pontchartrain Causeway, który posiada 38,5 km długości i znajduje się nad jeziorem Pontchartrain w Nowym Orleanie. Często powtarza się, że jest to najdłuższy most na świecie, albowiem składa się z dwóch odrębnych konstrukcji, które łącznie mają ponad 70 kilometrów długości. Oddany został on do użytku w roku 1969. Stanowi on niezwykle atrakcyjne miejsce dla ekip filmowych, albowiem był planem zdjęciowym już dla co najmniej kilku znanych filmów sensacyjnych.

1. Qingdao Haiwan Bridge

Qingdao Haiwan Bridge to w chwili obecnej najdłuższy most na świecie. Znajduje się on w Chinach, a jego całkowita długość wynosi 42,58 km. Oddany został do użytku w roku 2011 i łączy miasto z dystryktem Huangdao. Składa się z 6 pasów ruchu. Według szacunkowych i nieoficjalnych informacji czteroletnia budowa tego mostu, na którą zużyto 450,000 ton stali kosztowała między 8 a 11 miliardów dolarów! Jego konstrukcja ma według założeń wytrzymać trzęsienie ziemi w granicach 8,0 w skali Richtera. Szeroki na 35 metrów most został wsparty na ponad 5 tysiącach filarów.ZOBACZ TEŻ: Ciekawostki o USA

CIEKAWOSTKI

Początek strony