Pomimo tego, że żyjemy w XXI wieku, w dobie najnowszych technologii oraz powszechnie dostępnego internetu, okazuje się, że na mapie świata istnieją miejsca, które nadal pozostają zagadką. Oto przedstawiamy Wam lise kilku miejsc, które nadal owiane są mgiełką tajemnicy
1. Rów Mariański

Rów Mariański należy zdecydowanie do tych miejsc, które jeszcze przez długi czas będą stanowiły nie lada gratkę i wyzwanie dla badaczy. Stanowi on zagadkę do tego stopnia, że po dziś dzień różne nie jest ustalona jego faktyczna głębokość. Czy jest to nieco mniej niż 11 kilometrów czy nieco więcej nie ma w zasadzie większego znaczenia, bo to zaledwie początek mariańskich tajemnic. Otchłań Rowu Mariańskiego po dzień dzisiejszy nie jest zbadana i nikt nie wie, jakie tajemnice skrywa.

.

2. Namibia

Ciekawostką jest, że Namibia jest jedynym państwem, które w konstytucji zapisaną ma ochronę środowiska naturalnego. Żyją w niej nieco ponad 2 miliony ludzi. Gęstość zaludnienia jest niewielka: 1 osoba przypada na 1 kilometr kwadratowy. Nieprzyjazny klimat i surowa polityka obok wewnętrznych konfliktów sprawiają, że namibijskie pustynie stanowią jeden z ostatnich celów współczesnej nauki.

3. Amazonia

Równie malownicza co niebezpieczna, Amazonia stanowi prawdziwy ewenement na mapie świata. W deszczowych lasach żyją nie tylko jadowite zwierzęta, które utemperowały zapędy już niejednego chętnego zmierzyć się z dżunglą badacza, ale plemiona, które nigdy nie miały kontaktu z czymś, co zwykliśmy nazywać cywilizacją. Żyją tam według własnych reguł, pilnie strzegąc tajemnic oraz są nieprzyjaźnie nastawieni do obcych. A wszystko w dobie internetu, w XXI wieku...

4. Antarktyda

Większość osób wyobraża sobie Antarktydę jako gigantyczną połać lodu, białą aż po sam horyzont. W rzeczywistości Antarktyda pełna jest jednak gór i wzniesień, rowów i dolin, a krajobraz - choć z natury jednolity - potrafi zaskoczyć nawet największych sceptyków. Ze względu na trudne warunki na Antarktydę dociera mało kto - i mało kto pozostaje na niej na dłużej, co stanowi dużą przeszkodzę w zbadaniu powierzchni najmniej znanego kontynentu Ziemi.

5. Gangkhar Puensum

Leżący na granicy Chin i Bhutanu Gangkhar Puensum wznosi się na 7570 metrów n.p.m., co czyni go 40. najwyższym szczytem Ziemi. Jednak nie to wyróżnia go na tle pozostałych, a fakt, że to właśnie najwyższa wciąż niezdobyta góra globu. Od kiedy w 1983 roku rząd Bhutanu zezwolił na podejmowanie prób wspinaczki na Gangkhar Puensum, miały miejsce przynajmniej cztery ekspedycje - wszystkie zakończone niepowodzeniem. I to do tego stopnia, że pierwsza z ekspedycji nie była nawet w stanie zlokalizować szczytu, tak bardzo obszar ten jest nieznany! I taki prawdopodobnie jeszcze na jakiś czas pozostanie, bo Bhutan przywrócił zakaz wspinaczki powyżej 6 tysięcy metrów.

6. Papua-Nowa Gwinea

Po przeciwnej stronie globu niż Amazonia leży Papua-Nowa Gwinea, górzysty kraj porośnięty bujnymi lasami równikowymi i poprzetykany wulkanami. Gorący, wilgotny klimat, strome stoki, liczne urwiska, gęsta roślinność, dzikie zwierzęta i nierzadko wrogie plemiona zamieszkujące interior sprawiają, że Papua-Nowa Gwinea wciąż pozostaje jednym z najmniej zbadanych i zarazem najtrudniej dostępnych regionów na Ziemi.

7. Kamczatka

Mimo że znajduje się na tej samej szerokości co Wyspy Brytyjskie, Kamczatka diametralnie się od nich różni. Na Kamczatce znajduje się ponad 200 wulkanów, z czego większość jest aktywna, a do tego wystarczy wkopać się na kilkanaście centymetrów w głąb ziemi, by natrafić na warstwę nigdy nie topniejącego lodu. Na dodatek właśnie na Kamczatce jest więcej niedźwiedzi niż gdziekolwiek indziej, a grup etnicznych więcej niż Indian w Brazylii. Jeśli chodzi o miejsca szczególnie niesprzyjające badaniom naukowym, doprawdy niewiele może równać się z Kamczatką.ZOBACZ TEŻ: Tajemnicze miejsca w Polsce

CIEKAWOSTKI

Początek strony