Życie ma być dla Tajlandczyka głównie przyjemnością – dlatego od wszystkich doświadczeń, jakie niesie ze sobą, mieszkańcy Tajlandii oczekują radości i wygody. Życia nie bierze się tu zbyt poważnie. Kultura Tajlandii jest zupełnie inna od tej, w której żyjemy.




1. Postawa życiowa

Postawę życiową Tajlandczyków najlepiej oddaje słowo sanuk – czyli „zabawa”, „radość”. Istotne jest również pojęcie sabai, oznaczające „wygodę” bądź „zadowolenie”. Świat powinien być zarówno sanuk, jak i sabai. Tajlandczycy uważają, że z życia należy czerpać radość!

2. Jedna z podstawowych zasad savoir vivre'u

Kiedy zakładasz nogę na nogę lub siadasz po turecku, uważaj, aby nie kierować stopy w stronę Tajlandczyka – uważane są one za nieczyste, więc poczuje się obrażony.

3. Flaga Tajlandii

Flaga Tajlandii składa się z trzech kolorów – białego, który symbolizuje czystość buddyzmu, czerwonego, który oznacza ziemię i lud, oraz niebieskiego – symbolizującego monarchię, która nierozerwalnie łączy dwie pierwsze wartości.

4. Hymn królewski

W kinach w Tajlandii przed filmem odsłuchuje się na stojąco królewski hymn – jeżeli odmówisz oddania czci królowi, narazisz się na nieprzychylne spojrzenia, głośnie skarcenie, a nawet kuksańce.

5. Savoir vivre w świątyni

Wchodząc do świątyni w Tajlandii koniecznie zdejmij buty. Uważaj także, aby nie znieważyć Buddy – a możesz zrobić to zupełnie nieświadomie. Zniewagą jest na przykład wspinanie się na posągi lub nawet pozowanie z nimi do zdjęć.

6. Zakaz dotykania tajlandzkich mnichów

Tajlandzkich mnichów nie mogą dotykać kobiety – nawet ich własne matki!

7. Znieważenie Tajlandczyka

Kopnięcie Tajlandczyka jest uważane za gorszą zniewagę niż naplucie na niego. Gdy więc chcesz przejść obok kogoś, kto siedzi na podłodze, ukłoń się i pokaż ręką, że chcesz przejść.

8. Przesądy

W tajlandzkich świątyniach i domach uważaj, aby nie nadepnąć na próg – wierzy się bowiem, że mieszkają w nim duchy. Jeśli je rozgniewasz, sprowadzisz na budynek nieszczęście.

9. Powitanie

Na powitanie i pożegnanie Tajlandczycy mówią „Sawasdee”. Będą zachwyceni, jeżeli przywitasz się z nimi właśnie w ten sposób – dodatkowo złóż dłonie w modlitewnym geście, końcami palców dotknij nosa, a głową wykonaj lekki skłon.

10. Unikanie odpowiedzi

Tajlandczycy, nie chcąc nikogo urazić, unikają bezpośredniego mówienia „nie”. Miej to więc na uwadze i pamiętaj, ze jeżeli Tajlandczyk unika odpowiedzi na pytanie lub się z niej wykręca, to najprawdopodobniej chciałby odmówić, ale nie chce Cię obrazić.



ZOBACZ TEŻ: Japonia ciekawostki

CIEKAWOSTKI

Początek strony