anatomia kobiety

W dzisiejszych czasach ludzkie pod wieloma względami nie stanowi tematu tabu, jak to bywało w przeszłości. Chociaż wiemy dużo o ludzkim ciele, to nie wiemy jeszcze wszystkiego, co wpływa na nasz organizm. Oto 15 ciekawostek o ludzkim ciele, o których pewnie nie wiedziałeś.


ZOBACZ TEŻ: Objawy zawału serca



  1. Żadne inne zwierzę na Ziemi nie ma tak wysokiej umieralności okołoporodowej jak człowiek.
  2. Większość komórek ciała człowieka wielokrotnie ginie i tworzy się na nowo. Człowiek zmienia błonę wyściełającą jego żołądek średnio co 3 dni. Szkielet zmieniamy co około 10 lat. Co minutę powstaje i ginie 150 milionów czerwonych krwinek.
  3. Tak jak odciski palców każdy z nas ma inny odcisk języka. Być może kiedyś będziemy go używali do identyfikacji?
  4. Blondyni i blondynki mają najwięcej włosów – około 146 tysięcy. Szatyni mają około 100 tysięcy włosów, natomiast najmniej mieszków włosowych występuje u osób rudych – około 86 tysięcy.
  5. W momencie narodzin człowiek posiada już wszystkie komórki mózgowe, ale jego mózg rozwija się w pełni aż przez około 20 lat.
  6. Człowiek średnio mruga około 20 razy na 60 sekund, czyli gdy zsumuje się wszystkie mrugnięcia, w ciemności spędzamy ponad godzinę dziennie! Mózg na szczęście tak przetwarza informacje, że wypełnia przerwy zajmowane przez mrugnięcia.
  7. Na centymetrze kwadratowym skóry człowieka żyje około 10 milionów bakterii.
  8. Człowiek zbudowany jest z około 7,000,000,000,000,000,000,000,000,000 (7 oktylionów) atomów.
  9. Gęsia skórka jest pozostałością ewolucyjną po naszych przodkach i służyła nam do stroszenia włosów i ochrony przed zimnem, gdy mieliśmy ich więcej.
  10. Ludzkie DNA nie opiera się tylko na naszych poprzednikach, ale zawiera także elementy pochodzące z innych organizmów. DNA człowieka posiada przynajmniej 8 genów retrowirusów, które pełnią ważne funkcje w reprodukcji, chociaż są dla nas całkowicie obce. Równocześnie człowiek ma DNA w 50% podobne do banana.
  11. Gdy człowiek umiera, pierwszym zmysłem, który traci, jest widzenie. Ostatnim jest słuch.
  12. Człowiek cały czas widzi swój nos, ale mózg ignoruje go, dlatego tak naprawdę nie mamy go w swoim zasięgu wzroku.
  13. Pojemność ludzkiego pęcherza ma od 600 do 800 mililitrów, ale potrzeba udania się do toalety pojawia się już w momencie, w którym pęcherz wypełniony jest 100-200 mililitrami moczu. W miarę pojawiania się większej ilości moczu, ścianki pęcherza rozciągają się.
  14. Serce człowieka jest tak mocne, że mogłoby wypompować krew na przynajmniej 9 metrów w górę. Mięsień sercowy jest najsilniejszym w organizmie, ponieważ musi on dostarczyć krew do każdego zakątka ciała, w tym oddalonych palców u nóg i stóp.
  15. Ból głowy zamiast wymówki powinien zachęcać do seksu. Podczas seksu wydzielają się endorfiny, które mają działanie przeciwbólowe.


ZOBACZ TEŻ: Nierozwikłane zagadki ludzkości

CIEKAWOSTKI

Początek strony