Kawa to napój kultowy. Jest jednym z najbardziej popularnych napojów spożywanych na całym świecie. Jest częścią kultury i życia towarzyskiego, idealnym trunkiem na dobre rozpoczęcie dnia, gdy potrzebujemy zastrzyku energii. Jest świetnym sposobem na umilenie sobie pracy lub spotkania z rodziną, bądź przyjaciółmi. Oto znane na całym świecie przepisy na kawę w różnych wariantach.
Sposoby zaparzania kawy
10. Mokka
Mokka to gęsta, gorąca i aromatyczna kawa z czekoladą. W przeciwieństwie do cappuccino oraz latte nie zawiera charakterystycznej kawowej pianki. Jest kilka sposobów na przygotowanie mokki. W zasadzie jednak trudno jest stwierdzić, który z nich jest oryginalny. W zasadzie są trzy sposoby przygotowania kawy mokki. Opcja pierwsza to dodanie do gorącego espresso cukru i kakao, a następnie zalanie mieszanki podgrzanym mlekiem. Opcja druga to dodanie do kawy gotowej czekolady. Tutaj z kolei pojawiają się dodatkowe warianty: możemy dodać czekoladę w proszku (lub wcześniej zmieszać ją z mlekiem), syrop czekoladowy lub kostki czekolady rozpuścić w gorącym mleku i dopiero wtedy połączyć z zaparzonym espresso. Wszystko wedle Waszego uznania. Według nas ostatnia opcja jest najbardziej godna polecenia.
9. Caffe Marocchino
Marocchino wcale nie pochodzi z Maroka. Ten sposób przygotowania kawy powstał we Włoszech. Marocchino podawana jest w małej, przeźroczystej szklance. Składa się z dwóch „shotów” espresso, kakao w proszku i spienionego mleka. To słodsza i nieco bardziej delikatna w smaku wersja klasycznego espresso "wzmocnionego" dużą ilością czekolady. W niektórych rejonach Włoch do przygotowania kawy dodaje się jeszcze gorzką czekoladę. Ze względu na fakt, że wy wymówienie nazwy Marocchino jest dość sporym wyzwaniem dla amerykańskich i angielskich turystów, wprowadzono dodatkową nazwę - Espressino.
8. Ca Phe Sua Da - wietnamska kawa mrożona
Ten napój kawowy podobny jest trochę do greckiej frappe. W niektórych krajach jest bardziej popularne pod nazwą Ca Phe Sua Da i jej nazwa wskazuje na tradycyjne wietnamskie pochodzenie. Ca phe da wykonuje się z drobno mielonej wietnamskiej palonej kawy, z dodatkiem lodu i skondensowanego mleka. Zamawiając tę kawę, otrzymamy dwie szklanki: jedną wypełnioną lodem, drugą wypełnioną warstwą słodkiego, gęstego mleka skondensowanego i przykrytą metalowym pojemniczkiem do zaparzania.
7. Kawa po irlandzku
Sposobów na przygotowanie irlandzkiej kawy jest wiele. Najważniejszym składnikiem oprócz kawy jest tutaj odpowiednia Irlandzkia lub Szkocka whisky. Do kawowej filiżanki dajemy stołową łyżkę brązowego cukru, następnie pięćdziesiątkę whisky i zalewamy to gorącą kawą. Dla smaku i ozdoby dodajemy na wierzch dużą łyżkę bitej śmietany.
6. Frappe
Frappe to pyszna grecka mrożona kawa, przygotowywana na bazie kawy rozpuszczalnej. Bardzo popularna w Grecji i na Cyprze, zyskuje popularność na całym świecie. Świetny napój kawowy na lato, doskonale odświeża w upalny dzień. Frappe jest proste w przygotowaniu. Potrzebujemy rozpuszczalnej kawy, 2-3 łyżki zimnej wody, 2 lub 3 łyżeczki cukru i shaker. Po wrzuceniu w/w składników do zamkniętego shakera, wszystko odpowiednio wstrząsamy aż do uzyskania piany. Następnie dodajemy do tego około szklanki wody, trochę mleka i kilka kostek lodu. Na koniec należy wszystko wymieszać i można cieszyć się smakiem orzeźwiającej kawy frappe.
5. Cappuccino
Kawa Cappuccino to prawdopodobnie najbardziej popularna kawa we Włoszech. Można ją wypić w każdej z przydrożnych kawiarni. Cappuccino w zasadzie przygotowane jest z espresso, gorącego mleka i ubitej z niego piany. Tradycyjnie podawane jest w porcelanowych filiżankach na podstawku, która dużej zatrzymuje ciepło niż zwykła szklanka lub papierowy kubek. Piana na wierzchu cappuccino działa jak izolator i pozwala na dłuższe delektowanie się ciepłą kawą. Coraz częściej spotyka się kawiarnie, które dodatkowo dekorują pianę najróżniejszymi wzorami.
4. Kawa po turecku
Chyba najbardziej popularna kawa w Polsce i zarazem najprostsza w przygotowaniu. W zasadzie do dziś nie wiadomo skąd pochodzi ten sposób zaparzania kawy. Prawdopodobnie pochodzi on z Turcji lub Grecji. Kawę po turecku przygotowuje się ze zmielonej parzonej kawy. W zależności od upodobań można stosować ziarna mielone bardzo grubo, a nawet zmielone w pył. Cechą tej kawy jest to, że fusy z kawy zostają na dnie naczynia, przez co konsumuje się mniej kofeiny niż np. w kawie rozpuszczalnej.
3. Espresso con Panna
Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się tradycyjne espresso z bitą śmietaną, niemniej czasami tę kawę określa się mianem 'kawy po wiedeńsku', co jest błędem. Prawdziwą kawę po wiedeńsku podaje się nie z bitą śmietaną, a ze spienionym mlekiem. Prawdziwe Espresso con Panna natomiast to klasyczne espresso (bardzo często podwójne) na którego powierzchnię nakłada się bitą śmietanę.
2. Francuska kawa z mlekiem
Café au lait to francuski sposób na przygotowanie kawy z mlekiem. Sekretem dobrej francuskiej kawy są ziarna . Cafe au lait to nic innego jak znane u nas Caffe Latte. Serwuje się je w wysokich szklankach lub dużych filiżankach. Wierzchnią warstwę pianki z mleka można posypać czekoladą, cynamonem lub dodać ziarenko kawy.
1. Espresso
Espresso – mała kawa o dużej mocy. To nic innego jak kawa z ekspresu z małą ilością wody. Przede wszystkim jest ona bazą wyjściową dla wielu innych kaw jak wspomniane cappuccino, latte macchiato czy caffe macchiato. Na świecie znajdziemy dużo jej rozmiarów. Serwuje się podwójne, a nawet potrójne espresso . Ponadto espresso różnicuje się też ze względu na sposób, w jakim ukazuje swą moc: ristretto, normale i lungo. Mimo to bez względu na wielkość takiego espresso, baza dla kawy pozostaje taka sama. Do zamówionego espresso w restauracjach zazwyczaj dostaniemy małą szklaneczkę wody, aby przez wypiciem espresso oczyścić kubki smakowe i móc delektować się smakiem wybornej kawy.
ZOBACZ TEŻ: 10 ciekawostek o herbacie