Człowiek wykazuje się zdolnością uczenia, rozumowania i rozwiązywania problemów. Jest świadomy nie tylko siebie, ale również innych. Czuje i okazuje emocje. Ludzie są kreatywni, potrafią myśleć abstrakcyjnie i porozumiewać się językiem, który służy do wyrażania złożonych idei. Chociaż naukowcom do tej pory nie udało się utworzyć jednej spójnej, wyczerpującej definicji inteligencji, to wszyscy zgadzają się co do faktu, że ludzie nie są jedynymi stworzeniami na świecie, którzy się nią wykazują. Istnieją w królestwie zwierząt tacy przedstawiciele, których zachowanie, spryt i umiejętności bezsprzecznie dowodzą ich wysokiej inteligencji.
Oto 10 najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie.

1. Szympansy

Materiał genowy szympansów jest w 98.5% zgodny z ludzkim a ich zdolności intelektualne fascynują naukowców od lat. Inteligencja szympansów zaskakuje. Potrafią tworzyć i używać narzędzi, rozwiązywać problemy, komunikować się językiem ciała i wyrażać emocje w sposób jaki robi to człowiek – np. śmieją się podczas zabawy i płaczą gdy są smutne. Jedną z najbardziej imponujących umiejętności jest przypisywanie symboli obiektom, a następnie używanie tych symboli w sekwencjach do wyrażania złożonych idei. W testach pamięci krótkofalowej szympansy okazały się lepsze od ludzi, szybciej zapamiętując i odtwarzając ciągi cyfr.

Szympans

2. Delfiny

Delfiny uważane są za najinteligentniejsze zwierzęta wodne. Delfiny mają znacznie większą od człowieka korę mózgową, odpowiadającą za komunikowanie się – delfiny posługują się najbardziej zaawansowanym systemem komunikacji w świecie zwierząt. Te intrygujące zwierzęta zdolne są też do przetwarzania abstrakcyjnych informacji, rozwiązywania problemów i do okazywania empatii. Najnowsze badania wykazały, że delfiny podczas polowania posługują się także skomplikowanymi formułami matematycznymi, które pozwalają im lepiej namierzyć i w efekcie schwycić swoje ofiary.


Delfin

3. Słonie

Oprócz tego, że słonie oczyszczają swój pokarm przed jedzeniem, są również zdolne do używania narzędzi w wielu celach, wykazują się także niezwykłą opiekuńczością  i umiejętnością współczucia nie tylko w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku.  Gdy umiera członek stada, pozostałe słonie dotykają go trąbami i przez długi czas wydają lamentacyjne dźwięki, odstępując od ciała tylko w poszukiwaniu pożywienia. Taką zdolność do empatii i altruizmu uważa się za wysoce zaawansowaną formę wyższej inteligencji.

4. Psy

To, że psy uczą się poleceń, które następnie z łatwością wykonują i są posłuszne swoim właścicielom, nie przesądza jeszcze o ich inteligencji. Badania naukowe wykazały jednak, że psy są w stanie odnaleźć jedzenie otrzymując jedynie niewerbalne wskazówki – jest to typ rozumowania, który według naukowców odpowiada ludzkiej umiejętności zrozumienia punktu widzenia drugiej osoby. Ponadto psy potrafią rozpoznawać ludzkie i zwierzęce twarze, zdolne są do wyczuwania różnych nastrojów człowieka, a przez częste powtarzanie są nawet w stanie nauczyć się rozpoznawać aż do 160 różnych słów.

ZOBACZ TEŻ: 10 najmądrzejszych ras psów

5. Świnie 

Naukowcy uważają, że świnie wykazują się poziomem inteligencji równym poziomowi trzyletniego dziecka. Dowiodły tego badania przeprowadzone w latach 90., w których świnie nauczyły się poruszać kursorem po ekranie, a następnie używać go do odróżniania pomiędzy kształtami które wcześniej poznały, a tymi, które widziały po raz pierwszy. Wbrew pozorom świnie są też bardzo czystymi zwierzętami – gdy tylko mają możliwość, nigdy nie załatwiają się w pobliżu miejsca gdzie śpią bądź jedzą.

6. Ośmiornice

Zamieszkujące dna oceanów i mórz ośmiornice są uważane za najinteligentniejsze bezkręgowce. Podczas badań naukowych udowodniono, że zwierzęta te posiadają krótko- i długoterminową pamięć, wykazują się niebywałą umiejętnością planowania, nauki poprzez obserwację i zdolnością rozwiązywania problemów.

7. Szczury

Szczury to niewątpliwie zwierzęta, na których przeprowadza się najwięcej badań i eksperymentów naukowych. Naukowcy udowodnili, że szczury mają niesamowite zdolności poznawcze, potrafią oszacować swoją wiedzę – umiejętność tę przypisywano wcześniej tylko człowiekowi i niektórym naczelnym. Gryzonie te świetnie radzą sobie w pokonywaniu labiryntów – łatwo znajdują sposoby ucieczki nawet z tych najbardziej skomplikowanych. Nic dziwnego, że kultura Wschodu docenia te zwierzęta za ich niebywałą zaradność i spryt.

8. Kruki

Kruki to bardzo przebiegłe ptaki: tworzą narzędzia z gałązek, piór, drucików i innych kawałków rozmaitego pochodzenia, które następnie służą im do wykradania pożywienia nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc.  Kruki co prawda umiejętność tworzenia narzędzi mają wrodzoną, ale rozwijają i opanowuję tę sztukę do perfekcji w trakcie obserwowania starszych ptaków, co również jest oznaką ich inteligencji.

9. Wiewiórki

Wiewiórki wykazują się imponującym wachlarzem trików i strategii, które pomagają im przetrwać – przydaje się w tej sztuce także ich upartość, wytrwałość i nieskazitelna pamięć. Te skoczne futrzaki, będące pierwotnie typowo leśnymi zwierzętami, świetnie przystosowały się do życia w pobliżu człowieka, np. w parkach czy ogrodach, gdzie żywią się min. w ptasich karmnikach. Wiewiórki znane są także z tworzenia zapasów na gorsze dni, z których mogą skorzystać wiele miesięcy później. Gryzonie te często wprowadzają w błąd potencjalnych złodziei zapasów udając tylko, że ukrywają gdzieś jedzenie – dowodzi to ich zaawansowanego poziomu sprytu i intelektu.

10. Gołębie

Ptaki te podczas eksperymentów naukowych wykazały się umiejętnością liczenia, szeregowania przedmiotów według wielkości, a nawet uczenia się pewnych reguł matematycznych. Jednak matematyka to nie jedyny ich kruczek – ptaki te świetnie sprawdzają się podczas misji ratunkowych na szerokich wodach, gdzie dzięki dobremu wzrokowi są w stanie wypatrzyć osoby w kamizelkach ratunkowych i w wyuczony wcześniej sposób zasygnalizować to załogom helikopterów ratunkowych.ZOBACZ TEŻ: Ciekawostki i fakty o Japonii i Japończykach

CIEKAWOSTKI

Początek strony