Japonia to nie tylko trzęsienia ziemi i wybuchy nuklearne, nie tylko specyficzne programy telewizyjne. Jeżeli nie wiesz czym jest Basashi, dlaczego progi do domów mają 15 centymetrów wysokości czy po co mężczyźni golą głowę. Poniżej znajdziecie garść ciekawostek dotyczących Kraju Kwitnącej Wiśni.
Ciekawostki o Japonii i Japończykach

1. Pierwsze wzmianki o mieszkańcach Japonii pochodzą z kultury paleolitu z 30 000 roku p.n.e.

2. Japonia to archipelag mający ponad 3 000 wysp. Cztery główne to: Honsiu, Kiusiu, Shikoku i Hokkaido. Te 4 wyspy te stanowią aż 97% całkowitej powierzchni lądowej Japonii. Japonia jest 1,2 razy większa od Polski. Ponad 70% powierzchni Japonii składa się z gór. Znajdziemy na niej również 200 wulkanów. Gęstość zaludnienia w Japonii wynosi 336,3 osób/km2. Dla porównania gęstość zaludnienia w Polsce to 124 os/km2.

3. Melon kosztuje w tym kraju nawet 31 tys. jenów (~300 dolarów).

4. Prawie 100% Japończyków umie czytać i pisać.

5. Z japońskiego automatu można kupić przysłowiowe "mydło i powidło". Oto przykładowa lista: ryż, zimna lub gorącą kawa, kostki lodu, przynęty na ryby, sfermentowane ziarna soi, naleśniki, kwiaty, jajka, baterie, piwo, wino, prezerwatywy, papierosy, gazety, komiksy, hot dogi, żarówki, parasole, kobieca bielizna itp. itd.

automat z majtkami

6. Japończycy żyją o 4 lata dłużej niż Amerykanie a 23% populacji Japonii to ludzie w wieku powyżej 65 lat (odsetek ten jest największy na świecie). Średnia długość życia wynosi 82 lata.

7. Wskaźnik przestępczości w Japonii jest jednym z najniższych na świecie. Japonia jest drugim krajem na świecie pod względem najniższego współczynnika zabójstw. Z drugiej strony, dokonuje się tam bardzo dużo samobójstw, szczególnie w Lesie Aokigahara. Zupełnie nie spotyka są aktów wandalizmu.

8. Z Japonii wywodzi się 15 laureatów nagrody Nobla, 3 medalistów Fieldsa oraz 1 laureat nagrody Gaussa. Średni poziom IQ wynosi 105.

9. Młodzi zawodnicy sumo mają obowiązek myć swoich starszych kolegów przed walką, wliczając w to "trudno dostępne miejsca".

10. Bezrobocie w Japonii wynosi mniej niż 4%.

11. Uważa się za niegrzeczne okazywać oznaki sympatii ukochanej osobie publicznie. Nie wypada nawet trzymać się za ręce. Ponadto za niegrzeczne uznaje się powiedzieć słowo "nie" w sposób bezpośredni.

12. Surowa konina jest bardzo popularna w Japonii pod nazwą Basashi. Najczęściej podaje się ją w pokrojonych plasterkach.

13. Animowane japońskie filmy (Anime) to aż 60% wszystkich animowanych filmów na świecie. Sukces animacji w Japonii spowodował, że znajdziemy tam prawie 130 szkół uczących podkładania głosu.

14. Procent zapełnienia więzień w Japonii to 117%.

15. Podwyższone podłogi w Japonii są po to, aby wiedzieć, kiedy należy ściągnąć buty lub kapcie. Przy wejściu do domu z reguły mamy podwyższenie 15 cm - to oznacza, że musisz ściągnąć buty i nałożyć kapcie. W samym domu zaś możesz znaleźć również podwyższenie ok. 5 cm - to pokój, do którego musisz wejść bez kapci.ZOBACZ TEŻ: 10 niezapomnianych bajek z Polonii 1

CIEKAWOSTKI

Początek strony