Dziś dziesiątka bajek, które znacząco wpłynęły na nasze młodzieńcze życie. Dzięki magicznemu kanałowi telewizyjnemu „Polonia 1” otrzymaliśmy niezapomniane chwile. Trzy bajki emitowane były codziennie rano. W pamięci pozostaną również lektorzy - Jerzy Rosołowski, Jacek Brzostyński, Janusz Kozioł - których głos zawsze będzie już się kojarzyć z bajkami z Polonii 1. Oto 10 najlepszych bajek z Polonii 1 wg naszego serwisu.
10. Baseballista (oryg. Ippatsu Kanta-kun )
Kanta Tobase główny bohater kreskówki mieszka w centrum miasta z matką, siódemką rodzeństwa i psem. Chłopiec zakłada podwórkową drużynę baseballową. Jako ambitny dzieciak ma chrapkę na mistrzowski tytuł. Największym problemem w osiągnięciu celu okazuje się jego niesforna drużyna, której zawodnicy mają ciężkie charaktery oraz z początku mama, która nieprzychylnie patrzy na zainteresowania syna. Bajka miała 53 odcinki. Wyemitowano ją po raz pierwszy na świecie w 1977 roku.
9. Pojedynek aniołów (oryg. Atakka Yō!)
You Azuki gra w szkolnej drużynie siatkówki. Pragnie zostać gwiazdą siatkówki tak jak jej sławny kuzyn Mimi Ayura. Jej ojciec właśnie powrócił z Peru, natomiast matka zniknęła gdy You była małą dziewczynką. Azuki zakochuję się w graczu męskiej drużyny siatkówki z tej samej szkoły i próbuję wykorzystać każdą sposobność, aby zwrócił na nią uwagę… W dalszych odcinkach zaczyna się turniej siatkówki, w którym pełne wdzięku dziewczęta pokazują swoje niezwykłe umiejętności. Seria liczyła 58 odcinków, a pierwsza emisja pochodziła z 1984 roku. Bajka zbliżona efektami do Kapitana Tsubasy.
8. Księga Dżungli ( oryg. Janguru Bukku Shōnen Mōguri)
Premierowy odcinek miał miejsce w 1989 roku. Cała seria przygód Mowgli’ego składała się z 52 odcinków. Fabuła bajki nie odbiega od tej dobrze nam znanej z powieści Rudyarda Kiplinga i bajki Walta Disneya. Główny bohater Mowgli zostaje wychowany w dżungli przez watahę wilków i staję się królem dżungli. Pamiętne postacie z bajki to m.in. niedźwiedź Baloo, pantera Bagheera, wąż Kaa, wilcza matka Akela oraz wrogi tygrys Sher Kahn (nie mylić z Olivierem Kahnem i jego bujną czupryną).
7. Czarodziejka Sally ( oryg. Mahô tsukai Sally)
Pierwsza seria o przygodach Sally sięga 1966 roku. Drugą tworzono w latach 1989-1991. Na Polonii 1 emitowano ją w języku włoskim z polskim dubbingiem. Całość liczy 88 odcinków. Bajka opisywała przygody czarodziejki Sally, która żyje na Ziemi wśród zwykłych ludzi. Niestety ludzkie życie okazuje się ciężkim wyzwaniem, w którym czarodziejka musi sobie pomagać magią. Na Ziemi – Sally mieszka z Kabu – pomocnikiem, a ich wyczyny z góry ogląda tata Daimaō, który jest królem świata czarodziejów i czarownic. Główni bohaterowie bajki to m.in. koleżanki Sally – Yoshiko i Sumire, Trojaczki – Tonkichi oraz w/w postaci.
6. Legenda Zorro (oryg. Kaiketsu Zorro)
Bajka opowiada o przygodach Diega Vegi, młodego niezwykle na co dzień leniwego i niezdarnego chłopaka, który w tajemnicy wkładał czarną maskę i płaszcz – by jako Zorro walczyć o sprawiedliwość. Zorro w bajce ma pomocnika w postaci Małego Zorro, który w rzeczywistości jest Bernardem, małym chłopcem przygarniętym kiedyś przez rodzinę Vegów. W historii obok masy pojedynków i pościgów występuje wątek miłosny. Zorro pała miłością do Lolity Prideaux, w której podkochiwał się już w latach szkolnych. W związku z tym iż Diego na co dzień zgrywa nierozgarniętego człowieka Lolita zbyt mocno nie interesuje się młodym chłopakiem, natomiast podkochuje się w Zorro.
Czy jako młodzi ludzie nie zastanawialiście się jak to jest lub jakim to trzeba być mało rozumnym człowiekiem aby za tą maską nie rozpoznać Diego Vegi?
Bajkę wyprodukowano w 1990 roku, w Polsce doczekała się premiery w 1996. Składała się z 52 odcinków.
5. Tygrysia Maska ( oryg. Taigâ masuku)
Serial opowiada o zamaskowanym zapaśniku zwanym Tygrysią Maską. Na ringu w postać Tygrysiej Maski wciela się Naoto Date, który przed laty uciekł z sierocińca. Po ucieczce został adeptem tajnej organizacji zwanej Jaskinią Tygrysów, która zajmuje się szkoleniem zapaśników w ekstremalnych warunkach w samej walce preferująca brutalne zagrania i łamanie zasad fair play. Jego koronnym chwytem było stanięcie na linach trzymając przeciwnika za łydki i rzucenie nim o ring . Tygrysia Maska to zdecydowanie najbardziej brutalna bajka spośród emitowanych na Polonii 1.
Serial powstał w 1969 roku i całość liczy 105 odcinków.
4. Gigi (wł. Gigi la trottola oryg. Dashu Kappei)
Ach co to była za bajka. Białe majteczki, które miały moc sprawczą i były pragnieniem dziecięcego oka – tego się nie zapomina. Bajka o chłopcu imieniem Gigi Sullivan, który uwielbiał grać w koszykówkę i mimo niewielkiego wzrostu stał się gwiazdą zespołu. Chłopiec podkochuje się w Annie swojej koleżance z klasy, stale próbuje podejrzeć jakie majtki noszą koleżanki, ponadto grywa również w m.in. tenisa stołowego i pływa. Serial z 1981 roku liczący 65 odcinków.
3. Generał Daimos ( oryg. Tōshō Daimosu)
Serial cechujący się dość rozbudowaną fabułą w porównaniu z innymi bajkami z tego okresu na Polonii 1. Wyprodukowany w 1978 roku opowiada o konflikcie między Baamisjanami noszącymi skrzydła a Ziemianami. Na skutek pewnych zdarzeń i działań niektórych ludzi dochodzi do walk między dwoma rasami. Baamisjanie wysyłają na Ziemię roboty, który mają siać zniszczenie. Do obrony Ziemi wysyłany jest robot Generał Daimos, za którego sterami siada główny bohater Kazuya. Pomogają mu również jego przyjaciel Kyoshiro mistrz sztuk walki doskonale posługujący się mieczem oraz jego siostra Nana, która wraz z Kyoshiro pilotuje Galbera. W serialu zawiązuje się miłość między Kazuyą Ziemianinem, a Eriką księżniczką Baamisjan. Bajka obfituje w świetne pojedynki, wymyślne roboty i zwroty akcji. Historia kończy się po 44 odcinkach.
2. Yattaman
Historia pochodząca z 1977 i licząca 108 odcinków opowiadająca o bandzie Drombo – trójce kryminalistów, którzy na polecenia szefa Dokorubeia wyruszają na poszukiwanie rozbitego na kawałki tajemniczego kamienia Dokuro. W pogoń za nimi udaje się duet Yattaman – Gan-chan i Ai-chan. Bajka opiera się na walce maszyn konstruowanych przez trójkę Drombo i stających im naprzeciw robotom duetu Yattaman. Kształt i działanie maszyn trójki Drombo zależne były od rodzaju przestępczej działalności jaką akurat prowadzili, natomiast Gan-chan i Ai-chan dysponowali robotami: Yatta-Psem (pierwszy duży robot) , Yatta-Pelikanem, Yatta-Rybą, Yatta-Królem (transportował inne roboty), Yatta-Pandą, Yatta-Dolierem, Yatta-Bykiem, Yatta-Słoniem, Yatta-mistrzem, losowanymi do każdej potyczki. W pamięci pozostaną z pewnością chmura po wybuchu w kształcie czaszki, ucieczki rowerem i kary bandy Drombo oraz zwycięskie hasło Yattaman.
1. Kapitan Jastrząb, Kapitan Tsubasa (oryg. Kyaputen Tsubasa)
Bajka, której chyba męskiej płci przedstawiać nie trzeba. Kapitan Tsubasa to bajka ponadczasowa. Utożsamianie się z którąś z postaci za młodych lat było czymś tak normalnych jak ustawianie bramek z pustaków między blokami na skrawku trawy.
Kapitan Tsubasa to bajka licząca 128 odcinków, wyemitowana po raz pierwszy w Japonii 1983 roku. Opowiada ona o chłopcu imieniem Tsubasa, który przeprowadza się do Nankatsu. Akcja rozgrywa się na boiskach piłkarskich i drużyny FC Nankatsu barw, którego broni główny bohater. Na murawach serialowych stadionów wyróżniają się Kojiro Hyuga (największy przeciwnik Tsubasy, kapitan FC Meiwa, poźniej Toho), Hikaru Matsuyama (FC Furano), bracia Masao i Kazuo Tachibana (FC Hanawa), Jun Misugi (FC Musashi), Misaki Taro (różne kluby m.in. FC Nankatsu), Takeshi Sawada (FC Meiwa, poźniej Toho) i Shun Nitta (Shutetsu/Ootomo/Nankatsu). Pośród bramkarzy wybijają się Genzo Wakabayashi i Yuzo Morisaki (FC Nankatsu), Ken Wakashimazu (FC Meiwa, poźniej Toho) oraz olbrzymi Taichi Nakanichi (FC Naniwa). Jednymi z wyróżnających się obrońców są Ryo Ishizaki i Shingo Takasugi z Nankatsu oraz Hiroshi Jito z Hirado. W późniejszych odcinkach rywalizujący dotychczas ze sobą bohaterowie wspólnie reprezentują barwy japońskie na arenie międzynarodowej.
Gdy zabrakło bajki na antenie telewizji tęsknotę za serialem można było leczyć wcielając się w drużynę FC Nankatsu na Pegasusie.
ZOBACZ TEŻ: Japonia ciekawostki