Współczesne wielkie miasta nieustannie powiększają swoje powierzchnie, włączając w swoje granice kolejne miejscowości znajdujące się tuż przy nich. Poniższa lista przedstawia najważniejsze aglomeracje świata, najbardziej zaludnione i oferujące najwięcej możliwości znalezienia zatrudnienia w sferze ekonomii, gospodarki czy przemysłu. Chociaż wiodącą rolę odgrywają miasta azjatyckie, można zauważyć, że dorównać próbują im między innymi Nowy Jork czy stolica Meksyku. Oto zestawienie 10 największych miast świata.
10. Nowy Jork
Miasto znane każdemu, chociażby z gazet czy telewizji. Mimo że nie jest stolicą Stanów Zjednoczonych, słyszy się o nim częściej niż o Waszyngtonie. Powszechnie uważa się go za kulturalne centrum świata. Będąc dodatkowo siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, odgrywa bardzo istotną rolę w zakresie gospodarki i ekonomii na świecie. Populacja całej aglomeracji stanowi około 18 milionów mieszkańców, co daje ponad 10 tysięcy osób na każdy kilometr kwadratowy.
ZOBACZ TEŻ: 10 ciekawostek o Nowym Jorku
9. Sao Paulo
Sao Paulo to największe miasto Brazylii oraz całej Ameryki Południowej. Liczba mieszkańców jego aglomeracji przekracza 20 milionów i nieustannie wzrasta, co wynika przede wszystkim z coraz większej ilości pojawiających się miejsc pracy w zakresie przeróżnych gałęzi przemysłu i ekonomii. Jest to także bardzo ważne miejsce pod względem edukacyjnym – każdego roku przybywa do niego kilkaset tysięcy Brazylijczyków i obywateli innych krajów w celu podjęcia nauki na prestiżowych uniwersytetach.
8. Manila
Od 1973 roku miasto to jest stolicą Filipin, jednak wzrost jego populacji został odnotowany już wcześniej – na początku drugiej połowy XX wieku. Od tego czasu nieustannie rozszerza się, zwiększając swoją liczbę ludności przede wszystkim na obrzeżach metropolii. Pod względem przemysłu jest to najważniejsze miasto Filipin. Dostarcza ono 90 procent produkcji całego kraju. To tu intensywnie rozwijają się takie fabryki, jak: Philips, Husqvarna czy Honda Motors, których wyroby importowane są przez niemal wszystkie kraje świata.
7. Delhi
Dawna stolica Indii, jedno z najważniejszych miast tego kraju. Położone jest ono w północnej części Indii, nad rzeką Jamuną. Populacja całej metropolii przekracza 18 milionów mieszkańców, co jednak stanowi zaledwie niewielki procent całkowitej liczby mieszkańców Indii, która wynosi ponad miliard (Indie są drugim pod względem mieszkańców, zaraz po Chinach, państwem na świecie). Delhi to bez wątpienia centrum przemysłu, nauki oraz kultury Indii, każdego dnia odwiedzane przez tysiące turystów z całego świata, zainteresowanych przede wszystkim największym meczetem na świecie, jakim jest Dżami Masdżid.
6. Karachi
Karachi, chociaż nie jest stolicą, jest największym miastem w Pakistanie. Szacuje się, że jego populacja wynosi ponad 21 milionów, co stanowi około 6 tysięcy mieszkańców na kilometr kwadratowy. Stanowi ono centrum ekonomiczne, przemysłowe i edukacyjne kraju. Wiele młodych osób migruje do niego w celu rozpoczęcia nauki na uczelniach wyższych posiadających całkiem dobrą renomę. Karachi to miasto położone na południu kraju, nad wybrzeżem Morza Arabskiego, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych w tej części Azji port.
5. Meksyk (Miasto)
Stolica Meksyku to największe miasto obu Ameryk. Najnowsze dane pokazują, że jego populacja nieustannie wzrasta obecnie wynosząc ponad 23 miliony. Jego gęstość zaludnienia przekracza 6 osób na kilometr kwadratowy. Jeszcze niedawno miasto to było znane jako jedno z najmniej zanieczyszczonych, jednak ogromny rozwój przemysłu oraz nieustannie postępująca urbanizacja sprawiły, że smog i spaliny są tu na porządku dziennym. Meksyk stanowi centrum wielu gałęzi przemysłu, między innymi przemysłu elektronicznego, chemicznego i włókienniczego.
4. Szanghaj
Największe i najbardziej zaludnione miasto Chin. Jeden z największych azjatyckich ośrodków gospodarczych, politycznych i ekonomicznych. Charakteryzuje się wieloma bardzo dobrze rozwiniętymi gałęziami przemysłu, w tym między innymi przemysłu maszynowego, chemicznego i elektronicznego. Posiada jeden z największych (zaraz po Rotterdamie i Singapurze) port morski na świecie, zdecydowanie wpływający na rozwój gospodarczy kraju i jednocześnie gwarantujący miejsca pracy tysiącom osób z całego świata, nie tylko z Chin.
3. Dżakarta
Kolejna metropolia azjatycka. Tym razem stolica Indonezji. Jedno z najszybciej rozwijających się miast na świcie, z populacją przekraczającą 20 milionów. Gospodarcze i kulturowe centrum południowej części Azji. Miejsce zamieszkiwane przez wielu imigrantów, głównie azjatyckich, powodujących powstawanie licznych dialektów. Coraz rzadziej słyszy się tu czysty język indonezyjski – najczęściej pomieszany jest on w większym lub mniejszym stopniu z językiem jawajskim i sundajskim.
2. Seul
Od 1934 roku miasto to stanowi stolicę Korei Południowej, dzięki czemu jego populacja nieustannie wzrasta. Obecnie wynosi 23 miliony, sprawiając, że Seul uważany jest za drugie co do wielkości miasto w Azji oraz na świecie. Biorąc pod uwagę rozmiary Korei Południowej oraz jej całkowitą liczbę ludności, można zauważyć, że Seul jest miejscem zamieszkania ponad połowy Koreańczyków. Zamieszkiwany jest on również przez ludzi innego pochodzenia, migrującego przede wszystkim w celu znalezienia miejsca pracy lub rozwijania swojego biznesu – Seul gwarantuje zatrudnienie specjalistom każdej dziedziny.
1. Tokio
Największa metropolia Japonii, Azji i świata. Jej powierzchnia zajmowana jest przez prawie taką samą liczbę, jaką charakteryzuje się całkowita populacja Polski – więcej niż 37 milionów! Można jedynie wyobrazić sobie tłumy ludzi w sklepach, na chodnikach czy przejściach dla pieszych. Jest to również najważniejsze miasto na świecie pod względem przemysłu i ekonomii, oferujące miejsce pracy w tych dziedzinach milionom specjalistów z całego świata.
ZOBACZ TEŻ: Największe miasta w Polsce