Przez wiele wieków wiele uważano, że złoto jest jednym z najdroższych materiałów na świecie. Okazuje się jednak, że istnieją substancje, które są dużo bardziej cenne. Opracowaliśmy listę materiałów wartościowych, porządkując je w zależności od ceny. Złoto, którego cena za gram oscyluje w granicach 56 dolarów znalazło się dopiero na 15 miejscu. Przed Wami finałowa szesnastka.16. Szafran - $11 za gram

Ta przyprawa jest wyjątkowa pod wieloma względami. Łączy w sobie wspaniały smak i ogromne korzyści dla zdrowia. Proces produkcji jest wysoce czasochłonny, ale smak i właściwości lecznicze szafranu są niezrównane.

15. Platyna - $48/gram

Jest to rzadki i cenny metal o srebrzystym kolorze. Początkowo platyna była traktowana jako bezwartościowa odmiana srebra. Podobnie jak złoto, jest bardzo odporna na kwasy, związki alkaliczne i inne związki.

14. Złoto - $56/gram

Bez wątpienia złoto jest najbardziej znanym szlachetnym metalem. Jest przedmiotem pożądania od niepamiętnych czasów.

13. Rod - $58/gram

Metal grupy platynowej i niezwykle rzadki. Aby lepiej wyjaśnić: powiedzmy, że jedna tona ziemskiej skorupy zawiera około 0,001 g rodu.

12. Kokaina - $60/gram

Narkotyk, który kosztuje fortunę. Ten biały kryształowy proszek jest bardzo niebezpiecznym i silnie uzależniającym narkotykiem. Cena kokainy tłumaczona jest "czystością" i naturalnością.

11. Metamfetamina - $100/gram

Organiczny związek chemiczny, pochodna amfetaminy. Zsyntetyzowana po raz pierwszy w 1893 roku, rzadko spotykana w Polsce, stosunkowo popularna w Czechach i na Słowacji.

10. Róg nosorożca — $110/gram

Sproszkowany róg nosorożca jest cenny ze względu na jego właściwości lecznicze. Z powodu kłusownictwa, nosorożce są już na skraju wyginięcia.

9. Heroina - $130/gram

Heroina po raz pierwszy została zsyntetyzowana w 1874 roku. Jest bardzo silnym narkotykiem a do tego silnie uzależniającym. Ma nawet 5-krotnie silniejsze działanie przeciwbólowe niż morfina.

8. LSD - $3,000/gram

Psychoaktywna substancja narkotyczna będąca jedną z najaktywniejszych substancji psychodelicznych – 4000 razy bardziej niż meskalina. Po raz pierwszy LSD zostało zsyntetyzowane w 1938 r. przez szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna. Proces produkcji tego półsyntetycznego narkotyku jest dość trudny, co ma odzwierciedlenie w jego cenie.

7. Pluton - $4,000/gram

Radioaktywny metal o srebrzysto-białym kolorze, po raz pierwszy wytworzony i zbadany przez zespół kierowany przez amerykańskiego chemika Glenna T. Seaborga w 1941 roku. Jest używany do celów wojskowych oraz w reaktorach jądrowych.

6. Painit - $9,000/gram

Ten kamień jest tak rzadki, że mało kto faktycznie wie, że istnieje. Jest to minerał o kolorze pomarańczowym lub czerwono-brązowym, odkryty dopiero 65 lat temu. Odnaleziono tylko kilkaset kamieni.

5. Taaffeit - $20,000/gram lub $4,000/karat

Kamień szlachetny o fioletowym, różowym, czerwonym lub białym kolorze. Jest milion razy rzadszy niż diamenty, co czyni go legendarnym. Mimo swojej wyjątkowości nie jest stosowany w przemyśle jubilerskim - i to prawdopodobnie dlatego, że jest to stosunkowo niedrogi.

4. Tryt - $30,000/gram

Ten gaz jest używany w oświetleniu - na przykład w oświetleniu trytowym. W minimalnych ilościach występuje w atmosferze.

3. Diament - $55,000/gram

Najsłynniejszy kamień szlachetny na Ziemi i najlepszy przyjaciel każdej kobiety :)

2. Kaliforn- $25,000,000-27,000,000/gram

Najdroższy pierwiastek chemiczny w historii. Został zsyntetyzowany tylko raz od jego odkrycia w 1950 roku.

1. Antymateria - $62.5,000,000,000,000/gram

Najdroższa substancja na Ziemi. Produkcja jednego miligrama pozytonów kosztuje około 25 milionów dolarów. W teorii będziemy mogli w przyszłości używać antymaterii jako paliwa dla statków kosmicznych. Wadą jest to, że aby zrobić tylko jeden gram antymaterii, cała ludzkość musi pracować przez około rok bez odpoczynku.ZOBACZ TEŻ: Najdroższe obrazy w historii

CIEKAWOSTKI

Początek strony