Chłopiec z fajką

Oto 10 najdroższych obrazów w historii.
10. "Popiersie, nagość i zielone liście" - Pablo Picasso

Obraz "Popiersie, nagość i zielone liście" namalowany przez Pablo Picasso w 1932 roku został sprzedany za 106,5 mln dolarów. Dziś płótno przedstawiające kochankę wielkiego mistrza, Marię Teresę Walter, osiągnęłoby cenę 113,6 mln dolarów. W 10 najdroższych obrazów świata znalazły się aż trzy obrazy Picassa.

9. "Chłopiec z fajką" - Pablo Picasso

"Chłopiec z Fajką" to drugi co do ceny, najdrożej sprzedany obraz Picassa. Kupiono go za w 2004 roku za 104,2 miliony dolarów, dziś jego cena osiągnęłaby cenę 128,2 mln dolarów. Na obrazie uwidoczniony został chłopiec pośród "społeczności rozrywkowej" żyjącej w Montmartre, dzielnicy Paryża. Płótno znalazło się na ósmym miejscu.

8. "Krzyk" - Edvard Munch

Krzyk to obraz ekspresjonistyczny namalowany w 1893 r. przez norweskiego artystę Edvarda Muncha. Należy, obok takich obrazów, jak Mona Lisa Leonarda da Vinci czy Słoneczniki Vincenta van Gogha, do najbardziej znanych obrazów na świecie. Wielu krytyków sztuki uznało, że Krzyk to największe dzieło Muncha. Ich zdaniem obraz przedstawia współczesnego człowieka przeszytego bólem egzystencjalnym. Obraz sprzedano w 2012 roku za 119,9 mln dolarów, dziś jego wartość ocenia się na 121,4 mln dolarów. Obraz zajął dziewiąte miejsce.

7. "Bal w Moulin de la Galette" - Auguste Renoir

Bal w Moulin de la Galette - obraz olejny o wymiarach 131 na 175 cm, autorstwa francuskiego malarza impresjonisty Auguste'a Renoira, namalowany w roku 1876. Modelami byli, podobnie jak w innych dziełach, przyjaciele artysty. Obraz został sprzedany w maju 1990 roku za 78,1 mln dolarów, dziś jego cena wyniosłaby 140,7 mln dolarów. W rankingu zajął siódme miejsce.

6. "Portret doktora Gacheta" - Vincent van Gogh

Portret doktora Gacheta to obraz Vincenta van Gogha namalowany w 2 wersjach w czerwcu 1890 podczas pobytu artysty w miejscowości Auvers-sur-Oise. Portret doktora Gacheta (wersja I) to najdroższy obraz van Gogha i jeden z najdroższych obrazów świata. 15 maja 1990 na aukcji Christie's został sprzedany za sumę 82,5 mln dolarów (wliczając prowizję), stając się najdroższym wówczas obrazem świata (kupcem był japoński kolekcjoner Ryoei Saito). Obraz w przeliczeniu na obecną wartość dolara byłby wart ponad 148,6 mln dolarów. Obraz znalazł się na szóstym miejscu wśród najdrożej sprzedanych dzieł.

5. "Portret Adeli Bloch-Bauer" - Gustav Klimt

"Portret Adeli Bloch-Bauer" jest jednym z najsławniejszych portretów XX W. Był malowany przez Gustava Klimta między 1903 a 1907 rokiem, na zlecenie austriackiego przemysłowca Ferdynanda Bloch-Bauera, który nie wiedział, że portretowana narzeczona miała romans z artystą. Obraz został sprzedany w 2006 roku za 135 mln dolarów, dziś jego wartość wynosi 154,9 mln. Portret Adeli zajął piąte miejsce.

4. "Le Reve" - Pablo Picasso

Pod koniec marca tego roku milioner Steven Cohen, właściciel SAC Capital Advisors, kupił obraz Pabla Picassa "Le Reve" (Sen") za 155 milionów dolarów. Była to najwyższa cena, jaką zaoferowano za dzieło sztuki w USA. Milioner już wcześniej (w 2006 roku) próbował nabyć dzieło za 139 mln dolarów, jednak zostało ono uszkodzone łokciem podczas prezentacji obrazu. Kolekcjoner musiał poczekać, aż restauratorom uda się naprawić obraz.

3. "Kobieta" - Willem de Kooning

W latach 50. Willem de Kooning, amerykański malarz pochodzenia holenderskiego, namalował serię obrazów pod tytułem "Kobieta". Obok nietypowej dla ekspresjonizmu abstrakcyjnego figuratywności, dzieła emanowały odważną techniką i symboliką. Dzikie barwy, wyszczerzone zęby, obwisłe piersi, tępe spojrzenia - wszystko to ukazywało lęki seksualne nowoczesnego mężczyzny i najciemniejsze aspekty teorii Freuda. Tak właśnie przedstawiały się dzieła "Kobieta II" do "VI", powstałe w latach 1952-53. Jeden z nich, "Kobieta III" został sprzedany na prywatnej aukcji w 2006 roku za 137,5 mln dolarów. Dziś obraz wart jest 158,8 mln dolarów, plasując się na trzecim miejscu zestawienia.

2. "No. 5" - Jackson Pollock

Jackson Pollock był malarzem amerykańskim, przedstawicielem ekspresjonizmu abstrakcyjnego. W listopadzie 2006 roku poprzez dom aukcyjny Sotheby's sprzedano obraz Pollocka No. 5, 1948. Dzieło osiągnęło cenę 140 mln dolarów i przez pięć lat było najdroższym sprzedanym dziełem sztuki. Dziś jego wartość szacuje się na 161,7 mln dolarów, co daje mu drugie miejsce.

1. "Gracze w karty" - Paul Cezanne

"Gracze w karty" (lub "Grający w karty") to obraz olejny Paula Cézanne'a z lat 1893-1896, przedstawiający ludzi grających w karty. Dzieło nawiązuje do scen malowanych przez braci Le Nain ukazujących sceny chłopskie. Na początku lutego 2012 roku obraz został sprzedany. Nowym właścicielem została katarska rodzina królewska, która za obraz zapłaciła 158,4 mln funtów, czyli około 250 mln dolarów. Tym samym obraz stał się najdroższym dziełem sztuki sprzedanym kiedykolwiek. Dziś jego wartość szacuje się na 268 mln dolarów, jest to tym samym najdroższy obraz w historii.CIEKAWOSTKI

Początek strony