Egipt jest jednym z najstarszych krajów cywilizacji świata. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, plażami, historią, ale i niesamowitymi informacjami z życia codziennego oraz świata starożytnego. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych ciekawostek ze słonecznego imperium Faraonów.
1. Faraon
Na czele państwa egipskiego stał faraon. Był najwyższym władcą oraz najważniejszym z kapłanów. Faraon sprawował władzę absolutną jako żywy bóg na ziemi, opiekujący się wszystkimi mieszkańcami Egiptu. Słowo faraona było w państwie prawem.To jemu składano daniny i podarki. Nigdy nie pokazywał się publicznie z odkrytymi włosami. Nosił koronę (hedżet, deszeret lub pszent) albo nemes (charakterystycznie wiązaną chustę w pasy).
2. Wierzenia Egipcjan
Starożytni Egipcjanie czcili ponad 1400 różnych bogów i bogiń. Oddawali cześć siłom przyrody, częściom wszechświata, królom, lokalnym bohaterom i bóstwom obcym. Wierzyli, że Ziemia ma kształt płaskiego koła, a Nil przepływa przez środek jej powierzchni.
Religia odgrywała olbrzymią zarówno w życiu publicznym, rozumianym jako działalność polityczna i państwowa, a także w życiu każdego pojedynczego człowieka.
ZOBACZ TEŻ: Seks w starożytnym Egipcie
3. Medycyna
Najstarsze źródło mówiące o istnieniu starożytnych egipskich traktatów dotyczących medycyny to inskrypcja na ścianie grobowca jednego z architektów okresu panowania Neferirkare I (V dynastia). Medycyna miała charakter zarówno magiczno-religijny, jak i empiryczno-racjonalny. Wiara w ozdrowieńczą moc bogów skłaniała ludzi do odwiedzania świątyń. W przypadku choroby również władcy odwoływali się do mocy nadprzyrodzonych.
Ciekawostką jest fakt, że słowo „farmacja” pochodzi od „Ph-armaki”, co po egipsku znaczy „kto zapewnia bezpieczeństwo” i jest także jednym z 300 imion boga Tota.
Lekarze byli opłacani przez państwo i zorganizowani w hierarchiczną strukturę - główny lekarz, następnie lekarze poszczególnych prowincji, miast, wsi itd. Lekarz egipski mógł odmówić leczenia przypadków uznanych przez niego za beznadziejne.
4. Zwyczaje
Egipskie dzieci chodziły nago (głównie ze względu na temperaturę powietrza) do czasu, kiedy stawały się nastolatkami. Bogaci Egipcjanie nosili peruki, podczas gdy ci z niższych klas rozpuszczali włosy bądź zaplatali je w warkocz. Chłopców do dwunastego roku życia golono na łyso (pozostawiając tylko jeden pukiel włosów), co miało zapobiegać szerzeniu się wesz i pcheł.
Zarówno egipskie kobiety jak i mężczyźni stosowali makijaż. Pierwotnie służył on raczej jako ochrona przed silnym promieniowaniem słonecznym. Z czasem stał się elementem ozdobnym. Wierzono też w jego właściwości lecznicze. Oczy malowano na zielono lub czarno. Co interesujące, ciemny barwnik pozyskiwano z ołowiu.
5. Sport
Egipcjanie dokonali prawdziwej rewolucji w historii sportu. To nad Nilem pojawiły się pierwsze gry zespołowe, tam żył pierwszy wymieniony z imienia sportowiec i tam wprowadzono w życie zasady fair play. Najpopularniejszą rozrywką fizyczną były zapasy, uprawiane zarówno przez młodzież jak i dorosłych. Na ścianach grobowców i świątyń odnaleziono także obrazy walk pięściarskich w tym prawdopodobnie pierwszy w dziejach obraz bójki.
6. Hieroglify
Egipska nazwa hieroglifów to m-d-r n-t-r, co oznacza „boskie słowa”. Zostało do tego stworzone i taki był ich charakter. Służyło głównie do modlitw i należało do kapłanów i klasy rządzącej. W tej formie nie przeniknęło do ludu.
Hieroglify były zapisywane albo w kolumnach od góry do dołu albo w rzędach od prawej do lewej bądź też odwrotnie. Każdy znak posiada swoje lustrzane odbicie używane do zapisu w odwrotną stronę. Przy czytaniu musimy "spotykać" się z przedstawionymi hieroglifami, tj. czytać od strony, w którą "patrzą" przedstawione w piśmie hieroglificznym zwierzęta, ludzie itp.
7. Wojsko i policja
Armia egipska w okresie Nowego Państwa była w pełni profesjonalna i zawodowa. Nie zrezygnowano z poborów Egipcjan, których przez długie lata szkolono, stosując brutalne metody, ale znaczną część armii stanowili najemnicy i arystokraci. Ci ostatni służyli w elitarnych oddziałach rydwanów i sprawowali funkcje dowódcze. Egipscy żołnierze pełnili funkcję wewnętrznej policji. Zbierali też podatki dla faraona. Życie żołnierzy było pełne trudów, mogli jednak liczyć na łupy, nagrody, na działy ziemi, a nawet honorowe wyróżnienia w postaci złotych much - co miało symbolizować upór i zaciekłość w pościgu za wrogiem.
8. Kapłani w starożytnym Egipcie
Organizacją kultu religijnego w państwie zajmował się faraon. Wykonywał ten obowiązek pomocy specjalnej grupy społecznej jaką stanowili kapłani. Byli oni jednocześnie ważnym czynnikiem sprawującym władzę a także stanowili elitę intelektualną w państwie. Kapłani kształtowali wyobrażenia Egipcjan na tematy teologiczne. Największe wpływy kapłanów osiągnięto podczas rządów XIX i XX dynastii egipskiej
9. Kobiety w starożytnym Egipcie
Kobiety w starożytnym Egipcie dysponowały prawnym i ekonomicznym statusem równym mężczyznom. Niestety nie tyczyło się to przywilejów społecznych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
10. Piramidy
Piramidy to grobowce królewskie budowane w okresie Starego i Średniego Państwa (ok. 2780 — ok. 1625 p.n.e). Od czasów Nowego Państwa (ok. 1567 — ok. 1085 p.n.e.) Egipcjanie nie wznosili już piramid. Jedną z największych zagadek piramid jest sposób, w jaki je budowano. Większość robotników pracujących przy budowie piramid to Egipcjanie. Piramidy były budowane przez opłacanych pracowników, nie niewolników. Mit ten został wytworzony przez greckiego historyka Herodota. Pracownikom budującym egipskie piramidy płacono jednym galonem piwa (4 litry) dziennie. Niektóre inskrypcje wskazują nawet, że przynajmniej część z nich była dumna z wykonywanej pracy i lojalna wobec faraona.
ZOBACZ TEŻ: 10 nierozwikłanych zagadek ludzkości