chińska świątynia

Chiny to kraj o niesamowicie bogatej kulturze i barwnej historii, który w naszych czasach urósł do rozmiaru gospodarczej potęgi. W ostatnim roku ponad sto pięćdziesiąt tysięcy turystów z Chin odwiedziło Wielką Brytanię, a siedemdziesiąt osiem tysięcy chińskich uczniów oraz studentów było zarejestrowane na brytyjskich uniwersytetach i w szkołach. Przedstawiamy dziś dziesięć ciekawostek na temat Chin.


1. Papier wynaleziono w Chinach w 105 r. n.e.

wynalezienie papieru

2. Kiedy chińskiemu dziecku wypada ząb, nie zostawia się go pod poduszką dla zębowej wróżki. Zamiast tego, jeśli jest to górny ząb, zakopuje się go w ziemi, a jeśli dolny, rzuca się go na dach domu.

3. Lody wynaleziono w Chinach około 2000 r. p.n.e. kiedy Chińczycy przechowywali w śniegu mieszankę lodów i ryżu.

4. Techniki czytania linii papilarnych były znane w Chinach już w 700 r. n.e.

5. Sieć restauracji Yum! Brands donosi, że niemal codziennie otwiera się w Chinach nową restaurację KFC i już teraz są ich tam prawie trzy tysiące.6. Prawie jedna trzecia dorosłych Chińczyków mieszka z rodzicami. W chińskim obszarze kulturowym młodzi ludzie zazwyczaj mieszkają w domu rodzinnym dopóki sami nie wezmą ślubu.

7. Zakładanie firmy w Chinach trwa 38 dni i wiąże się z wydatkiem równym 130% średniej pensji. Podatki pochłaniają aż 64% zysków.

8. Chiny wykorzystują 53% cementu produkowanego na ziemi, 48% rud żelaza, 47% węgla i większość produkowanych na świecie towarów.

9. Ogromna pustynia Gobi znajdująca się w Chinach jest wielkości Peru. Co roku poszerza się ona o tysiąc czterysta mil kwadratowych ze względu na wyczerpanie zasobów wody, nadmierne zalesianie i wypas zwierząt.

10. Już teraz w Chinach jest więcej chrześcijan niż we Włoszech. Szacuje się, że są tam pięćdziesiąt cztery miliony chrześcijan, w tym około czterdzieści milionów protestantów i czternaście milionów katolików. Włochy mają tylko sześćdziesiąt milionów mieszkańców, z czego na dzień dzisiejszy 79% deklaruje się jako chrześcijanie.CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ciekawostki o Japonii

CIEKAWOSTKI

Początek strony