Prawo – przepisy regulujące życie ludzi na całym świecie. Mają za zadanie chronić obywateli, wprowadzać ład i porządek, wyznaczać kary dla osób ich nieprzestrzegających. W nieskończonej liczbie przeróżnych regulacji, praw i nakazów znajdziemy masę absurdalnych, niezrozumiałych i wręcz śmiesznych przepisów. Oto najbardziej absurdalne prawa z całego świata.
10. Polityka jednego dziecka w Chinach
Prawo to zostało wprowadzone w 1987 roku w Chinach, mając na celu spowolnienie, a nawet zmniejszenie chińskiej populacji liczącej ponad 1,3 mld ludzi. Prawo nakładało ogromny podatek na rodziny, które decydowały się na więcej niż jedno dziecko. Pomysł niezwykle kontrowersyjny, który odbił się echem na całym świecie, prowadził do wielu aborcji, porzucania dzieci, a w szczególności płci żeńskiej. Prawo to obowiązuje do dziś.
9. Świnia Napoleon
Żadna świnia we Francji nie może nosić imienia Napoleon. Może to zostać uznane za żart, aczkolwiek jest to prawo ustanowione. Ustanowiono je jako wyraz szacunku dla wielkiego Napoleona Bonaparte, zdobywcy większości krajów Europy. Możliwe, że wpływ na takie absurdalne prawo miała powieść George’a Orwell’a „Folwark Zwierzęcy”, w której to jedna ze świń nosiła imię Napoleon. We francuskich wersjach tej książki częściej ta świnia nazywana jest Cezarem niż Napoleonem.
8. Poduszka jako broń pasywna
W Niemczech poduszka uznawana jest za broń pasywną, czyli taką, która służy do obrony przed atakiem innej broni. Niektórzy jednak uważają, że do obrony lepszy byłby pistolet.
7. Dłubanie w nosie a Szabat
Mieszkańcy Izraela – Żydzi są osobami bardzo religijnymi. Ich wiara sprowadziła ich do tego, iż ustanowili dość niezwykły zakaz. Otóż zakazanym jest dłubanie w nosie przez wiernych w trakcie szabatu. Prawo, wbrew pozorom nie istnieje tylko z tego powodu, że jest to zabieg obrzydliwy, ale również dlatego, że potencjalne krwawienie z nosa spowodowane dłubaniem i utratą włosów w nosie może prowadzić do pogwałcenia zasad świętości. Prawo to skierowane jest do wyznawców judaizmu - nie dotyczy innych wyznań.
6. Zakaz noszenia spodni
Suazi, niewielki kraj w południowej części Afryki, uważany za jeden z najbiedniejszych krajów świata, ze średnią długością życia ludzi między 30 a 35 lat. Władze sprawuje tutaj skorumpowany rząd i dyktator – tyran, który wprowadził szereg dziwnych praw mających na celu utrzymać tradycyjne wartości w kraju, które to stawiają kobiety niżej od mężczyzn. W związku z tym powstało m.in. prawo zabraniające kobietom noszenie ubrań uważanych za męskie – np. spodni. Gdy kobieta publicznie pokaże się w takim stroju, może spodziewać się, że zostanie siłą rozebrana i upokorzona.
5. Podatek od darowanego chleba
W Polsce obowiązkowe opodatkowanie jest żywności przekazywanej przez przedsiębiorcę w formie darowizny, np. na stołówce. Jednym słowem, niesprzedaną, mniej świeżą żywność korzystniej jest wyrzucić do kosza, niż wydać komuś potrzebującemu. Doskonale znana jest w naszym kraju historia właściciela piekarni w Legnicy, który to zamiast wyrzucać niesprzedane pieczywo, rozdawał je potrzebującym i wtedy to pojawili się u niego kontrolerzy z Urzędu Skarbowego. Zarzucając mu nieodprowadzenie podatku od darowizny co naraziło na straty skarb państwa. Sprawa trafiła do mediów, nagłośniono ją w całym kraju. Koniec końcem, właściciel piekarni został bankrutem, a przepis dalej obowiązuje.
4. Tablice rejestracyjne w określone dni
Na Filipinach istnieje regulacja prawna mówiąca o tym, iż samochody posiadające na tablicy rejestracyjnej końcowe numery „1” lub „2” mają zakaz poruszania się po drogach w poniedziałki. Analogicznie, te samochody, które posiadają na końcu numeru rejestracyjnego „3” i „4” nie mogą poruszać się we wtorek, „5” i „6” w środę, „7” i „8” w czwartek, a „9” i „0” w piątek. Trudno powiedzieć, czemu służy taka regulacja.
3. Żona mojego brata moją żoną
Japończycy są znani z kierowania się honorem. Prawo o którym napiszemy może dla nich nie być tak dziwne jak dla nas. Otóż starszy brat, przez wzgląd na zasady, szacunek i honor może poprosić o rękę dziewczyny swojego brata – oboje muszą na to przystać. Takich praw w Japonii jest więcej, co podkreśla przywiązanie Azjatów do tradycji oraz historii i wskazuje na ich obecność w prawie i zasadach regulujących ich życie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ciekawostki o Japonii
2. Zakaz umierania w Brytyjskim Parlamencie
Dzięki działającemu w Wielkiej Brytanii „narzędziu” podobnemu do polskiego „Przyjaznego Państwa”, udaje się pozbyć absurdalnych i niepotrzebnych praw. W ten sposób usunięto m.in. prawo mówiące o zakazie umierania w Brytyjskim Parlamencie. Prawo to było na tyle absurdalne, że ciężko byłoby wyciągnąć konsekwencje wobec osoby, które właśnie przeniosła się na drugi świat na skutek ataku serca.
1. Stalin wiecznie żywy
Niektórzy uważają, że Rosja to nie kraj, a stan umysłu. W związku z tym nie powinno wydawać się nam dziwnym to, iż w wielu miejscach w Rosji dalej obowiązuje prawo nakazujące dawać drugie imię dziecku – Stalin. Jest to ewidentny relikt rosyjskiej propagandy i miłości do socjalistycznego wodza.