1. Pochodzenie nazwy

Termin ,,Europa’’ pochodzi najprawdopodobniej z języka fenickiego i oznacza ,,Zachód’’ Interpretacja tej nazwy wiąże się z mitem o fenickiej księżniczce Europie, którą najważniejszy z greckich bogów, Zeus, pod postacią białego byka uprowadził na Kretę.

2. Powierzchnia Europy

Przyjmuje się, że powierzchnia Europy wynosi około 10,5 – 11 milionów km. kw., stanowi zatem niecałe 15 % powierzchni wszystkich lądów.

3. Demografia Europy

Mimo, że Europa jest niewielkim kontynentem, zamieszkuje ją kilkadziesiąt narodów. Przez setki lat Europejczycy marzyli o jedności swojego kontynentu. Idea ta powróciła po zakończeniu II wojny światowej. Wielu polityków doszło do wniosku, że aby zapobiec nowym wojnom i zapewnić Europie wolność oraz dobrobyt, należy doprowadzić do jej integracji.

4. Zjednoczenie Europy

Proces jednoczenia Europy rozpoczął francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman, uznawany za jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej. 9 maja 1950 roku przedstawił plan jednoczenia Francji i Niemiec poprzez wspólną produkcję węgla i stali. Dla upamiętnienia tego faktu 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy.

5. W Europie jest tylko jeden czynny wulkan - Etna. Jest to największy wulkan Europy (3323 m.n.p.m). Powstał w trzeciorzędzie, wciąż jest czynny - 6910 r.p.n.e wybuchł 203 razy.

6.Ładoga to największe jezioro w Europie. Niemal 11 900km2 , przecięte 90km średnicy i 660 różnej wielkości wysp to doskonała sceneria dla letnich wojaży.

5. Symbole Unii Europejskiej

Symbolami Unii Europejskiej są: błękitna flaga z 12 złotymi gwiazdami, maskotka europejska Syriusz, hymn Oda do radości z czwartej części symfonii Ludwika van Beethovena. Gwiazdy na fladze Unii Europejskiej symbolizują dwanaście krajów które jako pierwsze były w Unii Europejskiej są to: Belgia, Holandia, Luksemburg, Francja, Niemcy, Włochy, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Hiszpania i Portugalia.

7. Największą wyspą w Europie jest Wielka Brytania

8. Najwięcej wulkanów znajduje się w Islandi

9. Większość krajów Unii Europejskiej posługuję się walutą EURO

10. Prohibicja w Europie

W po­cząt­kach dwu­dzie­ste­go wieku ruchy po­stu­lu­ją­ce wpro­wa­dze­nie pro­hi­bi­cji pojawiły się w pu­ry­tań­skich spo­łecz­no­ściach Pół­noc­nej Ameryki i Skan­dy­na­wii. To właśnie w Nor­we­gii, Islandii i Fin­lan­dii pro­hi­bi­cję wpro­wa­dzo­no, zanim zrobiły to Stany Zjed­no­czo­ne.



CIEKAWOSTKI

Początek strony