Oto najciekawsze ciekawostki o Francji.


1. Zabytki Francji

We Francji znajduje się wiele zamków, pałaców i dworów. Jest ich ponad 40 tys. Luwr to najczęściej odwiedzane muzeum na świecie. Co roku przyjeżdża do niego prawie 10 mln odwiedzających. W Francji znajduje się 38 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Zalicza się do nich m.in. Katedrę Notre-Dame, Mont Saint-Michel, Wersal.

2. Kuchnia francuska

Kuchnia francuska jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. We Francji produkuje się około 400 rodzajów sera. Prawdziwymi przysmakami są we Francji żabie udka i ślimaki. We Francji konsumuje się ok. 30 tys. ton ślimaków rocznie. Charakterystyczne są też crepes – czyli naleśniki francuskie.

3. Francuskie wino

Francja jest największym producentem wina na świecie. Najbardziej znane są z tego regiony to: Burgundia, Bordeaux, Szampania, Prowansja i Alzacja. Większość z listy 50 najdroższych win świata pochodzi z Francji. Najdroższe z nich kosztuje 16 509 euro.

4. Francuskie wynalazki

Lista francuskich wynalazków jest długa. Znajdują się na niej m.in. łódź podwodna, spadochron, balon, kalkulator. Kino miało swój początek we Francji. Z Francji pochodzi TGV (Train à Grande Vitesse ) czyli szybkobieżny pociąg. 3 kwietnia 2007 r. pociąg ustanowił rekord prędkości maksymalnej pojazdu szynowego - 574,8 km/h.

5. Zwyczaje

Między godziną 12.30 a 14.30 jest czas przerwy w pracy. W tym czasie nieczynne są nawet urzędy i sklepy. Na powitanie Francuzi całują się w policzki, zazwyczaj 2 lub 4 razy, zależnie od regionu. Zwyczaj ten panuje nawet wśród dalszych znajomych.
Kiedy jesteśmy na targu, w sklepie nie możemy dotykać owoców, warzyw ani kwiatów, chyba, że sprzedawca wyraźnie to zaproponuje.

6. Język francuski

Francuski jest językiem roboczym ONZ, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, NATO, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.Francuski jest językiem urzędowym w 29 krajach świata. Francuski to trzeci najczęściej studiowany język na świecie. Słowo mayday wywodzi się z francuskiego słowa m’aidez oznaczającego pomocy.

7. Fraga Francji

Biały kolor flagi to kolor monarchii, czerwony republiki i niebieski związany jest z Karolem Wielkim, oraz innymi wielkimi władcami Francji.

8. Statua Wolności

Rząd francuski podarował USA Statuę Wolności. Została zbudowana we Francji i następnie przewieziona statkiem za Atlantyku. Na potrzeby transportu rozebrano ją na 350 elementów.

9. Ciekawostki dla turystów

Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie - 75 mln turystów rocznie. W większości francuskich miast istnieje ulica Republiki lub aleja de Gaulle’a. We Francji znajduje się najwyższy most na świecie- Wiadukt Millau. Jego najwyższy filar mierzy 341 m. Na granicy Francji z Włochami wznosi się najwyższy szczyt w Europie– Mont Blanc(4807m n.p.m.). Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Rocznie odwiedza ją prawie 100 mln turystów - w każdym francuskim mieście mieści się biuro informacji turystycznej.

10. Jeszcze garść ciekawostek

Z XV-wiecznej Francji pochodzi zwyczaj noszenia białej sukni do ślubu. Biała suknia ślubna, to francuska tradycja z 1499 roku. Średnio mężczyźni decydują się na ślub w wieku 29 lat, a kobiety w wieku 27.CIEKAWOSTKI

Początek strony