Zawsze gdy planujemy zagraniczny wyjazd, staramy się dowiedzieć jak najwięcej o danym kraju. Przestawiamy listę najciekawszych i najistotniejszych faktów związanych z Hiszpanią
1. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie a ponadto jest językiem urzędowym w 23 krajach świata. Na Wyspach Kanaryjskich można usłyszeć język gwizdany. W 2009 r. język został wpisany na listę UNESCO.

2. Hiszpanie sprowadzili do Europy m.in.: ziemniaki, tytoń, pomidory, kakao, kukurydzę. Obecnie Hiszpania to największy producent oliwy z oliwek na świecie. Jej udział w tym rynku to aż 44 proc. Dodatkowo Hiszpania to największy producent bananów w Europie.

3. Pełne imię i nazwisko słynnego malarza Pabla Picassa brzmi: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.

4. Za najpopularniejszy sport w Hiszpanii uznaje się piłkę nożną i… walkę byków (corrida).

5. Hiszpania to najcieplejszy i najbardziej suchy kraj w Europie. W Madrycie średnio 200 na 365 dni w roku jest słonecznych.

6. Narodowym przysmakiem Hiszpanów jest paella, a tortillą nazywają… omlet.

7. Hiszpanie mają 2-członowe nazwiska. Pierwszy człon odnosi się do pierwszego nazwiska ojca, a drugi człon do pierwszego nazwiska matki.

8. Zgodnie ze zwyczajem Hiszpanie całują się w policzek na powitanie.

9. W Hiszpanii znajduje się więcej barów, restauracji i klubów niż w jakimkolwiek innym europejskim kraju. Na jedną osobę przypada ich… 129.

10. La Tomatina to hiszpańska bitwa na pomidory. Odbywa się każdego roku w ostatnią środę sierpnia.ZOBACZ TEŻ: Ciekawostki o Japonii

CIEKAWOSTKI

Początek strony