ciemny jeans

W maju 1873 roku amerykański przedsiębiorca niemiecko-żydowskiego pochodzenia Levie Strauss wraz z krawcem Jacobem Davisem opatentował pierwsze jeansy. Wykonane z granatowego denimu spodnie obszyte pomarańczową nitką i 4 wzmocnionymi miedzianymi nitami kieszeniami zrewolucjonizowały przemysł tekstylny.




1. Skąd wzięła się nazwa "jeans"?

Nazwę dżinsy (jeans) wymyślili dla spodni młodzi ludzie pod koniec lat 50. XX wieku. Utworzyli je od nazwy innej, podobnej do denimu tkaniny: jean.

2. Światowa produkcja jeansów

Jak wynika z danych amerykańskich agencji marketingowych, każdego roku produkuje się na całym świecie ponad 2,5 miliarda par jeansów.

3. Najdroższe jeansy świata

Kanadyjska marka Dussault Apparel wypuściła na rynek najdroższe jeansy świata. Spodnie z dziurami na kolanach ozdobione wysadzanym rubinami łańcuszkiem z białego złota można było kupić w Los Angeles i Nowym Jorku za 250 000$.

4. Początki jeansów

Pierwotnie jeansy były ubiorem roboczym odpowiednim dla farmerów, górników, poszukiwaczy złota i budowlańców.

5. Jeansy w USA

Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że statystyczny obywatel USA posiada aż 7 par jeansów.

6. Najdłuższe jeansy na świecie

Najdłuższe jeansy na świecie wyprodukowano w Japonii. Mają 68 metrów długości, 35 metrów szerokości i ważą 3 tony.

7. Ile potrzeba bawełny na wyprodukowanie jednej pary jeansów

Na wyprodukowanie jednej pary jeansów potrzeba około jednego kilograma bawełny.

8. Co znaczy YKK?

Na większości zamków błyskawicznych stosowanych w jeansach widnieje napis YKK. To skrót utworzony od nazwy Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, największego producenta zamków błyskawicznych na świecie, którego udział w rynku sięga 90 procent.

9. Zakaz noszenia jeansów

W 1960 roku za sprawą głośnego filmu „The Wild One” wiele amerykańskich szkół, restauracji i teatrów wprowadziło całkowity zakaz noszenia jeansów, uznając je za przejaw buntu i symbol rewolucjonistów.

10. Najstarsze jeansy na świecie

Najstarsze jeansy na świecie zostały sprzedane na aukcji w 2001 roku za 48 523$. Zabytkowe spodnie wyprodukowane prawdopodobnie w 1880 roku trafiły na wystawę do sklepu Levi’s Strauss w San Francisco.



ZOBACZ TEŻ: 10 pomysłowych kampanii reklamowych

CIEKAWOSTKI

Początek strony