Każdy kto odbył w życiu chociaż jedną podróż samolotem, zna to na pamięć: "Co to za podskok? Co tak skrzypi? Dlaczego krople wody spływają po ścianach? A co, jeśli pilot zaśnie?" W tym artykule rozwiewamy kilka Waszych wątpliwości, które mogą się pojawić podczas lotu wysoko w chmurach. Udanych wakacyjnych lotów!




1. Turbulencje stają się coraz bardziej uciążliwe

Jeśli odnosisz wrażenie, że z lotu na lot zauważasz większe i częstsze turbulencje, to być może nie jest tylko i wyłącznie twoje subiektywne odczucie. Wyśmiewany Al Gore miał rację. Globalne ocieplenie spowodowane obecnością zanieczyszczeń z milionów samochodów i tysięcy fabryk zrobiło swoje. Coraz trudnej jest latać. Statystyki mówią, że do 2050 roku liczba średnich i mocnych turbulencji podniesie się o 40%. Co zrobić podczas lotu? Zapiąć pasy. Najwięcej wypadków (takich drobnych, a nie śmiertelnych) podczas turbulencji przytrafia się pasażerom, którzy nie mają zapiętych pasów.

2. Samoloty są brudne

Przed lotem ekipa sprzątająca wchodzi na pokład samolotu. Ciach odkurzaczem przez środek, pozbierają większe śmieci, psikną odświeżaczem powietrza i gotowe. Zasada numer jeden - nigdy nie wkładaj rąk do kieszeni na siedzeniu przed tobą. Niektóre wirusy żyją kilka dni, a nie wiesz jak bardzo osmarkane chusteczki ktoś tam trzymał. Chcesz więcej? Na ponad połowie tacek znaleziono robactwo. Te mięciutkie, niebieskie kocyki nie widzą pralki miesiącami. Słuchawki nie są nowe ani nawet nie są dezynfekowane, zanim ponownie się je opakuje w folię. W wodzie w łazienkach żyją pasożyty uodpornione na środki czyszczące.

3. Piloci śpią

Wsiadasz do samolotu i ogarnia cię błogie zmęczenie, zamykasz oczęta i śpisz. To samo robią piloci. 50% pilotów przyznało się, że zasnęli za sterami. Będzie gorzej. Jedna trzecia z tych 50% powiedziała, że gdy obudzili się z drzemki zobaczyli, że drugi pilot też śpi. Czasem można zauważyć przed lotem pana pilota popijającego piwko w barze. Wolisz aby twoim pilotem był facet po dwóch kufelkach czy ten śpiący?

4. Gdy wybuchnie pożar, masz 90 sekund na ucieczkę

Półtorej minuty to czas potrzebny do tego, aby ogień zajął cały samolot. Przecież piekarnikowi potrzeba z 10 minut, zanim się nagrzeje. Co robić w samolocie, który nieuchronnie zmieni się w kulę ognia? Można na przykład siedzieć przy drzwiach awaryjnych, ale bądźmy realistami - nie uda ci się ich otworzyć w te 90 sekund.

5. Co może pilot

Gdy zamykają się drzwi samolotu, pilot staje się prawem. Może kogoś zaaresztować, wypisać mandat za wandalizm czy zagrażające bezpieczeństwu zachowanie. Gdy podczas lotu ktoś umiera, pilot może sporządzić i podpisać prawomocny testament.

6. Masz 15 sekund, aby nałożyć maskę z tlenem

Pani stewardesa coś tam opowiada o maskach, światełkach i zawleczkach od kamizelek, a ty w tym czasie przeglądasz menu lub cykasz focie przez okno. No chyba że pani jest wyjątkowo ładna, to patrzysz na nią, ale oczywiście nie słuchasz. Błąd. Pamiętaj, że masz jedynie 15 sekund na założenie maski zanim zemdlejesz. Tlenu wystarczy na około 15 minut, co jest wystarczającym czasem na zejście na odpowiednią wysokość, gdzie maski nie będą potrzebne. Zanim rzucisz się na pomoc swojemu dziecku czy ukochanej teściowej, zadbaj o swoją maskę. Jak zemdlejesz, nikomu już nie pomożesz.

7. Wyłączanie świateł podczas lądowania

Gdy samolot zbliża się do lądowania, światła zostają przyciemnione. Dlaczego? Ponieważ gdyby miała nastąpić ewakuacja, oczy będą już przyzwyczajone do półmroku. Podczas następnego lotu uracz tą ciekawostką wkurzającego współpasażera, który koniecznie musi doczytać rozdział książki. Niech i on się zestresuje.

8. Błyskawice trafiają w samoloty

Piloci starają się omijać większe burze, ale czasem zdarzy się, że jakaś błyskawica uderzy w samolot. Średnio każdy samolot pasażerski obrywa raz do roku. Im mniejszy samolot, tym rzadziej ma to miejsce. Jeśli błyskawica trafi w samolot, którym lecisz, zobaczysz błysk i usłyszysz głośny dźwięk. I to wszystko. Ostatnia katastrofa lotnicza spowodowana uderzeniem błyskawicy miała miejsce w 1967 roku, gdy trafiła ona w zbiornik paliwa i samolot eksplodował. Od tamtej pory dodano specjalne zabezpieczenia aby upewnić się, że coś takiego nigdy więcej się nie zdarzy.

9. Gdzie jest najbezpieczniej w samolocie?

Gdyby twój samolot miał się rozwalić, największą szansę na ocalenie mają pasażerowie zajmujący 5 rzędów w odległości od rzędu bezpieczeństwa. Podczas ewakuacji ci siedzący najbliżej wyjścia mają największe szanse. Przed startem dobrze jest policzyć ile rzędów dzieli cię od drzwi, ponieważ gdyby w samolocie był dym i ograniczona widoczność, będziesz mógł policzyć rzędy, a nie plątać się po samolocie i włazić w złe rzędy.

10. Kiedy najniebezpieczniej?

Z całego lotu najbardziej niebezpieczne jest 11 minut - 3 minuty po starcie i 8 minut przed lądowaniem. W ciągu tych 11 minut ma miejsce 80% katastrof lotniczych. Ale i tak w dalszym ciągu samoloty są najbezpieczniejszymi środkami transportu.



CIEKAWOSTKI

Początek strony