Watykan to najmniejsze państwo świata - zarówno pod względem powierzchni, jak i pod względem liczby mieszkańców. Ten niewielki zakątek skrywa jednak wiele sekretów i ciekawostek, o których wiedzą jedynie nieliczni. Postanowiliśmy się im przyjrzeć.
1. Mieszkańcy

Mieszkańcy Watykanu to głównie osoby duchowne, ale też żołnierze Gwardii Szwajcarskiej. Pracuje tam prawie 3 tys. osób. Państwo watykańskie zajmuje 7 pozycję według gęstości zaludnienia na świecie. Papież Jan Paweł II beatyfikował 1343 osoby, a świętymi ogłosił kolejne 482. Stanowisko głowy kościoła pełnił przez 9665 dni, od 1978 do 2005 r. To jedyna monarchia absolutna w Europie i jedyne państwo bez analfabetyzmu. Obywatelstwo Watykanu jest bardzo trudne do zdobycia, obecnie posiada takie zaledwie 50 cywilów, a paszporty watykańskie ma 824 duchownych. Wszyscy zatrudnieni w państwie nie płacą podatków i korzystają z bonów do bezcłowych sklepów watykańskich.

2. W Watykanie pije się najwięcej wina na świecie

Miasto Watykan ma najwyższy wskaźnik konsumpcji wina w przeliczeniu na mieszkańca. Średnio dorosły mieszkaniec wypija tu ponad 54 litry wina rocznie.Wpływ na ten stan rzeczy może mieć fakt, iż mieszkańcy są zobowiązani do przyjmowania komunii świętej zarówno pod postacią chleba, jak i wina."National Catholic Reporter" pisze, że mieszkańcy Watykanu to głównie starsi mężczyźni, posiadający wyższe wykształcenie. Znaczący jest również fakt, że spożywanie posiłków odbywa się w większych grupach, co również może przyczynić się do zwiększonej ilości wypijanego wina. Na kolejnych miejscach znajdują się Andora, Chorwacja, Słowenia i Francja.

3. Najkrótsze tory na świecie

Tory i stacja kolejowa zostały wybudowane podczas pontyfikatu papieża Piusa XI. I zapewne ten fakt nie byłby tak często przytaczany, gdyby nie to, że stały się one najkrótszą na świecie krajową siecią kolejową. Całość składa się bowiem jedynie z dwóch trzystumetrowych odcinków. Od 1929 roku kolej ma zagwarantowane połączenie z siecią włoską.

4. Najwięcej turystów na świecie

Liczba mieszkańców w Watykanie wynosi zaledwie około 800. Audiencje papieża, świątynie sakralne i wizyty znanych osobistości sprawiają, że przybywa tu mnóstwo turystów - najczęściej ponad 5,5 miliona rocznie. To właśnie w Watykanie przypada najwięcej turystów na jedną osobę mieszkającą tu na stałe.

5. Watykan ma własną monetę

Watykan i Włochy podpisały umowę w 2000 roku, umożliwiając Stolicy Apostolskiej przyjęcie euro jako oficjalnej waluty oraz możliwość bicia własnej monety z wizerunkiem kolejnych papieży. Od 2002 roku watykańskie euro są prawnym środkiem płatniczym zarówno w Watykanie, jak i we Włoszech. Monety mogą być rozpowszechniane swobodnie w całej strefie euro. Są one podobne do tych z krajów strefy euro. Znajdują się na nich wizerunki papieży. Pierwsza seria monet przedstawiała Jana Pawła II.

6. Gwardia Szwajcarska

Gwardia Szwajcarska, która czuwa przy papieżu, jest naj­star­szą armią świata, ist­nie­ją­cą nie­prze­rwa­nie od 1506 roku. 22 stycznia 1506 papież Juliusz II ściągnął do Watykanu 150 szwajcarskich najemników. Dlaczego padło akurat na Szwajcarów? Byli oni uważani za dzielnych, zdyscyplinowanych i wiernych żołnierzy. Dziś wojsko papieża liczy 110 żołnierzy. Komendant ma rangę pułkownika, jest Domownikiem Papieskim i posiada tytuł Szlachcica Jego Świątobliwości. Żołnierz Gwardii musi być katolikiem i Szwajcarem. Jan Paweł II przed laty zażartował, że żyje w najbardziej zmilitaryzowanym kraju świata. Mniej więcej co dziesiąty obywatel Watykanu jest właśnie członkiem Gwardii Szwajcarskiej.

7. Watykan teleskopami stoi

W 1576 roku papież Grzegorz XII zlecił budowę wieży, która miała posłużyć do obserwacji astronomicznych. Wieża Wiatrów stoi do dziś, a to dzięki tutejszym obserwacjom doszło do reformy kalendarza. Teleskopy Watykanu ulokowane są w różnych miejscach. W 1980 roku przy Uniwersytecie Arizony w Tucson powstała Grupa Robocza VORG (Vatican Observatory Research Group). Następnie na pobliskim Mount Graham zainstalowano nowoczesny teleskop VATT. W Watykanie co dwa lata odbywają się tu Szkoły Astronomii dla studentów z całego świata.

8. Najpopularniejsza poczta na świecie

Usługi pocztowe Watykanu opisywane są jako jedne z najlepszych na świecie. Z tutejszego kodu pocztowego wysyłanych jest więcej listów niż skądkolwiek indziej na świecie. W ciągu roku poczta watykańska wysyła około 2,5 miliona listów i 7 milionów pocztówek oraz około 20 tysięcy paczek. Poczta wydaje własne znaczki pocztowe, które są bardzo cenione w świecie filatelistyki.

9. Przestępczość w Watykanie

Ciekawostką jest, że poziom przestępczości w Watykanie w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest dwadzieścia razy wyższy niż we Włoszech. Ze statystyk wynika, że niemal na każdego mieszkańca tego państwa przypada jedna sprawa kryminalna w roku.

10. Jedyne państwo na liście UNESCO

Ze względu na wysoką wartość historyczną i kulturową, a także miliony przybywających turystów rocznie, Watykan - jako jedyne państwo w całości - zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.CIEKAWOSTKI

Początek strony