Oto garść zdumiewających ciekawostek ze świata przyrody.
1. Roślina o największych liściach

Palma Raphia farinifera (=Raphia ruffia), która rośnie na wyspach Oceanu Indyjskiego, ma liście dorastające do 20 metrów długości.

2. Drzewo - dom

Baobaby mają ogromne, nabrzmiałe pnie, które przy tym są dość miękkie. W niektórych rejonach Afryki i Australii ludzie czasami wydłubują fragmenty pnia baobabu, dzięki czemu mogą urządzić sobie dom we wnętrzu tego drzewa.

3. Pingwiny

Pingwiny potrafią nurkować na głębokość 265 metrów. Mogą utrzymywać się pod wodą bez zaczerpnięcia powietrza aż przez osiemnaście minut.

4. Niedźwiedzie polarne

Niedźwiedzie polarne nie boją się ludzi. Gdy będą głodne, zapolują na nas. Fakt ten czyni niedźwiedzie polarne najniebezpieczniejszymi ssakami na naszej planecie.

5. Góry lodowe

Największa z zanotowanych do tej pory gór lodowych miała powierzchnię 31.000 kilometrów kwadratowych, co stanowi obszar większy od powierzchni Belgii.

6. Najstarsze organizmy świata

Najstarszymi organizmami świata są sosny z gatunków Pinus aristata i Pinus longavea, które rosną w Górach Skalistych. Wiek niektórych osobników wynosi około 6000 lat.

7. Największy ssak lądowy w historii

Największym ssakiem lądowym, jaki kiedykolwiek zamieszkiwał Ziemię było zwierzę o nazwie Baluchiterium. Było najbliżej spokrewnione z żyjącymi współcześnie nosorożcami. Ważyło około 30 ton, mierzyło ponad 5 m wysokości.

8. Globalne ocieplenie

Od początku wieku XX do początku wieku XXI na Ziemi zaobserwowano wzrost średnich temperatur o około 0,7oC. Na biegunach wzrost średnich temperatur był jeszcze wyższy: na Arktyce średnio rocznie o 3 oC, a temperatura zimowa o 7oC.

9. Najgłośniejsze zwierzęta świata

Turkucie podjadki są najgłośniejszymi zwierzętami świata. Ich głos można usłyszeć z odległości 0,5 kilometra.

10. Najszybsza ryba świata

Żaglica jest najszybszą rybą świata. Osiąga nawet prędkość 100 kilometrów na godzinę, dzięki czemu mogłaby niemal ścigać się z gepardemCIEKAWOSTKI

Początek strony