Pomimo faktu, że Korea Północna uchodzi za najbardziej odizolowane państwo świata co jakiś czas możemy napotkać na garść informacji pochodzących z tego kraju. W związku ze śmiercią Ukochanego Przywódcy, która jak widzieliśmy na krążących po sieci nagraniach, doprowadziła do rozpaczy całe masy jego wiernych poddanych warto zebrać garść ciekawostek na temat tego specyficznego kraju.
1. Ideologia

Korea Północna a właściwie Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna ma być zdaniem jego twórców krainą szczęśliwości o dobrobytu. To, że założeniom teoretycznym daleko do ich praktycznej realizacji wiemy z pojawiających się co jakiś czas komunikatów medialnych. KRL-D to państwo komunistyczne – to wie każdy. Bardziej dokładni powiedzą, że w Korei Północnej panuje ideologia marksistowska lub marksizm-leninizm. Tak jednak nie jest. Ciekawostką jest, że publikacje autorstwa północnokoreańskich przywódców dostępne są w języku polskim. Wszystkie w formacie .pdf umieściła na swojej oficjalnej witrynie ambasada Korei Północnej w Polsce.

2. Dżucze

Koreańscy komuniści wypracowali własną specyficzną ideologię zwaną „dżucze” (samodzielność). U jej podstaw leży zakorzenienie w tradycji koreańskiej, w związku z czym odrzucane są wszelkie obce ideologie, które nie uwzględniają lokalnej specyfiki. Samodzielność objawia się zarówno w polityce poprzez nie uleganie zewnętrznym naciskom i wpływom, ekonomii poprzez odrzucanie pomocy zewnętrznej (powiązania gospodarcze prowadzą do uzależnienia politycznego), a także sferze militarnej gdzie dżucze polega na stworzeniu systemu obrony opartego na własnych siłach.

3. Songun

Czyli „najpierw wojsko” - wypracowana na terenie Korei doktryna oznacza w zasadzie podporządkowanie wszystkich poprzednich sfer życia interesom armii. W praktyce w wyniku serii klęsk jakie dotknęły państwo na początku lat 90-tych zyskała quasi-oficjalny status obowiązującej ideologii. Oznacza to, że po cichu Korea Północna przekształciła się z państwa komunistycznego w wojskową dyktaturę.

4. Rasizm

Twierdzenie, że mająca swoje korzenie w komunizmie dyktatura będzie jak najdalsza od jakichkolwiek teorii rasistowskich okazuje się być nieprawdziwe. Podobne teorie są przez władze w Phenianie wciąż umiejętnie podsycane. Jak zauważył w wywiadzie dla portalu Rebelya rosyjski ekspert Andriej Łańkow w Korei Północnej obowiązuje specyficzna doktryna mówiąca o „wyższości rasy koreańskiej”, która na Północy nie została skalana przez „długonosych, białych Amerykanów”. Szerzej na ten temat można przeczytać w wydanej w 2010 roku książce B. R. Myersa The Cleanest Race: How North Koreans See Themselves and Why It Matters („Najczystsza rasa: jak widzą siebie Północni Koreańczycy i dlaczego ma to znaczenie”). Koreański rasizm jest specyficzny, wiąże się szczególnie z osobą lidera, silnego przywódcy, który pozwala niewinnej rasie za jaką się uważają zachować swoje niezwykle cnoty.

5. Przestępczość w Korei Północnej

Korea Północna może pochwalić się bardzo niskim poziomem przestępczości. W Korei Północnej statystyki kryminalne są jeszcze niższe niż w słynącej ze spokoju Norwegii. W przeciwieństwie do skandynawskiej demokracji, koreański reżim zawdzięcza to jednak głównie temu, że nawet największe koreańskie miasta pozbawione są jakiegokolwiek życia nocnego. W związku z tym nie ma kogo napadać.

6. Kraj rządzony przez starców

Nieco bardziej uszczypliwi komentatorzy zwracają zresztą uwagę, że oprócz Kim Dzong Una większość północnokoreańskich liderów politycznych rządzi krajem będąc jedną nogą już na "tamtym świecie". – On nie jest samodzielnym politykiem, więc jaki by nie było, jest zależny od ludzi którymi się otacza – kreślił w rozmowie z naTemat sylwetkę Kim Dzong Una ekspert ds. Azji Wschodniej, Oskar Pietrewicz. Gdy dokładnie sprawdzi się biografię innych wysoko postawionych osób w Korei Północnej, okazuje się, że w rzeczywistości tym krajem rządzą sami starcy. Średnia wieku osób piastujących najwyższe stanowiska, bez uwzględnienia młodego Kima i jego nieżyjącego dziadka, to 76 lat. Przewodniczący Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Kim Yong Nam to 85-latek, a premier Pak Pong Ju jest 73-latkiem. Szefem armii, która podobno ma stawić czoła nawet zjednoczonym siłom USA, Rosji i Chin dowodzi natomiast 70-latek Kim Kyok-sik.

7. Program kosmiczny

Korea Północna ma program kosmiczny, który ma tylko 20% skuteczności,

8. Radio

Każde gospodarstwo domowe bądź punkt usługowy w Korei Północnej musi ustawowo mieć włączone radio (na kanale państwowym), którego nie można wylączyć a jedynie ściszyć. Komputer wraz z Internetem jest rzeczą, o której można tylko marzyć, natomiast posiadanie telewizora w wielu przypadkach graniczy z cudem.

9. Książki

Produkcję oraz sprzedaż książek i obrazów kontroluje państwo. Prawie 80% woluminów jest napisanych przez założyciela Korei Północnej (Kim Ir Sena) lub jego syna (Kim Dzonga Il), który aktualnie jest głową państwa. Reszta dzieł innych autorów zachwala rządy oraz zachwyca się systemem totalitarnym.

10. Infrastruktura drogowa

Przez stolicę państwa jak i wiele innych miejsc biegną wielopasmowe (od trzech do dwunastu) drogi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że samochód można na nich zobaczyć raz na kilka minut. Posiadanie auta jest dane tylko uprzywilejowanym rodzinom.ZOBACZ TEŻ: Japonia ciekawostki

CIEKAWOSTKI

Początek strony