Historia Internetu zaczyna się 29 października 1969 roku. Wtedy to na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), a wkrótce potem w trzech następnych uniwersytetach zainstalowano na potrzeby wojska, pierwsze węzły sieci ARPANET, bezpośredniego przodka dzisiejszego Internetu. Eksperyment miał na celu zbadanie możliwości zbudowania sieci komputerowej bez wyróżnionego punktu centralnego, mogącej funkcjonować nawet pomimo uszkodzenia pewnej jej części. Wszystkie istniejące do tej pory sieci zarządzane były przez jeden główny komputer a jego awaria pozbawiała możliwości pracy całą sieć.
1. Emotikony mają ponad trzydzieści lat
Pierwszą powszechnie używaną emotikoną był symbol :-), mający w zamyśle podkreślać żartobliwy wydźwięk wypowiedzi. Za jego twórcę uważa się amerykańskiego informatyka Scotta Fahlmana, który wykorzystał tę buźkę w wiadomości wysłanej do internetu w 1982 roku.
2. Nigdy nie obejrzysz całego YouTube'a
W przeciągu każdej minuty, w serwisie YouTube pojawia się około stu godzin nowego materiału wideo. Oznacza to, że na obejrzenie wszystkich filmów umieszczonych na stronie jednego tylko dnia, trzeba by było przeznaczyć ponad szesnaście lat.
3. Pierwsza strona internetowa
Nadal można odwiedzić stworzoną w szwajcarskim ośrodku CERN, pierwszą stronę internetową. Witryna nie była dostępna przez wiele lat, ale w zeszłym roku udało się ją odzyskać i przywrócić.
4. Internet ponad chmurami
Podczas wspinaczki na Mount Everest, można korzystać z szybkiego internetu w standardzie LTE. Co więcej, sieć działa nawet nawet na szczycie najwyższej góry świata!
5. Pierwsza kamerka internetowa
Pierwsza w historii kamera internetowa została zamontowana w 1991 roku przy ekspresie do kawy w Uniwersytecie Cambridge. Pracownicy placówki mogli dzięki niej podglądać, czy ich napój już się zaparzył. Urządzenie, które rejestrowało obraz w rozdzielczości 128x128 pikseli, podłączono do sieci w 1993 roku. Osiem lat później, słynny ekspres został sprzedany na aukcji internetowej za około 17 000 złotych.
6. Ile osób ma dostęp do sieci?
Jeszcze w tym roku, dostęp do internetu będą miały trzy miliardy osób, czyli niemal połowa populacji naszej planety. 2,4 miliarda skorzysta z niego również za pomocą urządzeń mobilnych.
7. Klucze do internetu
Brzmi to wręcz nieprawdopodobnie: siedem starannie wybranych osób z całego świata posiada tak zwane "klucze do internetu" - elektroniczne karty zawierające część szyfru, który pozwala dosłownie zrestartować internet. W przypadku globalnego ataku hakerskiego, strażnicy zostaną wezwani do bazy wojskowej znajdującej się na terenie Stanów Zjednoczonych. Gdy aktywują tam swoje klucze, sieć zostanie wyłączona.
8. Początki reklamy w internecie
Pierwszy baner reklamowy pojawił się w sieci w 1994 roku jako część kampanii telekomunikacyjnego giganta, firmy AT&T.
9. Popularność w internecie
Po czterech latach od wynalezienia internetu, korzystało z niego już 50 milionów osób. Zdobycie takiej samej ilości użytkowników zajęło telefonowi 75 lat, radiu 38 lat, telewizji 13 lat, a grze Angry Birds 35 dni.
10. Problem ze spamem
Na świecie działają cztery miliardy skrzynek emailowych. Każdego dnia wysyłanych jest z nich 190 miliardów wiadomości. Ostatnie analizy wskazują, że aż 80% z tej liczby może stanowić spam.
ZOBACZ TEŻ: Japonia ciekawostki