złoto

Złoto fascynuje ludzi od wielu tysięcy lat. Uważane jest za symbol bogactwa i władzy. Wyróżnia się nieprzemijalnym pięknem oraz jest niezwykle cennym metalem. Jako, że jest metalem powszechnie znanym i przedmiotem pożądania wielu ludzi przedstawiamy najciekawsze fakty o złocie.
1. Największa sztabka złota

Największą sztabką złota jest 250 kg sztaba o próbie 999,9 znajdująca się obecnie w Muzeum Złota w Toi (obecnie Izu). Wytopiono ją w 2005 roku w Japonii. Sztaba ma 19,5 cm szerokości, 40,5 cm długości  i 16 cm wysokości.

największa sztabka złota

2. Wszędzie złoto

Złoto oficjalnie wykryto na każdym kontynencie Ziemi.

3. Jadalne złoto

Złoto jest jadalne. Producenci jadalnego złota zapewniają, że jest ono bezpieczne dla naszego zdrowia. Zdrowiu może nie zaszkodzi, ale z pewnością pustoszy portfel – 1 gram takiego złota kosztuje ponad 300 zł. Złoto z pewnością czyni każdą potrawę luksusową, drugorzędną sprawą jest czy poprawia smak.

4. Złoto we krwi

Ciało człowieka zawiera około 0,2 miligrama złota. Większość z niego znajduje się w krwi.

ZOBACZ TEŻ: Ciekawostki o ludzkim ciele

5. Złoty eukaliptus

Śladowe ilości złota znajdują się również w liściach drzewa eukaliptusowego, którego liśćmi odżywiają się między innymi misie koala.

6. Komputerowe złoto

Jak wiadomo złoto wykorzystywane jest w elektronice, m.in. w komputerach. Co ciekawe więcej złota odzyskuje się z jednej tony komputerów niż z 17 ton rudy złota.

7. Złote medale olimpijskie

Złoty medal olimpijski z Londynu, złotym medalem jest jedynie w 1,34 %.

8. Baseny złota

Aby pomieścić w jednym miejscu całą ilość dotychczas wydobytego złota na świecie, potrzeba w przybliżeniu trzech basenów o wymiarach olimpijskich.

9. Obrączki

Przeszło 6 miligramów złota gubimy każdego roku z obrączek ślubnych tylko przez to, że je nosimy.

10. Rezerwy złota

Największe rezerwy złota na świecie posiadają Stany Zjednoczone. W sumie posiadają 8 133,5 tony złota.CIEKAWOSTKI

Początek strony