Co roku setki milionów dolarów wydawane są przez kolekcjonerów sztuki na zakup najbardziej pożądanych obrazów świata. Jednak niekoniecznie najdroższe arcydzieła malarstwa są tymi najbardziej znanymi. Te najpopularniejsze, najbardziej rozpoznawalne z reguły należą do kolekcji najlepszych muzeów świata i są bezcenne. Który z tych najbardziej znanych obrazów chcielibyście powiesić na swojej ścianie?




Najbardziej znane obrazy w historii sztuki

1. Mona Lisa – Leonardo da Vinci

Najbardziej znany obraz świata to portret Lisy del Giocondo, żony bogatego kupca z Florencji, po włosku zwany La Gioconda. Leonardo Da Vinci zaczął pracować nad obrazem w 1503 lub 1504 roku i ukończył je tuż przed swoją śmiercią w 1519 roku. Obraz został zakupiony przez Franciszka I, króla Francji, i od końca XVIII wieku jest wystawiony na stałej ekspozycji w Muzeum w Luwrze. W 1921 roku Mona Lisa została skradziona przez pracownika muzeum, który przetrzymywał obraz przez ponad 2 lata w swoim mieszkaniu, a następnie próbował sprzedać go do Włoch. Uważał, że tam jest prawowite miejsce La Giocondy. Na szczęście próba sprzedaży została uniemożliwiona i najsławniejszy obraz; świata wrócił na swoje miejsce w Luwrze, gdzie co roku podziwia go ok. 6 milionów odwiedzających.

 

Mona Lisa

 

2. Ostatnia Wieczerza – Leonardo da Vinci

Ten XV wieczny fresk najbardziej znanego artysty wszech czasów, Leonardo Da Vinci, zdobi ścianę jadalni klasztoru w Milanie. Malowidło przedstawia ostatni posiłek, jaki spożył Jezus ze swoimi uczniami tuż przed ukrzyżowaniem. Da Vinci mistrzowsko uchwycił w swoim arcydziele strach, smutek i trwogę, jakie panowały wówczas wśród 12 apostołów. Przy malowaniu Ostatniej Wieczerzy artysta posłużył się inowacyjną wąwczas i niestety nietrwałą techniką i dlatego dzisiaj, mimo wielu renowacji, fresk jest w bardzo złym stanie.

3. Stworzenie Adama – Michał Anioł

Ten XVI wieczny fresk zdobi on centralną część kaplicy sykstyńskiej w Watykanie, otoczony ukończonymi nieco wcześniej dziewięcioma scenami z Księgi Rodzaju, które wyszły również spod pędzla Michała Anioła. Malowidło to, powstałe podczas pontyfikatu papieża Juliusza II, przedstawia moment w którym Bóg tchnie życie w Adama. Motyw ich ledwie stykających się dłoni, który symbolizuje istotę stworzenia, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w historii światowego malarstwa, a sam fresk należy do najczęściej reprodukowanych malowideł na świecie.

4. Krzyk – Edvard Munch

Krzyk to seria czterech (stworzonych różnymi technikami malarskimi) ekspresjonistycznych obrazów Edvarda Muncha, przedstawiających udręczoną postać na tle pomarańczowego nieba, przez znawców sztuki zwaną ikoną współczesnej sztuki. Według popularnej interpretacji, Krzyk przedstawia współczesnego człowieka przeszytego bólem egzystencjalnym. Jedna z wersji obrazu znajduje się w Muzeum Narodowym w Oslo, dwie kolejne w Muzeum Muncha, a ostatnia (malowana pastelami) została sprzedana w 2012 roku prywatnemu kolekcjonerowi za rekordową sumę blisko 120 mln dolarów czyniąc to dzieło jednym z 10 najdrożej nabytych obrazów na świecie.

5. Dziewczyna z perłą – Jan Vermeer

Bardzo niewiele wiadomo o Janie Vermeerze, autorze tego arcydzieła, a jeszcze mniej na temat samych okoliczności powstania portretu zwanego często Holenderską Mona Lisą. Choć na obrazie znajduje się podpis artysty, brak na nim daty – historycy sztuki określili jednak, że powstał w połowie XVII wieku. I to w zasadzie wszystko, co udało się ustalić na temat dzieła znanego także jako Dziewczyna w perłowych kolczykach  – to, czy zostało ono stworzone na czyjeś zamówienie, kim jest sportretowana dziewczyna i co łączyło ją z malarzem – to wszystko do dziś pozostaje jedną z największych tajemnic w historii malarstwa, z pewnością przyczyniającą się do popularności tego arcydzieła. Obraz znajduje się w Królewskiej Galerii Malarstwa w Hadze.

6. Trwałość pamięci – Salvador Dali

Dzieło to, znane także pod tytułami "Miękkie zegary" i "Cieknące zegary", jest jednym z najbardziej znanych obrazów na świecie. Do jego stworzenia natchęła w 1931r. Salvadora Dalego kontemplacja mijającego czasu. Surrealistyczne Cieknące obrazy stały się metaforą procesu rozkładu, jakiemu podlega każda ludzka egzystencja zmagająca się z nieustannie płynącym czasem. Krążą plotki, że arcydzieło zainspirowało samego Alberta Einsteina przy pracach nad jego teorią względności. "Trwałość pamięci" należy do zbiorów nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej.

7. Słoneczniki – Vincent van Gogh

"Słoneczniki" to wspólna nazwa dwóch serii malowideł martwej natury, których autorem jest Vincent van Gogh. Impresjonistyczne obrazy z pierwszej, wcześniejszej serii powstały w Paryżu i przedstawiają ścięte słoneczniki leżące na ziemi. W 1888 roku, w Antwerpii, van Gogh przystąpił do malowania serii słoneczników w wazonie, które stały się najbardziej rozpoznawalnymi obrazami tego artysty. Na różnych wersjach znajduje się od 12 do 16 kwiatów, jednak to trzy wersje z 15 słonecznikami stały się najbardziej popularne – jedna została zakupiona za blisko 83 mln dolarów przez firmę z Japonii, druga znajduje się w Galerii Narodowej w Londynie, a trzecia w Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.

8. Guernica – Pablo Picasso 

Ten pokaźnych rozmiarów, blisko 3.5m x 7.8 mural Pablo Picasso został stworzony w odpowiedzi na zbombardowanie przez niemieckie lotnictwo baskijskiej wioski w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Powstała w 1937 roku "Guernica" ukazuje ogrom tragedii i cierpienia jakie powoduje wojna, zbierając okrutne żniwo głównie wśród niewinnych cywilów. Kolory malowidła, odcienie bieli, czerni i szarości potęgują jego dramatyczny przekaz. Mural ten szybko urósł do rangi dzieła monumentalnego, będącego symbolem antywojennym i wyrażeniem potrzeby pokoju na świecie.

9. Narodziny Wenus – Sandro Botticelli

Powstałe pod koniec XV wieku arcydzieło zostało zamówione przez rodzinę Medyceuszy z Florencji. Obraz ukazuje boginię miłości Wenus, w greckiej mitologii znaną jako Afrodyta, wyłaniającą się morza. Przedstawiona na malowidle bogini jest ucieleśnieniem renesansowego ideału kobiety –  zmysłowa, o jasnej skórze i długich rudych puklach. Obecnie obraz "Narodziny Wenus" znajduje się dzisiaj w Galerii Uffizi we Florencji.

10. Portret Adele Bloch-Bauer – Gustav Klimt

Gustav Klimt namalował ten obraz na zamówienie męża Adele, bogatego wiedeńskiego przedsiębiorcy. Trwające ponad 3 lata prace nad malowidłem artysta ukończył w 1907r. Jak twierdzą znawcy biografii Klimta, dokończenie obrazu zajęło mu tak dużo czasu ze względu na jego szczególnie intymne stosunki z pozującą do portretu Adele, która była też jedyną kobietą sportretowaną przez artystę aż dwa razy. Obraz ten został sprzedany przez siostrzenicę Klimta do Neue Galerie w Nowym Jorku za blisko 155 mln dolarów i tym samym trafił na piąte miejsce najdrożej sprzedanych obrazów.



ZOBACZ TEŻ: Ciekawostki o Nowym Jorku

CIEKAWOSTKI

Początek strony