Wg różnych źródeł na świecie istnieje około 350 tys. gatunków roślin. Szacuje się jednak, że jest ich ponad 500 tys. i wciąż pozostają do odkrycia. Powszechnie znamy takie rośliny jak paprotka zwyczajna, cis pospolity, wierzba, niezapominajka, róże itp. Poniższa lista prezentuje 10 najdziwniejszych roślin na świecie. Są niezwykłe, unikatowe i przede wszystkim rzadko spotykane. Zapraszamy zatem do lektury




10. Wolfia bezkorzeniowa

Wolfia angusta zalicza się do najmniejszych roślin na Ziemi. Istnieje 38 gatunków Wolfi, z których angusta jest najmniejsza. Roślina ta rozwija się na powierzchni wody. Nie posiada korzeni, i wyrasta z głębi pod powierzchnią wody. Często rosną w grupach z innymi roślinami, dla których domem jest środowisko wodne. Wolfia pochodzi z Azji, tam też jest składnikiem wielu potraw.

9. Welwiczja przedziwna

Aby rośliny i zwierzęta przetrwały potrzebują wody, welwiczja przedziwna w zasadzie jej nie potrzebuje. Roślinie tej wystarczy około 7 cm opadów w skali roku, aby przetrwać. W związku z tym, iż welwiczja rośnie na pustyniach nadmorskich, większość „opadów” dociera w postaci mgły z nad oceanu. W całym cyklu życiowym, welwiczja wypuszcza tylko dwa liście, które pękają na podłużne pasy. Służą one do magazynowania zapasów węgla, aby mogły przetrwać długie okresy suszy. Może żyć od 1000 do 2000 lat. Opisywana, jako „żywa skamieniałość”. Odkrył ją w 1859 roku Friedrich Welwitsch, stąd taka dziwna nazwa tej rośliny. Rośnie głównie na pustyniach Angoli i Namibii. Największa roślina z tego gatunku, jaką do tej pory znaleziono miała 4,6 metra wysokości i 13 metrów szerokości.

8. Wiktoria Królewska

Roślina ta wygląda jak liście lilii wodnych, jednak są znacznie większe. Mogą utrzymać 75 kilogramowego człowieka na powierzchni wody. Jest to największa lilia wodna, jaką kiedykolwiek odkryto, jej średnica może osiągać wymiary 400 cm. Kiedy zakwita, pierwszej nocy kwiat jest śnieżnobiały, następnego dnia kwiaty są już różowe.
Jej naturalne środowisko to dorzecze Amazonki, skąd pierwszy raz sprowadzono ją do Europy w 1837 roku.

7. Muchołówka – Dionaea Muscipula

Muchołówka to jedna z 670 odkrytych roślin mięsożernych, która potrafi zwabiać owady i pająki na swoje liście gdzie stykają się z delikatnymi włoskami, które wywołują reakcję zamykania płatków i umieszczają w pułapce owady. Roślina rozpoczyna wydzielanie enzymów trawiennych. Trawienie to trwa ok. 7-8 dni, w zależności od wielkości ofiary. Po zakończeniu tego procesu pułapka otwiera się i czycha na kolejnego owada.Roślina dość mała, bardzo popularna w domach, gdy jest zdrowa daje białe kwiaty. Mimo iż przyjęła się w wielu szerokościach geograficznych jej naturalne środowisko to rezerwat Beach State Park w Karolinie Północnej i Południowej.

6. Litopsy

Te dziwne rośliny znajdziemy w południowej Afryce. Rozwijają się najlepiej w bardzo ciepłym i suchym klimacie. Nazwa Litops pochodzi od greckiego słowa „lithos” czyli kamień, skamieniały. Rośliny te upodabniają się wyglądem do kamieni, są kremowe, szare i potrafią kamuflować się, dzięki czemu nie są zjadane przez zwierzęta. Mimo, że dziwnie wyglądają litopsy produkują też kwiaty – małe białe z żółtym środkiem podobne do stokrotki. Kwitną zazwyczaj jesienią. Dają się uprawiać w środowisku domowym, nie potrzebują dużej ilości światła, wody i wentylacji.

ZOBACZ TEŻ: Ciekawostki o Afryce

5. Hydnora Africana

Z rodziny piestrzennikowatych, to roślina pasożytnicza, wywodząca się z południowej Afryki. Roślina ta cechuje się chyba najbardziej obrzydliwym zapachem, który przypomina odchody. Zapach ten potrzebny jest jednak roślinie do przeżycia, przyciąga w ten sposób owady, które ją zapylają i służą za pożywienie. Oprócz tego, że strasznie śmierdzi, roślina nie może pochwalić się wyglądem – nudna, brązowo-szara roślina, bez liści. Większa jej część rośnie pod ziemią, częścią nadziemną jest mięsisty kwiat. Roślina została odkryta i przeniesiona do Kalifornii w 1973 roku przez Sherwina Carlquista. Co ciekawe w rzeczywistości roślina jest jadalna – nie wiem jednak czy ktoś odważyłby się to zjeść.

4. Drakunkulus Zwyczajny

Zwany również smoczą lub śmierdzącą lilią. Roślina najczęściej spotykana na Bałkanach, w tym na Krecie, w Grecji i na wyspach Morza Egejskiego. Występuje również w USA i Puerto Rico, ale to już zasługa ludzi. Drakunkulus podobnie jak Hydnora Africana wydziela nieprzyjemny zapach, gnijącego mięsa – który zwabia owady. Tu jednak zapach jest tymczasowy i w końcu może zaniknąć. Smocza lilia jest odporna mrozy. 

3. Dzbanecznik

Inna nazwa – Nepenthes – występuje w Indochinach, Australi i Archipelagu Malajskim. Jego naturalne środowisko charakteryzuje się dużą wilgotnością, z dużą ilością światła i średnią ilością opadów. Roślina nazwę zawdzięcza temu, że gdy uzbiera się w nim woda staje się często poidłem dla np. małp. Większość płynu znajdującego się w dzbaneczniku produkuje sama roślina, mając na celu utopienie swoich ofiar. „Żywi” się owadami, pająkami, skorpionami, stonogami, jaszczurkami, żabami, a nawet ślimakami. Po raz pierwszy opisano ją w 1658 roku.

2. Bukietnica Arnolda

Kolejna roślina pasożytnicza, rzadki okaz cechujący się charakterystycznym zapachem przypominającym zgniłe mięso. Bukietnica występuje w lasach deszczowych Borneo i na Sumatrze. Uważana za roślinę, która posiada największy kwiat mogący osiągać szerokość 3 metrów i ważący do 10 kg. Kwiat Bukietnicy Arnolda ma zawsze 5 płatków koloru czerwonego. Została nazwana na cześć Sir Stamforda RAffles’a człowieka, który założył kolonię w Singapurze. Uznawana za roślinę wymierającą.

1. Dziwidło olbrzymie – Amorphophallus titanum

Nazwa tej przedziwnej rośliny nawiązuje do łacińskiego słowa „fallus”, co oznacza penisa. Dodając do tego „titanum” mamy coś w rodzaju gigantycznego penisa. Tak, więc wygląd i kształt rośliny zawiera się w dwóch słowach. Pochodzi z lasów deszczowych Sumatry, jednak została zaadaptowana na całym świecie. Kwiatostan osiąga wysokość 3 metrów, natomiast liście mogą dochodzić do 6 metrów. Roślina przechodzi w trwający 3 do 12 miesięcy okres uśpienia – w tym okresie nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.



CIEKAWOSTKI

Początek strony