Ceremonia wręczania Oscarów, czyli nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej", co roku budzi ogromne emocje. Od momentu powstania uroczystość przeszła ogromną metamorfozę. Początkowo nic nie wskazywało, że skromne wydarzenie z czasem przerodzi się w wielką galę, która będzie transmitowana na cały świat. Oto garść ciekawostek.




Ciekawostki o Oscarach

1. Oscary w liczbach

Pierwsza w historii ceremonia wręczenia Oscarów (która odbyła się 1929 roku) trwała 15 minut a najdłuższa - 4 godziny i 16 minut. Pierwsze Oscary (wręczane w 1929 roku) były przyznawane w 13 kategoriach. Obecnie nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej są przyznawane w ponad dwudziestu kategoriach, z których najważniejszych jest 5: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka, najlepszy aktor i najlepszy scenariusz. Tylko 3 filmom udało się zdobyć Oscary we wszystkich pięciu najważniejszych kategoriach. Te filmy to: „Wydarzyło się jednej nocy” (1934), „Lot nad kukułczym gniazdem”  (1975) i „Milczenie owiec” (1991). Rekordową ilość 11 statuetek zdobyły dotychczas trzy produkcje: „Ben Hur” (1959), „Titanic”  (1997) i „Władca Pierścieni: Powrót Króla” (2003).

2. Najdziwniejsze przemowy

Od pewnego czasu wprowadzony jest limit 45 sekund, w którym muszą zmieścić się laureaci. Wcześniej nagminnie zdarzało się przynudzanie - Greer Garson (nigdy więcej nie dostała Oscara) mówiła prawie siedem minut. Na drugim biegunie znaleźli się Alfred Hitchcock i William Holden, którzy podziękowali zdawkowym "Thank you". Gwyneth Paltrow (na zdjęciu) natomiast podziękowała komuś w swojej przemowie aż 23 razy!

3. Pośmiertny Oscar

Tylko dwóm aktorom udało się otrzymać Oscara już po śmierci. Byli to Heath Ledger w 2009 roku oraz Peter Finch w 1976. Co ciekawe, obaj pochodzili z Australii.

4. Walt Disney

Walt Disney mógł pochwalić się 25 Oscarami (w tym 3 honorowymi) na 59 nominacji (był nominowany co roku od 1942 do 1963) co sprawia, że był osobą, która dostała najwięcej zarówno nominacji jak i nagród a także która najwięcej razy przegrywała.

5. Najczęściej nominowani

Najczęściej nominowanymi aktorami byli Jack Nicholson (12 nominacji) i Meryl Streep (18 nominacji). Z kolei najwięcej nagród zdobyła Katherine Hepburn. Otrzymała 4 statuetki. Prawdziwym oscarowym rekordzistą jest jednak kompozytor John Williams - łącznie ma już na swoim koncie 50 nominacji (złoto Amerykańskiej Akademii Filmowej odbierał pięciokrotnie).

6. Najwięksi przegrani

Deborah Kerr, Thelma Ritter i Glenn Close (na zdjęciu) były nominowane do Nagrody Akademii Filmowej po sześć razy, jednak żadnej nie udało się otrzymać statuetki. Przebił je Peter O'Toole - nie dostał Oscara ani razu na osiem szans.

7. Pseudo-Oscary

W czasie II Wojny Światowej z powodu braku metalu Oscary wykonane były z pomalowanego plastiku, jednak po wojnie można było je wymieniać na wykonane ze standardowego materiału.

8. Cedric Gibbons

Cedric Gibbons pracował jako dyrektor artystyczny w ponad 1000 filmów, wygrał 11 Oscarów z 39 nominacji - wynik niezły, jednak do historii przejdzie jako autor kształtu statuetki Oscara.

9. Odmowa przyjęcia nagrody

Do tej pory, w historii oscarowej gali, jedynie dwóch aktorów odmówiło przyjęcia Oscara. W 1970 roku był to George Scott, któremu przyznano statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za film „Patton”. Trzy lata później powtórzył to Marlon Brando, nagrodzony za rolę w filmie „Ojciec Chrzestny”. Zamiast aktora na scenie pojawiła się Indianka, która w jego imieniu odmówiła przyjęcia złotego rycerza.

10. Oscary do śmieci!

W 2000 roku niedaleko Los Angeles skradziono 55 statuetek. Kilka miesięcy później 52 z nich odnalazł w śmietniku Willie Fulgear, który w nagrodę dostał 50 tysięcy baksów i zaproszenia na galę Oscarów w 2001 roku.



ZOBACZ TEŻ: 15 filmów, które trzeba zobaczyć

CIEKAWOSTKI

Początek strony