Udawanie bezdomnego, chociaż kosztuje tysiące dolarów, jest już oklepane. Ciągle natomiast w modzie pozostają drogie nieruchomości w snobistycznych dzielnicach i przyłapywanie na łamaniu przepisów kierowców rządowych limuzyn. Oto 10 prawd na temat życia we współczesnej Rosji.




1. Moskwa to miasto „tylko dla bogatych”

W Moskwie mieszkają ludzie bardzo bogaci i bardzo biedni. Stolica Rosji nie różni się od innych miast na świecie. Jednak rzeczywiście liczba najdroższych marek samochodów na ulicach, sklepów z luksusową odzieżą, perfumami czy biżuterią jest zapewne większa niż gdziekolwiek indziej. Jeśli chcemy żyć na średnim polskim poziomie, to musimy przeliczać wszystko razy pięć. Ceny w sklepach, restauracjach, a nawet koszt przejazdu taksówką jest znacznie wyższy niż w Polsce.
Często, gdy przyjeżdżam do Polski, opowiadam mojej znajomej fryzjerce, ile kosztuje męskie strzyżenie w Moskwie. Pani łapie się za głowę i marzy, że kiedyś też będzie zarabiać tyle co jej koleżanki w rosyjskiej stolicy. W Polsce mężczyzna za skrócenie włosów zapłaci od 10 do 30 złotych. W Moskwie musi startować od 100 złotych. Na koniec dodam, że Moskwa zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby zamieszkujących ją dolarowych miliarderów.

2. Moskwa to miasto rekordowo drogich nieruchomości

Rzeczywiście, ceny nieruchomości w Moskwie przyprawiają o zawrót głowy. Jednak najdroższe wcale nie są te, które znajdują się w centrum miasta. Bogaci Rosjanie chcą mieszkać w elitarnych dzielnicach. Często wyprowadzają się poza Moskwę. Do takich rejonów należy znana już „Rublowka”, czyli kompleks miejscowości położonych przy trasie rublowskiej. W tym roku rekord cenowy padł w samej Moskwie - ponad 80 milionów złotych kosztował apartament o powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych.
Wielkość apartamentów nie powinna nas dziwić. Wystarczy zajrzeć do deklaracji majątkowych urzędników państwowych, deputowanych czy funkcjonariuszy służb mundurowych. Znajdziemy tam mieszkania w centrum Moskwy o powierzchni od 250 nawet do 480 metrów kwadratowych.

3. W Rosji panuje moda na spełnianie najbardziej wymyślnych zachcianek - kilkanaście tysięcy dolarów wystarczy, żeby na kilka godzin wcielić się w rolę bezdomnego czy maszynisty metra

Ci, których na to stać, mogą wymyślać zajęcia, o których nam się nie śniło. Imprezy na pokładach samolotów czy jachtów już nikogo nie dziwią. Udawanie bezdomnego też jest oklepane. Ale fingowane napady, pościgi i porwania wciąż cieszą się sporą popularnością. Niedawno grupa rosyjskich oligarchów zapowiedziała, że przejdzie pieszo pustynię od Egiptu do Izraela tą samą trasą, którą Mojżesz prowadził naród wybrany. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że są to ludzie w mocno zaawansowanym wieku, jest to zabawa dość ekstremalna.
Ostatnio najpopularniejsze wśród elit finansowych jest organizowanie rodzinnych imprez, na których występują gwiazdy światowej muzyki. Honoraria rzędu kilku milionów dolarów to pestka.

4. W Rosji litr paliwa kosztuje mniej niż litr wody mineralnej

Jeśli przyjmiemy, że butelka wody mineralnej kosztuje w przeliczeniu na złotówki około 4 zł, a litr najtańszej benzyny nieco ponad 3 złote, to różnicę widać gołym okiem. Różnice w cenach paliw między poszczególnymi regionami są minimalne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ceny paliw są regulowane przez państwo. Margines pozostawiony koncernom jest niewielki i oczywiście pamiętajmy, że najwięksi gracze na paliwowym rynku to firmy państwowe.

5. Rosjanie kochają internet i nowe technologie

Moskwianie nie rozstają się z dostępem do internetu. W metrze, taksówce, w pracy czy w restauracji. Telefony, przenośne komputery i podobne urządzenia każdy nosi ze sobą. Także książki czytają w wersji elektronicznej. Dostępność nowych technologii jest powszechna. Rosjanie stoją w długich kolejkach do salonów, gdy pojawi się nowinka w telefonii komórkowej czy nowy laptop.
Jednak Rosja to kraj absurdów i przy tak rozwiniętej elektronice wciąż najpopularniejszym, a często wymaganym środkiem przesyłania dokumentów jest fax.

6. Rosjanie obdarowują kobiety nietypowymi, drogimi upominkami – telefonami komórkowymi, sukienkami, samochodami

Z jednej strony to element kultury. Podarować kobiecie coś więcej niż kwiatek. Z drugiej zaś strony jest to możliwość podziękowania na przykład za wykonaną pracę. W wielu wolnych zawodach podstawowemu honorarium towarzyszą drogie upominki. Zapewne tego typu podarki są też traktowane jako łapówka czy zachęta do współpracy.

7. W Rosji z łatwością dostaniesz każdą nową produkcję filmową. Nawet jeśli nie miała jeszcze oficjalnej premiery w tym kraju

Gdy pisałem książkę, tak było. Może i tak będzie jeszcze przez kilka miesięcy. Jednak w lipcu weszła w życie ustawa o ściganiu piratów. Szczególne miejsce w nowych przepisach zajęła pozycja zwalczania piractwa filmowego. Ustawodawca zwrócił uwagę, że w Rosji często dostępne są filmy, które nie miały jeszcze swojej światowej premiery. Mówiąc kolokwialnie, to dobry biznes, a rosyjska mafia ma doskonałe wejścia w świecie filmowym.
Potwierdzam, że w Rosji można kupić film, który wczoraj wszedł na ekrany kin albo obejrzeć go w internecie. Z drugiej strony rosyjski rynek jest atrakcyjniejszy dla gwiazd kina i producentów niż na przykład polski. Nie przypominam sobie, aby do Warszawy przyjeżdżały supergwiazdy z okazji pokazów premierowych.

8. Hordy bezpańskich, dzikich psów wałęsają się po ulicach Moskwy

Ja nie trafiłem na taką hordę psów wałęsających się po mieście. Natomiast w moskiewskim metrze rzeczywiście mieszkają psy, ale traktowane są raczej jako atrakcja turystyczna i pewien element kultury podziemnej kolejki. Podobno w tunelach metra mieszka około 500 psów, które są doskonale przystosowane do takich warunków. Nigdy nie wychodzą na powierzchnię, jeżdżą pociągami i są przyjaźnie nastawione do pasażerów.

9. W Rosji trwa moda na montowanie kamer w samochodach

Dla Rosjan to nie moda, a konieczność. Moda na filmiki zamieszczane w internecie przyszła później. Po pierwsze, zawsze dobrze mieć dokumentację filmową z kolizji drogowej, jeśli chcemy mieć pewność, że firma ubezpieczeniowa wypłaci nam odszkodowanie. Po drugie, przy powszechnej korupcji wśród policji drogowej kamera w samochodzie spełnia rolę odstraszającą pazernych „stróżów prawa”. Wreszcie głównie młodzi ludzie potraktowali jako element rozrywki rejestrowanie swoich wyczynów za kierownicą albo przyłapywanie na łamaniu przepisów kierowców rządowych limuzyn.

10. Moskwa jako miasto ma w Rosji poważnego konkurenta

Sankt Petersburg. Miasto równie bogate, tajemnicze i z duszą, jak mawiają Rosjanie. Życie tam płynie inaczej niż w Moskwie. Spokojniej. To miasto artystów, turystów i bogaczy. Petersburg i Moskwa jednak nie konkurują, one się uzupełniają. Oba są symbolami Rosji i miejscem pielgrzymek emigrantów z innych regionów kraju, poszukujących pracy lub chcących zrobić karierę.



CIEKAWOSTKI

Początek strony