Święta wielkanocne w kościele katolickim to wiele rytuałów o rodowodzie religijnym, ale nie tylko. Przedstawiamy dziesięć ciekawostek, które sprawią, że o niektórych wielkanocnych tradycjach pomyślisz inaczej.




>

Ciekawostki na temat Wielkanocy. Co warto wiedzieć?

1. Wielki Post

Wielki Post ma za zadanie przygotować do Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielkim Poście pościmy i ograniczamy się. Ale nie chodzi o umartwianie się, tylko o oczyszczenie i znalezienie czasu na modlitwę.

2. Obmycie nóg w Wielki Czwartek

To symbol paradoksu - pokazanie, że król może zejść do poziomu sługi.

3. Tabernakulum bez hostii

To wyraźne pokazanie pustki. Jezus przebywa w ciemnicy, potem jest ukrzyżowany i umiera. Oczekiwanie pustki wzmacnia oczekiwanie na Zmartwychwstanie Jezusa.

4. Wielki Czwartek

Odsłonięcie krzyża w Wielki Piątek ma za zadanie podkreślić tajemnicę Ofiary na krzyżu. Odkrywa się go, żeby zacząć adorację.

5. Droga Krzyżowa w wersji ekstremalnej

Czym są ekstremalne Drogi Krzyżowe i na czym polegają? To przejście w maksymalnie dziesięcioosobowej grupie dystansu około czterdziestu kilometrów. Idzie się w ciszy z niewielkim krzyżem na plecach.

6. Średnie wydatki na święta

Średni wydatek na święta wielkanocne w przeciętnym gospodarstwie domowym waha się w przedziale od 100 do 300 złotych.

7. Dni wolne od pracy w święta

W przeszłości okres świąteczny wolny od pracy był dłuższy. A w pierwszych wiekach chrześcijaństwa świętowano aż trzy dni – od Wielkiego Piątku do Niedzieli Zmartwychwstania; obecnie święta wielkanocne tak wyglądają m.in. w Wielkiej Brytanii.

8. Zwyczaj malowania jajek

Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wedle tradycji zapoczątkowała Maria Magdalena. Polska legenda mówi też, że kamienie, którymi ukamienowano świętego Szczepana, zamieniły się w czerwone jajka. Jajka symbolizują początek życia.

9. Co symbolizuje baranek?

Z czerwoną chorągwią z krzyżem jest symbolem Chrystusa zwyciężającego.

10. Dlaczego na Wielkanoc jemy mazurki?

Przepis na mazurek przywędrował do Polski z Turcji. Jego symbolika jest ściśle powiązana z okresem Wielkiego Postu. Mazurek to nagroda, którą się je po czterdziestu dniach Wielkiego Postu.



ZOBACZ TEŻ: Ciekawostki historyczne

CIEKAWOSTKI

Początek strony