Dziś kilka niepokojących faktów na temat papierosów i tytoniu. Jeżeli są wśród Was miłośnicy puszczania dymka, to może warto zapoznać się z kilkoma ciekawymi faktami.
1. Palenie w liczbach
10 milionów papierosów sprzedawanych jest na świecie każdej minuty. Przeciętny palacz wypala od 17 do 71 roku życia wypala 311 688 papierosów. 60 tysięcy Polaków rocznie umiera z powodu chorób odtytoniowych w tym 2000 osób niepalących umiera z powodu biernej ekspozycji na dym tytoniowy.
2. Palenie papierosów a siwienie
Według badań, palacze są dwukrotnie bardziej narażeni na pierwsze oznaki siwienia przed trzydziestką. Badanie przeprowadzono na Jordańczykach, ale naukowcy sądzą, że wyniki będą powtarzalne dla większości populacji.
3. Serce palacza
Zagrożenie zawałem serca dla palaczy jest o 200%-400% większe niż dla osób niepalących. Wiele z substancji znajdujących się w tytoniu i mieszance stosowanej w papierosach bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia tego zagrożenia. Palenie podnosi też tętno i ciśnienie, co wpływa na uszkodzenia układu krwionośnego.
4. Fajki i cygara
Wiele osób twierdzi, że palenie cygar czy fajek jest zdrowsze, ponieważ z reguły nie wciągamy tego dymu do płuc, a palimy raz, dwa razy dziennie. Jednak nie jest tak różowo. Jeśli chodzi o samą nikotynę, to w papierosie znajduje się jej około 8 miligramów, natomiast w dużym cygarze może znajdować się jej od 100 do 200 miligramów! Nawet jeśli nie wciągniemy tego bezpośrednio do płuc, to i tak wystawiamy się na działanie ogromnej ilości nikotyny i innych substancji. Palacze fajek i cygar, którzy nie zaciągają się dymem są mniej narażeni na raka płuc, ale w porównaniu do osób niepalących i tak mają dziesięciokrotnie większą szansę na zachorowanie na raka warg, jamy ustnej czy krtani. Jeśli o fajki wodne chodzi, to w trakcie jednej sesji z fajką wodną wciągamy nawet 200 razy więcej dymu niż w przypadku papierosa, a sam filtr wodny nie zatrzymuje większości szkodliwych substancji.
5. Na coś się umiera
Jak to się liczy? Nie da się sprawdzić wpływu jednego papierosa na długość życia, jednak można wyliczyć globalne średnie wartości i przeliczyć je znów w dół. I tak: palacze umierają średnio o 6,5 roku wcześniej; zaczynając przygodę z tytoniem w wieku 17 lat, zdążymy do śmierci wypalić około 311 tysięcy papierosów; 6,5 roku to 3,5 miliona minut; ten wynik dzielony przez ogólną ilość papierosów daje nam właśnie ostateczne 11 minut ceny, jaką ponosimy za każdego wypalonego papierosa. To tylko sucha statystyka, jednak możesz teraz stanąć przed dylematem: papierosek dla krotochwili czy szansa na dodatkowe 11 minut rozmowy z bliskimi na łożu śmierci?
6. Substancje chemiczne
To wynik ledwie przekraczający jeden procent, ale to nie znaczy, że pozostałe 4930 substancji jest neutralnych. Większości z nich nie udało się jak dotąd przebadać.
7. Rzucanie palenia
Badania prowadzono w USA w 2011 roku. Siedmiu na dziesięciu ankietowanych palaczy deklarowało, że chce rzucić palenie. Czterech na dziesięciu palaczy przyznało, że nieskutecznie rzucało palenie w roku poprzedzającym badanie.
8. Papierosy globalnie
Najwięcej papierosów konsumuje się w Chinach, na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, dalej Japonia, Rosja i Indonezja.
9. Palenie papierosów a średnia długość życia
Średnia długość życia osób niepalących w krajach rozwiniętych systematycznie rośnie. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemności zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia.
10. Palenie papierosów a organizm człowieka
Organizm jest w stanie zniwelować szkodliwe działanie około maksymalnie 7 szt. papierosów dziennie – wypalenie zaledwie 1 papierosa to dostarczenie do organizmu ok 4 tyś. szkodliwych substancji, w tym do 40 rakotwórczych. Nikotyna, która jest w papierosach silnie uzależnia psychofizycznie w związku z tym, z czasem palacz zwiększa ilość wypalanych papierosów, aby nie odczuwać silnego głodu nikotynowego.
ZOBACZ TEŻ: Objawy zawału serca