Od dziecka wpajane nam są zasady dobrego zachowania. Uczą nas tego rodzice, dziadkowie, szkoła i otoczenie, w którym przebywamy. Mimo wszystko są miejsca na świecie gdzie, nawet nieświadomie może okazać się, że tak naprawdę jesteśmy źle wychowani. Przedstawiamy najdziwniejsze nakazy dobrego wychowania.
1. Mlaskaj jak najgłośniej
Chiny to dziwny kraj. W państwie środka siorbania i mlaskanie jest mile widziane. Im głośniej mlaszczemy tym lepiej. To znak, że potrawa przypadła nam do gustu.
2. Po nazwisku to po pysku
Odwrotnie jak w Polsce, w Korei Południowej nie używa się prawie wcale imion. Znajomi zwracają się do siebie najczęściej po nazwisku. W przypadku Polski zwrócenie się do kolegi po nazwisku ma wydźwięk raczej negatywny.
3. Nie dotykaj głowy
W Tajlandii dotknięcie cudzej głowy może zostać odebrane jako akt magiczny – głowa jest uznawana za siedzibę duszy.
ZOBACZ TEŻ: Ciekawostki o Tajlandii
4. Katar
W Japonii i Chinach publiczne wydmuchiwanie nosa jest taktowane jako wielki brak kultury. W Polsce takie zachowanie jest w większości przypadków akceptowalne. Z reguły jednak należy przynajmniej się odwrócić bądź udać się w ustronne miejsce by wyczyścić nos.
5. Gazy
Holandia – kraj totalnego luzu – oprócz red lightów w Amsterdamie i legalnej marihuany, bekanie i puszczanie bąków przy ludziach i w miejscach publicznych jest tutaj również mniej szokujące niż w Polsce.
6. Czysty talerz
W kraju kwitnącej wiśni wielką obrazą gospodarzy jest odejście od stołu, nim wszystko zostanie zjedzone.
7. Obie dłonie
Podanie lub odbiór jakiejś rzeczy na Dalekim Wschodzie dwoma rękami jest objawem wielkiego szacunku.
8. Pluj jak i gdzie chcesz
Kolejny przypadek na to, że Chiny to kraj zupełnie odmienny od Polski. Tu głośne odchrząkiwanie i odpluwanie nie jest postrzegane jako coś złego i niestosownego.
ZOBACZ TEŻ: Chiny ciekawostki
9. Uważaj na krowy
Jako, że w Indiach krowy uznawane są za stworzenia święte, należy uważać na zabawy, kupno czy chociażby pokazywanie się z pluszową krówką. Może to zostać uznane za obrazę uczuć religijnych.
10. Król to król
W Tajlandii, gdzie osoba króla jest niezwykle szanowana, polizanie znaczka lub pomięcie banknotu z wizerunkiem króla jest tu odbierane za obrazę majestatu. A pomyśleć, że w Polsce można z barwami i symbolami narodowymi robić co się chce.