Stolica Polski, największy ośrodek miejski, centrum administracyjne, przemysłowe, handlowe oraz kulturalne. Znajdują się tu siedziby nie tylko najważniejszych instytucji państwowych oraz firm ale także zaliczane do najcenniejszych w kraju zbiory zabytków i sztuki. W mieście działa przeszło 150 muzeów i galerii oraz instytucji wystawienniczych zajmujących się przybliżaniem i upowszechnianiem różnych aspektów życia od natury przez sztukę, historię i kulturę po najnowocześniejsze technologie. Jednak dziesięć muzeów wyróżnia się szczególnie ze względu na wielkość i wagę zbiorów lub sposób prezentowania publiczności. Warto przyjrzeć się im bliżej.




1. Muzeum Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku wybuchło w Warszawie powstanie. Zakończyło się po 63 dniach bohaterskich walk klęską i zrównaniem miasta z ziemią. Przez długie lata po II wojnie światowej wydarzenie to skrywano za zasłoną milczenia, a powstańcom odmawiano należnych im honorów. Dopiero w 1983 roku powołano Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego, które zajmowało się dokumentowaniem niepodległościowego zrywu. Na powstanie placówki i wystaw trzeba było czekać kolejnych 20 lat. W 60 rocznicę wybuchu powstania Muzeum otworzył oficjalnie ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński. Zbiory umieszczono w dawnej elektrowni tramwajowej na ulicy Grzybowskiej. Aranżacja wnętrz odbiega od tradycyjnego układu muzealnego. To ekspozycja multimedialna wykorzystująca światło, dźwięk i nowoczesne techniki audiowizualne. Zbierając karty kalendarza przechodzimy od naświetlenia sytuacji Polski i Polaków podczas II wojny światowej przez decyzję o walce i przebieg działań zbrojnych po upadek powstania i wejście armii czerwonej. Dużą atrakcją jest umieszczony w hali samolot Liberator, który uczestniczył w zrzutach pomocy dla walczącego miasta. Finałem zwiedzania jest projekcja filmu Miasto Ruin, pokazująca obraz Warszawy w momencie wyzwolenia.

2. Centrum Nauki Kopernik

To jedna z najnowszych instytucji wystawienniczych w Warszawie, która przyciąga każdego dnia tłumy zwiedzających. Centrum Nauki Kopernik jest miejscem, które wciągnie zarówno dzieci jak i dorosłych. To miejsce, które przybliżać ma szerokiemu odbiorcy zdobycze nauki oraz prawa rządzące otaczającym nas światem. Centrum składa się z sześciu galerii: Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, strefa światła, Bzzzz!, RE: generacja, 3 laboratoriów – biologicznego, chemicznego i fizycznego oraz pracowni robotycznej planetarium. Obok centrum działa Park Odkrywców. Wszystkie eksponaty umieszczone w Centrum znajdują się w zasięgu zwiedzającego. Nie ma tu gablot ani sznurów oddzielających od przedmiotów. O sposobie działania urządzeń przekonujemy się samodzielnie wykonując wskazane w instrukcji czynności. Dzięki temu zwiedzający uczą się przez zabawę.

3. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe znajdujące się w modernistycznym gmachu przy Alejach Jerozolimskich jest największą instytucją muzealną w Warszawie. Jego zbiory zaliczane są też do najcenniejszych w całym kraju. Tradycje placówki sięgają II połowy XIX wieku, kiedy działała pod nazwą Muzeum Sztuk Pięknych. W ostatnich latach muzeum przeszło gruntowną renowację i zmianę wystroju ekspozycji, która dostosowała je do potrzeb dzisiejszego odbiorcy. Zbiory muzeum są potężne i jedna wizyta rzadko wystarcza by zapoznać się z całym zgromadzonym tu dorobkiem. Obejmuje on przede wszystkim sztukę starożytną, niezwykle ciekawą galerię sztuki wschodniochrześcijańskiej imienia znanego polskiego archeologa Kazimierza Michałowskiego, zbiory sztuki polskiej i europejskiej od czasów średniowiecznych do XX wieku oraz numizmaty, rękodzieło i rzemiosło artystyczne, grafikę, fotografię. Warto zdawać sobie sprawę, że prezentowane zbiory są zaledwie częścią kolekcji, która znajdowała się w Warszawie przed II wojną światowa, a która często bezpowrotnie została utracona w jej trakcie.

4. Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego działa od 1920 roku a powołane zostało przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Swoją siedzibę ma w budynku przy Alejach Jerozolimskich 3. Jego zbiory obejmują historię oręża polskiego od czasów średniowiecznych do XVIII wieku. Prezentowane zbiory obejmują uzbrojenie armii i wyposażenie rycerstwa oraz żołnierzy. Duże wrażenie robią szczególnie ubiory husarii z potężnymi skrzydłami z piór, które wzbudzały popłoch w szeregach wroga. Przed Muzeum znajduje się wystawa sprzętu wojskowego z czasów I i II wojny światowej oraz lat powojennych. Częścią Muzeum jest Fort Czerniakowski na ulicy Powsińskiej, gdzie zlokalizowano wystawę obrazującą historię polskiej techniki wojskowej. Można tu podziwiać, często unikalne egzemplarze czołgów, samolotów oraz dział.

5. Muzeum Historii Żydów Polskich

Od zarania państwowości polskiej, Żydzi obecni byli w jej historii. Przybyli tu jako kupcy oraz chroniąc się przed prześladowaniami, jakie dotknęły ich w Zachodniej Europie. Przez kilka wieków Polska była ich największym europejskim domem. Dopiero II wojna światowa kompletnie zrujnowała żydowski świat w Europie, w tym w Polsce. Miliony zginęły w gettach, obozach koncentracyjnych i masowych egzekucjach. Polska dopiero niedawno doczekała się miejsca, gdzie upamiętniono jej żydowskich obywateli. To Muzeum Historii Żydów Polskich, którego budynek autorstwa słynnego fińskiego architekta Rainera Mahlamakiego stanął na ulicy Anielewicza, nieopodal Pomnika Bohaterów Getta. Małe otwarcie muzeum miało miejsce w 70 rocznicę powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 2013 roku. Właściwe otwarcie po zakończeniu aranżacji wszystkich wystaw planowane jest na październik 2014 roku. Interaktywne i wykorzystujące nowoczesne techniki audiowizualne ekspozycje przedstawiać będą 1000 letnią obecność Żydów w Polsce, od legendy o ucieczce przed prześladowaniami do ziemi „Po-lin” do Holokaustu i czasów powojennych.

6. Muzeum Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie należą do najbardziej znanych obiektów w całej Warszawie. To zespół pałacowo- parkowy założony w XVIII wieku na polecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a mieszczący się niemal w jego centrum. Tłumy odwiedzają to miejsce szukając wytchnienia od miejskiego zgiełku wśród przyrody, w cienistych alejkach. Między nimi znajduje się ponad 20 zabytkowych obiektów, które udostępniane są dla zwiedzających. Do najcenniejszych należą Pałac na Wyspie, którego zrekonstruowane po wojennych zniszczeniach wnętrza stanowią jedne z najlepszych przykładów klasycyzmu w Polsce, Teatr na Wodzie naśladujący starożytne ruiny oraz wchodzący w skład założenia Belweder. W budynkach mają swoje siedziby liczne instytucje kultury, galerie oraz Muzeum Łowiectwa i Myślistwa. Łazienki to także miejsce koncertów plenerowych związanych między innymi z postacią Fryderyka Chopina, którego pomnik jest jednym z bardziej rozpoznawalnych punktów kompleksu. W Teatrze na Wyspie wystawiane są także przedstawienia.

7. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W XVII wieku Wilanów był podwarszawską miejscowością, której głównym obiektem była barokowa rezydencja należąca do polskiego króla Jana III Sobieskiego. Do dziś zachowała się ona w bardzo dobrym stanie, wraz z otaczającymi ją ogrodami. Przepiękny zespół pałacowo – parkowy wydzielono w 1995 roku z Muzeum Narodowego tworząc osobną jednostkę. Najcenniejszą częścią muzeum są wspaniałe wnętrza z kolekcją sztuki, której zrąb stanowią zbiory Stanisława Kostki Potockiego, pokazane po raz pierwszy publicznie w 1805 roku. Eksponowane były one niemal nieprzerwanie do czasów II wojny światowej przez Potockich i ich spadkobierców Branickich. Po nacjonalizacji trafiły w ręce Skarbu Państwa. Oprócz wnętrz Muzeum opiekuje się niemal 90 hektarowym parkiem oraz licznymi mniejszymi obiektami zlokalizowanymi na jego terenie. Muzeum posiada świetną bazę dydaktyczną i prowadzi liczne zajęcia i lekcje żywej historii dla dzieci oraz młodzieży.

8. Muzeum Sportu i Turystyki

Emocje sportowe rozgrzewają serca i umysły tysięcy ludzi na całym świecie, jednak oglądając dziś zmagania na sportowych arenach rzadko zadajemy sobie pytanie jak to wyglądało dawniej. Jesteśmy przyzwyczajeni do nowoczesnych technologii, komputerów, zaawansowanych technicznie sprzętów. Narty z drewna? Łyżwy przypinane do butów? Bobslej z drewna obciągniętego skórą czy rower z drewnianą ramą nie mieszczą się nam w głowie. A takie właśnie przedmioty zobaczyć można w Muzeum Sportu i Turystyki. Działa ono już od przeszło 60 lat i należy do najstarszych tego typu placówek w Europie. Obecnie mieści się przy nowoczesnym Centrum Olimpijskim. W jego kolekcji znaleźć można trofea sportowe, proporczyki, odznaczenia oraz sprzęt sportowy, który pokazuje rozwój różnych dyscyplin na przestrzeni lat.

9. Muzeum Kolejnictwa

Muzeum Kolejnictwa działa już od 1928 roku na dawnej stacji Warszawa Główna, nieopodal dzisiejszej stacji Warszawa Ochota. Obejmuje ono ekspozycję w pomieszczeniach, na którą składają się modele pociągów i wagonów, proporczyki kolejowe, przedmioty używane na kolei oraz wyposażenie pociągów oraz stacji. Składają się one na kolekcję obrazującą historię kolei na ziemiach polskich od 1845 roku. Obok budynku muzeum, wydzielono tory, na których zgromadzono lokomotywy i wagony stanowiące skansen taboru kolejowego. Oprócz stałych wystaw, muzeum organizuje cykliczne imprezy mające przybliżyć zwiedzającym historię kolei i jej funkcjonowanie.

10. Muzeum Fryderyka Chopina

Największy polski kompozytor Fryderyk Chopin związany był mocno z Warszawą. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie tu znajduje się jedno z muzeów poświęcone jego osobie. Zajmuje ono pomieszczenia Pałacu Ostrogskich na ulicy Okólnik i działa od połowy XX wieku. W 2010 roku, po reorganizacji muzeum otwarte zostało w nowej formie. Jest ona bardziej przyjazna dla zwiedzających, którzy mają możliwość samodzielnego wyboru kierunku i kolejności zwiedzania. Składa się z epizodów obrazujących różne etapy życia i twórczości kompozytora. Zbiory, które składają się na nią to potężna kolekcja rękopisów, dokumentów, przedmiotów osobistych, rysunków, obrazów, grafik i wielu innych związanych z Chopinem. Jej część wpisana została w 1999 roku na Listę UNESCO Pamięć Świata.



ZOBACZ TEŻ: 10 najbardziej znanych obrazów na świecie

CIEKAWOSTKI

Początek strony