Odbywanie kary w Polsce w niektórych więzieniach może wywoływać kontrowersje. Osadzeni mają nierzadko lepszą opiekę medyczną, wyżywienie niż chociażby pacjenci szpitali. Do tego siłownia, biblioteki, zajęcia dodatkowe, kursy powodują społeczne niezadowolenie. Są z drugiej strony takie więzienia na świecie, do których nigdy nie chcielibyśmy trafić. Przedstawiamy najgorsze więzienia na świecie.
10. San Quentin

Więzienie w Stanach Zjednoczonych położone nad Zatoką San Francisco. Jest to najstarsze kalifornijskie więzienie. Trafiają tutaj najgorsi przestępcy z najcięższymi wyrokami, głównie z dożywociem lub karą śmierci. Najczęstszymi gośćmi tutaj są seryjni mordercy, gwałciciele, psychopaci, członkowie gangów, porywacze itp. – mieszanka wybuchowa. Więzienie podzielone jest na bloki – Mały Wietnam, Dolina Śmierci i Rafa Koralowa. Może pomieścić 6 tysięcy więźniów, których pilnuje 1,5 tysiąca strażników.  Walki między członkami więziennych ugrupowań są na porządku dziennym. Wyrok w San Quentin odsiadywali  m.in. Charles Manson,  Sirhan Bishar Sirhan czy Richard Ramirez. Jak wygląda San Quentin od środka można zobaczyć w teledysku zespołu Metallica do piosenki” St.Anger” i przy okazji posłuchać dobrej muzyki.

9. Bang Kwang

Tajlandzkie więzienie znane pod „uroczą” nazwą Bangkok Hilton. Do przeludnionego więzienia trafiają najgorsi przestępcy, którzy pierwsze miesiące swojej kary odbywają będąc skutymi kajdanami. Warunki jakie mają tu więźniowie nie należą do najlepszych. Wyżywienie jest bardzo ubogie, po więzieniu panoszą się choroby, a o pomocy lekarskiej nie ma mowy. Osoby, które trafiają do celi śmierci cały wyrok odsiadują w kajdanach, a o wykonaniu wyroku dowiadują się dwie godziny przed egzekucją. Całość otoczona jest sześciometrowym murem i zajmuje 33 ha.

8. Rikers Island

To główny kompleks więzienny Nowego Jorku.  Nosi nazwę od wyspy, na której się znajduje. Położony między dzielnicą Queens a Bronxem. Więzienie może pomieścić ponad 12 tys. więźniów, przy jego obsłudze pracuje, do 9000 tys. strażników. Dźgnięcia nożem, pobicia, brutalne traktowanie ze strony strażników charakteryzuje to więzienie. Jest to wylęgarnia przemocy i agresji.

7. ADX Florence Supermax

Jest to amerykańskie więzienie federalne w stanie Kolorado. Wybudowane w połowie lat 90, należy do najnowocześniejszych w USA. Więzienie o maksymalnym poziomie bezpieczeństwa, wypełnione czujnikami ruchu, kamerami i elektroniką określanym, jako supermax. Więźniowie przesiadują w pojedynczych celach, gdzie wszystko jest z betonu. Lustro w celi to wypolerowana stal, z okien widać tylko niebo, a spacerniak to coś, co przypomina głęboki basen. Więźniowie praktycznie nie mają kontaktu ze strażnikami, w celi przesiadują do 23 godzin na dobę, przysługuje im jedna 15 minutowa rozmowa telefoniczna w miesiącu,a za dobre sprawowanie mogą słuchać radia lub oglądać czarno-biały telewizor. Z więzienia nikt nigdy nie uciekł, ani nie podjął próby ucieczki. Więźniowie próbowali jednak strajków m.in. głodowych, aby zwrócić uwagę na warunki, w jakich przebywają. W kompleksie jest miejsce dla 490 najgroźniejszych przestępców. Swój wyrok odsiadują tutaj najgorsi przestępcy Stanów Zjednoczonych w tym m.in. Ted Kaczynski, a także islamscy terroryści związani z zamachami na World Trade Center.

6. Alcatraz

Alcatraz w San Francisco, znane jako „Skała” , „Wyspa Diabłów” lub „Wyspa Pelikanów”. Więzienie to wybudowano w latach 20tych, dla więźniów, którzy łamali prawo w okresie amerykańskiej prohibicji (wyrok odsiadywał tu m.in. Al  Capone).  Znane było ze swojej konstrukcji, która praktycznie uniemożliwiała ucieczkę. Więźniowie nie mieli kontaktu ze światem zewnętrznym, strażnicy wykazywali się okrutnością, a zmowa milczenia panująca we więzieniu sprawiała, że świat wewnątrz rządził się swoimi prawami. Więzienie ostatecznie zamknięto w 1963 roku, ale jego historia utrwalana jest m.in. w wielu filmach.

5. La Sante

Francuskie więzienie w Paryżu, które posiada między innymi oddział dla VIPów i o zaostrzonym rygorze. Zbudowane w 1867 roku, podzielone było na cztery bloki, w których przebywali więźniowie od odmiennej narodowości i kolorze skóry.  Warunki bytowe więźniów nie należały do najlepszych, do tego przeludnienie i braki kadrowe w służbie więziennej sprawiały, że odsiadywanie wyroku nie było przyjemnym doświadczeniem. Obecność szczurów w celach była normalnym zjawiskiem. Wykorzystywanie słabszych więźniów i gwałty doprowadziły do aż 122 samobójstw w 2002 roku.

4. Diyarbakir

Więzienie to znajduje się w Turcji, znane z tego, że kto tam trafił nie wychodził z niego żywy. Wybudowane 1980 roku, mieści ponad 700 więźniów.  W okresie zwanym „okresem barbarzyństwa” lub „piekłem Diyarbakir” od 1981 do 1984 roku 34 więźniów odebrało sobie lub straciło życie z powodu tortur psychicznych i fizycznych praktykowanych w tym więzieniu. Więzienie funkcjonuje do dziś.

3. La Sabaneta

Więzienia w Wenezueli należą do najbrutalniejszych na świecie. Spośród nich jedno wyróżnia się najbardziej – jest to La Sabaneta, gdzie przemoc jest na porządku dziennym, choroby przerzedzają szeregi skazańców, brak jest tam  jakiejkolwiek opieki medycznej oraz brakuje jedzenia. W La Sabanecie cholera doprowadziła do śmierci 700 więźniów, a w 1994 roku zamieszki przyniosły śmierć około 100 osadzonych. Samo więzienie może pomieścić do 15 tys. osób, jednak jego populacja to prawie 25 tys. ludzi. Na jednego strażnika przypada około 150 więźniów.

2.  Tadmor

Więzienie Tadmor położone na syryjskiej pustyni, to prawdziwe piekło na ziemi.  Wybudowane na miejscu wojskowych baraków. Znane z ciężkich warunków, nieprzestrzegania praw człowieka, tortur i egzekucji. W 1980 roku doszło do masakry więźniów, kiedy to uzbrojeni żołnierze wylądowali w Tadmor i wymordowali 500 osadzonych , jako przestrogę dla obywateli za nieudany zamach na prezydencie Syrii.

1. Carandiru

Jest to największe więzienie w Sao Paulo, w którym jednocześnie przebywa do 30 000 tys. więźniów. Znajduje się w dzielnicy Carandiru, stąd jego nazwa. W 1992 roku doszło do masakry gdzie zginęło 111 skazańców z ręki policjantów tłumiących protest więźniów.  W 2002 roku więzienie zostało zamknięte, a następnie wyburzone. Uważa się, że w 46 letniej historii więzienia doszło do ponad 1300 zgonów.  Oprócz wszechobecnej przemocy, więzienie charakteryzowała epidemia AIDS, gdzie 1 na 5 osadzonych był nosicielem wirusa HIV.ZOBACZ TEŻ: 10 najbardziej okrutnych morderczyń w historii

CIEKAWOSTKI

Początek strony