W Polsce jest kilka solidnych stadionów, które nie odbiegają standardem od najlepszych aren w Europie i na świecie. Niektóre z największych aren piłkarskich to wciąż miejsca, którym przydałaby się gruntowna przebudowa. Sprawdźmy, jakich jest dziesięć największych stadionów w Polsce.
ZOBACZ TEŻ: 10 ciekawostek o piłce nożnej
10. Stadion żużlowy w Lesznie
Miejsce dziesiąte zajmuje jeden z dwóch obiektów, który nie jest stadionem przeznaczonym w pierwszej kolejności do rozgrywania meczów piłkarskich. Stadion imienia Alfreda Smoczyka zbudowany został z myślą o meczach żużla. Chociaż w ostatnich latach stadion w Lesznie przeszedł modernizację, miłośnicy nowoczesnych, świeżo zbudowanych obiektów, nie znajdą tu ciekawych widoków. Z kolei wielbiciele stadionów takich, jakie modne były trzydzieści lat temu, jak najbardziej tak. Obiekt w Lesznie może pomieścić 25 tysięcy osób, ale 10 tysięcy to miejsca stojące.
9. Pepsi Arena w Warszawie
Kolejne miejsce zajął nowy stadion Legii Warszawa, który został nazwany jako Pepsi Arena. To jeden z tych obiektów, które zostały zbudowane niejako „przy okazji” wznoszenia stadionów na Euro. Oddany został do użytku w roku 2010 po przebudowie poprzedniego stadionu. Obecnie może pomieścić 31 tysięcy ludzi. Gra na nim swoje klubowe mecze Legia, ale z gościnności stadionu korzysta również reprezentacja Polski. W meczu z Andorą tuż przed mistrzostwami Europy trybuny nowego obiektu zapełniły się do pełna. Duża frekwencja panuje również wtedy, gdy Legia gra tu swoje mecze w pucharach europejskich.
8. Stadion Ernesta Pohla w Zabrzu
To kolejna polska arena, która jest w trakcie całkowitej przebudowy. Prawie 32 tysiącami miejsc stadion ten będzie mógł się poszczyć wtedy, gdy zostanie ukończony. A że dzięki wykonanym pracom będzie to jeden z najnowocześniejszych stadionów w Polsce, być może wróci na niego również nasza reprezentacja. Ostatni jej mecz w Zabrzu miał bowiem miejsce w 1996 roku, kiedy w spotkaniu towarzyskim przegraliśmy z Niemcami 0:2.
7. Stadion Miejski w Krakowie
Ponieważ Kraków miał bardzo duże aspiracje do organizowania spotkań Euro 2012 (został ogłoszony jako miasto rezerwowe, jednak na tym się skończyło), postanowił nie próżnować i rozbudować swój stadion miejski, na którym od zawsze grała miejscowa Wisła. Problem ze stadionem był jednak taki, że do dwóch istniejących już, nowiutkich trybun, trzeba było dopasować dwie kolejne. Efekt końcowy nie wszystkim przypadł do gustu, a niektórzy złośliwie nazywają ten stadion kurnikiem. Zmieszczą się na nim ponad 33 tysiące osób.
6. Stadion Olimpijski we Wrocławiu
Wrocław jest jednym z dwóch miast, które mają aż dwa swoje obiekty w tym zestawieniu. I tak miejsce szóste zarezerwowane jest dla może nie wszystkim znanego Stadionu Olimpijskiego. Jest to obiekt wielofunkcyjny, ale obecnie rozgrywane są na nim przede wszystkim mecze żużla. Raczej nie zastaniemy tu piłki nożnej, bo ta obecna jest na wrocławskim stadionie miejskim. Stadion Olimpijski we Wrocławiu, jakkolwiek nieco zaniedbany, jest obiektem, który może pomieścić aż 35 tysięcy kibiców, a rekord frekwencji został pobity w roku 1961, gdy na zawodach żużlowych mogło się pojawić nawet 70 tysięcy osób!
5. Stadion Miejski w Poznaniu
Kojarzy się z pewnością z dwoma rzeczami: oczywiście z tym, że były na nim rozgrywane mecze fazy grupowej mistrzostw Euro 2012, jak również z Lechem Poznań, dla którego jest to arena, na którym gra swoje klubowe spotkania. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że w Poznaniu udało się osiągnąć to, co nie było możliwe w innych miastach: nie tylko Lech tu gra swoje mecze, ale ze stadionu korzystała również druga poznańska drużyna, czyli Warta Poznań. Stadion pomieści nieco ponad 43 tysiące osób, zaś w trakcie mistrzostw frekwencja oscylowała w granicach 37 - 39 tysięcy widzów. Jeszcze więcej osób przychodziło na grupowe mecze Lecha w Lidze Europejskiej.
4. PGE Arena Gdańsk
To stadion, który posłużył do rozgrywania meczów na Euro, przez wiele osób uważany za najładniejszy z wybudowanych z myślą o mistrzostwach. Jego wygląd ma nawiązywać do bursztynu. Kosztował 775 milionów złotych. Arena funkcjonuje od 2011 roku. Na co dzień z boiska korzysta miejscowa Lechia Gdańsk. PGE Arena Gdańsk może pomieść prawie 44 tysiące kibiców, rekord frekwencji na tym stadionie padł w trakcie meczu Hiszpania – Irlandia, zaś na mecze ligowe przychodzi średnio 18 tysięcy widzów.
3. Stadion miejski we Wrocławiu
Wszystkie stadiony na Euro z wyjątkiem warszawskiego, mają zbliżoną wielkość, różniącą się zaledwie kilkoma setkami miejsc siedzących. W przypadku Wrocławia jest identycznie, ale to właśnie Stadion Miejski w stolicy Dolnego Śląska, liczbą około 700 miejsc więcej, przegania w naszym rankingu obiekt z Gdańska. Oczywiście stadion po Euro nie leży odłogiem, ponieważ swoje mecze ligowe gra miejscowy Śląsk – mistrz Polski w sezonie 2012. Obiekt we Wrocławiu może też pochwalić się wysoką frekwencją. Na meczach Euro był zapełniony po brzegi, co jest dość oczywiste, ale również na meczach reprezentacji we Wrocławiu pojawiało się około 40 tysięcy kibiców.
2. Stadion Śląski
Jeśli Czytelnicy myśleli, że cztery stadiony na Euro zajmują wszystkie cztery pierwsze miejsca, mylili się. Zdetronizować ze ścisłej czołówki nie dał się Stadion Śląski w Chorzowie, przez Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie uznany za „Narodowy”. Jest jednak chorzowska arena przegranym mistrzostw z 2012 roku: Chorzów kandydował do roli gospodarza, niestety jego kandydatura została odrzucona. Obecnie Stadion Śląski jest w przebudowie (trybuny oparte na wałach ziemnych przestały być cenione przez instytucje piłkarskie), a jego docelowa pojemność to ponad 55 tysięcy miejsc. Co ważniejsze: będzie można rozgrywać również inne zawody, niż piłkarskie.
1. Stadion Narodowy w Warszawie
Czołówka naszego rankingu chyba nikogo nie zaskakuje. Miejsce najwyższe na podium zajmuje oczywiście Stadion Narodowy w Warszawie. Stadion góruje nad praską częścią Warszawy, są na nim organizowane nie tylko mecze piłkarskie, ale również koncerty światowych gwiazd, a pojawił się także pomysł, aby zimą zorganizować tu zawody w skokach narciarskich! Narodowy ma dwa rekordy: wielkości, bo pomieści 58 tysięcy osób, ale również ceny, ponieważ kosztował miliard 750 milionów złotych.
ZOBACZ TEŻ: 10 największych stadionów piłkarskich świata