Piłka nożna jest jednym z najbardziej popularnych sportów na świecie. Mecze piłkarskie przyciągają rzesze widzów na stadiony. Największe z nich stają się atrakcją turystyczną samą w sobie, którą warto zobaczyć nie tylko przy okazji rozgrywanego meczu. Czy Stadion Narodowy w Warszawie, który kosztował 1,7 miliarda złotych, znalazł się w zestawieniu największych stadionów piłkarskich na świecie? Dowiecie się z tego artykułu.




10. Stadion Borg El Arab w Aleksandrii w Egipcie

Zestawienie największych stadionów świata otwiera piłkarska arena położona po drugiej stronie Morza Śródziemnego. Stadion oddany do użytku w 2007 roku. Może pomieścić 86 tysięcy kibiców. To dwa razy więcej, niż przeciętne stadiony w Polsce i na Ukrainie, jakie zostały wzniesione na Euro 2012. Aleksandryjski stadion zaczęto budować z myślą o mistrzostwach świata. Niestety Egipt prawa do organizacji mundialu nie otrzymał.


Stadion Borg El Arab w Aleksandrii w Egipcie

9. Stadion Narodowy w Bukit Jalil w Malezji

Europa i Ameryka Południowa to nie jedyne kontynenty, które słyną z piłki nożnej. Kolejne miejsce w zestawieniu zajmuje Stadion Narodowy w Bukit Jalil. Stadion położony jest niedaleko stolicy Malezji Kuala Lumpur. Trybuny mogą pomieścić około 87 tysięcy osób, a najważniejsza impreza piłkarska, jaka do tej pory została na stadionie rozegrana, to Puchar Azji w 2007 roku. Jak wiele innych tej wielkości obiektów, stadion służy nie tylko do rozgrywania spotkań w piłce nożnej, ale również innych imprez o charakterze sportowym i kulturalnym.

8. Stadion Gelora Bung Karno w Dżakarcie w Indonezji

Kolejne miejsce w zestawieniu zajmuje stadion Gelora Bung Karno, zbudowany w stolicy Indonezji, Dżakarcie. Jest on w stanie przyjąć jednorazowo 88 tysięcy miłośników piłki kopanej. Stadion był jeszcze większy, ale przed Pucharem Azji 2007 został on zmodernizowany: ławki dla publiczności zmieniono na wygodniejsze krzesełka, dzięki czemu trybuny stały się bardziej nowoczesne, ale jednocześnie stadion przestał się szczycić mianem stutysięcznika.

7. Stadion Wembley w Londynie w Wielkiej Brytanii

Wembley to stadion, który znany jest praktycznie każdemu Polakowi tęskniącemu do czasów z lat siedemdziesiątych, gdy nasza rodzima reprezentacja między innymi w tym miejscu odnosiła swoje największe sukcesy. Obecnie po modernizacji Wembley może pomieścić 90 tysięcy osób i tym samym jest nie tylko największa piłkarską areną w Wielkiej Brytanii, ale również jedną z dwóch największych w Europie. Wembley to symbol angielskiej piłki, ale również najdroższy stadion na świecie: jego przebudowa sprzed kilku lat kosztowała aż 800 milionów funtów.

6. Stadion FNB w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki

Wyobraźcie sobie ryk niemal 95 tysięcy wuwuzeli jednocześnie. Tyle właśnie osób może pomieścić stadion w Johannesburgu, który był jedną z aren ówczesnych mistrzostw. Ponieważ tak duże miejsce powinno mieć również inne zastosowania, niż tylko mecze piłkarskie, zbudowano stadion jako wielofunkcyjny: organizowane są w nim koncerty największych gwiazd światowej muzyki.

5. Camp Nou w Barcelonie w Hiszpanii

Wracamy do Europy, aby przypomnieć sobie, który stadion jest pod względem wielkości piąty na świecie i pierwszy na Starym Kontynencie. To hiszpańskie Camp Nou, które także polskim kibicom jest bardzo dobrze znane. Żadne bowiem zagraniczne klubowe spotkania nie rozpalają kibicowskiej wyobraźni, jak mecze pomiędzy Barceloną a Realem: dla wielu – dwoma najlepszymi zespołami na świecie. Camp Nou w Barcelonie to rzecz jasna twierdza tamtejszego FC, twierdza, która formalnie może pomieścić nieco ponad 99 tysięcy kibiców, ale nieformalnie nawet 122 tysięcy, Dlatego niniejszym uznajemy ten stadion za pierwszy ze stutysięczników na naszej liście.

ZOBACZ TEŻ: Ciekawostki o Hiszpanii

4. Azadi Stadion w Teheranie w Iranie

Pierwszą piątkę naszego zestawienia otwiera stadion Azadi, będący narodową areną Iranu. Mecze tu rozgrywa oczywiście irańska reprezentacja w piłce nożnej, ale również miejscowe drużyny. Co wyróżnia stadion Azadi z innych, które znalazły się w naszym zestawieniu, to fakt, że jest to stadion jeszcze starej daty. Chociaż został zmodernizowany w 2002 roku (co poskutkowało zmniejszeniem jego pojemności ze 120 tysięcy do równej setki), jest to obiekt, którego konstrukcja opiera się na wałach ziemnych – rozwiązaniu, od którego na zachodzie się już odeszło, ponieważ nie zapewnia ono uczestnikom widowiska piłkarskiego dostatecznie dobrej widoczności. I nie tylko piłkarskiego, ponieważ na Azadi mogą odbywać się również zawody lekkoatletyczne.

3. Azteca Stadion w Meksyku

Miejsce tuż przed podium zajmuje jedyny położony w Ameryce Północnej stadion w naszym zestawieniu. Nie znajduje się on w Stanach Zjednoczonych, ale w Meksyku, w stolicy tego państwa o tej samej nazwie. Stadion Azteca w Mexico City może pomieścić około 114 tysiące osób. Meksyk nie mógł sobie pozwolić na nieposiadanie tak dużego stadionu, zważywszy na fakt, że aż dwukrotnie organizował mistrzostwa świata w piłce nożnej. I tak na Estadio Azteca rozegrano finały tych imprez w roku 1970 i w 1986 (w którym przypomnijmy, Polska zajęła trzecie miejsce na Mundialu). Chociaż tamte czasy to lata największej sławy stadionu, wciąż grają na nim meksykańskie drużyny oraz reprezentacja narodowa tego kraju.

2. Stadion Salt Lake w Kalkucie w Indiach

Aby poznać dwa największe stadiony świata, musimy powrócić do Azji i już w niej zostaniemy. Zaszczytne srebrne miejsce zajmuje stadion Salt Lake w Kalkucie w Indiach. Podajemy nazwę anglojęzyczną, ale jeśli ktoś woli oryginalną, oto ona: Yuva Bharati Krirangan. Stadion został zaprojektowany tak, aby zmieścić aż 120 tysięcy ludzi. Oczywiście tak duży obiekt nie mógł pozwolić sobie na to, aby można było rozgrywać mecze tylko piłki nożnej, dlatego jego przeznaczenie jest uniwersalne i można na nim organizować chociażby zawody lekkoatletyczne. Na co dzień zaś korzystają z niego cztery miejscowe piłkarskie drużyny. Sama arena ma konstrukcję eliptyczną, a trybuny są rozlokowane na trzech piętrach.

1. Stadion im. 1 Maja w Pjongjangu w Korei Północnej

Pierwsze miejsce w zestawieniu może wydawać się zaskakujące: Korea Północna. Właśnie w tym kraju, w jego stolicy znajduje się największy aktualnie stadion na świecie. Może on pomieścić 150 tysięcy widzów jednocześnie. Jak widać przewaga nad konkurencją jest dość duża i raczej nie zanosi się na to, aby Stadion im. 1 maja szybko został zdetronizowany. W tym przypadku przeznaczeniem stadionu nie są tylko mecze futbolowe i inne imprezy sportowe, ale wykorzystywany jest również do różnych uroczystości państwowych.



ZOBACZ TEŻ: Ciekawostki o Korei Północnej

CIEKAWOSTKI

Początek strony