Najbardziej masywne wulkany świata mają budowę tarczową – są niskie i spła szczone,rozpościerają się na dużej przestrzeni. Prawie całkowicie uformowane są z rzadkiej, szybko płynącej lawy. Wyższe wulkany to tzw. stratowulkany, które charakteryzuje stożkowa budowa powstała z lepkiej, gęstej i wolno przesuwającej się lawy, w której zastygają min. głazy, kamienie i popioły powstałe na skutek erupcji. Oto zestawienie 10 największych wulkanów świata. Który z nich chcielibyście zobaczyć na własne oczy?
10. Popocatépetl – 5452 (Meksyk)
Wulkan ten, zwany także El Popo albo Don Goyo, położony jest na Wyżynie Meksykańskiej, około 70 km od stolicy tego kraju. Jest to jeden z najwyższych wulkanów świata. Jednocześnie jest drugim co do wysokości szczytem Meksyku. Zaliczany jest on do wulkanów czynnych. Ostatni, a zarazem największy wybuch wulkanu miał miejsce w 2000 r. kiedy to ewakuowano wszystkich mieszkańców pobliskich miejscowości. Wulkan jest aktywny nieprzerwanie od 1347 r., a w okresach największej aktywności chmury pyłu wulkanicznego wznoszone są nawet na wysokość do 25 km. Pomimo, tego że wulkan jest bardzo aktywny na jego zboczach w XVI wieku powstały klasztory, które obecnie znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
9. Tupugatito – 5640 m n.p.p.m. (Chile, Argentyna)
Jest to kolejny wulkan położony w Andach na granicy argentyńsko-chilijskiej, który znajduje się na tej liście. Znajduje się około stu kilometrów na wschód od stolicy Chile. Pierwsza erupcja tego wulkanu zanotowana została w 1829 roku. Od tego czasu jest niezwykle aktywny, wybuchał blisko dwadzieścia razy. Jednakże jego erupcje nie są zbyt silne i obfite. Ostatni wybuch zarejestrowany został w 1986 r.
8. Elbrus – 5642 m n.p.m. (Rosja)
Elbrus, najwyższy szczyt pasma górskiego Kaukazu położony jest w regionie Kardo-Bałkarii w Rosji, niedaleko granicy z Gruzją. Jest to ósmy co do wielkości wulkan na świecie i jednocześnie najwyższy szczyt Rosji. Jego nazwa wywodzi się bezpośrednio z języka perskiego i oznacza słowo „błyszczący”. Elbrus jest uważany za wygasły wulkan, gdyż jego ostatnia aktywność odnotowana była w pierwszej połowie I w. n.e. Elbrus obecnie jest jednym z najczęściej zdobywanych szczytów. Wybierają się tutaj zarówno alpiniści jak i turyści pragnący odmiany dla codzienności. W 2009 r. specjalnie z myślą o nich uruchomiona została kolejka, która dociera do wysokości 3750 m n.p.m. Od 2005 r. regularnie odbywa się tu Elbrus Race, który jest kontynuacją biegów z początku lat 90. ubiegłego wieku.
7. Pico de Orizaba – 5636 m n.p.m (Meksyk)
Nazwa tego wulkanu wywodzi się bezpośrednio z języka nahuatl – Citalepetl oznacza dosłownie góra gwiazdy. Jest to czynny wulkan będący jednocześnie najwyższym szczytem na terenie Meksyku i Ameryki Środkowej. Jest to wulkan aktywny, którego ostatnia erupcja miała miejsce w 1941 r.
6. Kilimandżaro – 5895 m n.p.m. (Tanzania)
Jest to najwyższa góra w Tanzanii, blisko granicy z Kenią na terenie Parku Narodowego Kilimandżaro. Jednocześnie Kilimandżaro jest najwyższym samotnym masywem górskim na świecie. W skład masywu wchodzą kratery trzech wulkanów – Kilimandżaro, Mawenzi i Shira. Przez plemiona zamieszkujące pobliskie tereny Kilimandżaro nazywane było między innymi Górą Karawan, Górą złych duchów, a przez Masajów, którzy oddawali część temu miejscu - Górą światłości. W czasach, kiedy tereny te stały się kolonią niemiecką bardzo szybko zaczęły powstawać tu szlaki turystyczne oraz schroniska dla osób, które pragnęły wspiąć się na górę. Przez dłuższy czas dochody jakie przynosiła turystyka w tym regionie stanowiły zarzewie sporu pomiędzy Kenią i Tanzanią.
5. Cotopaxi – 5897 (Ekwador)
Jest to wulkan położony w północnej części Ekwadoru, w paśmie Koldyriery Środkowej. Jego cechą charakterystyczną jest nieomal idealnie stożkowaty kształt. Wulkan ten o kraterze o średnicy 700 metrów i głębokości 360 metrów jest najbardziej aktywnym wulkanem na świecie. Jest to bardzo stary wulkan – jego aktywność twa nieprzerwanie już od ponad 4 tysięcy lat. Jego wybuchy są bardzo silne – ten z przełomu lat 1532/1533 zniszczył pobliskie miasto Tacunga, zaś ten z roku 1744 słyszano nawet w Kolumbii, która jest oddalona od Cotopaxi o 800 km. Ostatnia jego erupcja miała miejsce w 1975 r. Z uwagi na to, że na tych terenach występuje bogactwo unikatowych gatunków fauny i flory utworzono Park Narodowy Cotopaxi.
4. Lascar – 5990 m n.p.m. (Argentyna, Chile)
Jest to najbardziej aktywny wulkan ze wszystkich położonych na granicy Chile i Argentyny, w środkowej części Andów. Miejsce to wiąże się z przepiękną legendą ludu Atacamenos. Na szczycie wulkanu znajduje się aż sześć kraterów, z których cały czas wydobywają się opary siarki. Jest to wulkan o bardzo silnych erupcjach. Najsilniejsza jaka miała miejsce w czasach obecnego tysiąclecia to ta z 1993 r. – materiały erupcyjne jakie wtedy zostały wyrzucone dotarły nawet do Buenos Aires. Ostatnia aktywność wulkanu miała miejsce na przestrzeni lat 2006/2007.
3. Antofalla – 6450 m n.p.m. (Argentyna)
Antofalla to jeden z najwyższych szczytów Ameryki Południowej. Mieści się on w Argentynie w paśmie Andów Środkowych, na płaskowyżu Puna de Atacama. Jest to czynny stratowulkan, który pokrywają wieczne śniegi. Mimo tego, że wulkan był czynny na przestrzeni kilku stuleci, ludy inkaskie stawiały tu swoje budowle, po których do dnia dzisiejszego zostały ruiny. Antofalla to drugi co do wielkości aktywny wulkan na świecie.
2. Llullaillaco – 6739 m n.p.m. (Argentyna, Chile)
Llullaillaco to najwyższy z położonych na granicy pomiędzy Chile i Argentyną czynnych wulkanów. Jednocześnie jest to najwyższy aktywny wulkan na świecie. Położony jest on na terenie wyżyny Puna de Atacama niedaleko pustyni Atacama. Ostatnia jego erupcja została odnotowana w 1877 r. Ciekawostką jest to, że znajduje się tutaj najwyżej położona granica wiecznego śniegu – jest to 6000 m n.p.m. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat prowadzone są tutaj intensywne prace wykopaliskowe, których skutkiem było odnalezienie na początku XXI w. zmumifikowanych ciał dzieci z plemion inkaskich.
1. Ojos del Salado – 6880 m n. p.m. (Argentyna, Chile)
Na zaszczytnym pierwszym miejscu listy znalazł się Ojos del Salado – najwyższy wulkan na całym świecie. Należy on do wulkanów drzemiących, ostatnia jego erupcja miała miejsce na początku naszego tysiąclecia. Położony jest w Andach Środkowych w paśmie Koldyriery Głównej. Jest to najwyższy szczyt Chile i drugi co do wysokości na półkuli zachodniej. Granica wiecznych śniegów znajduje się tutaj na wysokości 5000 m n.p.m.
ZOBACZ TEŻ: Najwyższe szczyty w Polsce