Każdy z słyszał o Koronie Himalajów, czyli 14 najwyższych szczytach na świecie, które przekraczają 8 tysięcy metrów. Co byście powiedzieli na to, by zdobyć 10 najwyższych szczytów w Polsce? Wszystkie one mieszczą się w Tatrach. Przy odrobinie przygotowań do takiej wyprawy, zdobycie wszystkich 10 szczytów powinno zabrać maksymalnie jeden tydzień. Ponadto większość opisanych poniżej szczytów usytuowanych jest w okolicach doliny Morskiego Oka, dzięki czemu nie trzeba się codziennie przemieszczać z miejsca na miejsce. Taka wyprawa będzie z pewnością znakomitą okazją do podziwiania niezwykłej panoramy Tatr i pokonania własnych słabości.




10. Świnica

Świnica jest ostatnim z polskich dziesięciu szczytów, których wysokość przekracza 2300 metrów. Jej wysokość to 2301 m n.p.m. Składa się on z dwóch wierzchołków, których różnica w wysokości jest niewielka i wynosi około 10 m. Dla turystów to znakomity punkt widokowy na całą panoramę Tatr. Nazwa szczytu najprawdopodobniej wzięła się od świni, do której to podobny jest cały masyw górski wokół Świnicy. Najbardziej dogodna trasa turystyczna na szczyt prowadzi z Kasprowego Wierchu i jej czas to mniej więcej godzina i 40 minut, dzięki czemu dostępna jest dla mniej i bardziej wprawionych turystów.


Świnica

9. Żabia Turnia Mięguszowiecka – 2335 m n.p.m.

Jest to szczyt położony w głównej grani Tatr. Znajduje się pomiędzy Żabim Koniem a Wołową Turnią. Podobnie jak Wołowa i Hińczowa Turnia, wchodzi w skład Wołowego Grzbietu, stanowiąc jego najbardziej wysunięty na południowy wschód punkt. Góruje nad dolinami: Rybiego Potoku i Żabią Mięguszowiecką, od której wzięła nazwę.Wybierając się na Wołowy Grzbiet można w ciągu jednego podejścia zdobyć trzy z dziesięciu najwyższych szczytów w Polsce.


Żabia Turnia Mięguszowiecka

8. Wołowa Turnia – 2373 m n.p.m.

Wołowa Turnia wraz z Hińczową Turnia wchodzą w skład Wołowego Grzbietu. Wołowa Turnia swym kształtem przypomina trochę piramidę. Jej południowa ściana jest łatwiejsza we wspinaczce niż północna. Ogromna gratka i atrakcja dla turystów jest widok na Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki, który znajduje się na wysokości 1919 metrów i od strony północy otoczone jest właśnie przez Wołową Turnię.

7. Cubryna – 2376 m n.p.m.

Cubryna mimo niezbyt trudnej trasy stanowi dosyć trudny do zdobycia szczyt. Wszystko wynika z tego, iż nie prowadzą do niego żadne szlaki turystyczne i koniecznie wymagana jest wprawna orientacja w terenie oraz znajomość Tatr. Bez niej można łatwo pobłądzić. Dla wprawnych turystów trasa z Morskiego Oka lub Popradzkiego Stawu na Cubrynę wynosi w przybliżeniu 3.5 godziny. Jest to bardzo malownicza trasa.

6. Hińczowa Turnia – 2377 m n.p.m.

Szczyt położony jest w głównej grani Tatr, na granicy polsko-słowackiej. Wchodzi w skład Wołowego Grzbietu, czyli odcinka o długości około jednego kilometra z poszarpanymi formacjami skalnymi. Chęć wejścia na Hińczową Turnie może być powodem do przejścia całego Wołowego Grzbietu. Szlak należy do dosyć. Trudnych, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować.

5. Mięguszowiecki Szczyt Pośredni – 2393 m n.p.m.

Jak sama nazwa wskazuje jest to szczyt pośredni między Mięguszowieckim Szczytem Czarnym a Szczytem Wielkim. Jest on doskonale widoczny z doliny Morskiego Oka. Stamtąd również prowadzi główny szlak w stronę Mięguszowieckich szczytów, który zajmuje około 2.5 godziny. Trasa nie należy to zbyt prostych, dlatego szczególnie polecana jest dla taterników oraz osób ze sporym doświadczeniem w Tatrach.

4. Mięguszowiecki Szczyt Czarny – 2410 m n.p.m.

Jest to jeden z trzech bardzo znanych Mięguszowieckich szczytów. Ściany szczytu opadają prosto do Czarnego Stawu. Najdogodniejsza droga na szczyt prowadzi od strony Przełęczy pod Chłopkiem. Jest to trasa dla bardziej doświadczonych i wymagających turystów, aczkolwiek ze wszystkich Mięguszowieckich szczytów jest on najłatwiejszy do zdobycia. Jej czas obliczany jest mniej więcej na 2.5 godziny.

3. Niżnie Rysy – 2430 m n.p.m.

Ten trzeci co do wielkości szczyt w naszym kraju znajduje się w bocznej grani Tatr Wysokich. Nazwa została nadana przez turystów, gdyż obok szczytu znajdują się Rysy, aczkolwiek wcześniej szczyt nazywany był również „Turkiem”, gdyż przypomina Turka w turbanie. Na szczyt nie prowadzi żaden szlak turystyczny, wiec oficjalnie wejście na niego może odbyć się tylko wraz z górskim przewodnikiem.

2. Mięguszowiecki Szczyt Wielki – 2438 m n.p.m.

Drugi co wielkości szczyt w Polsce umiejscowiony jest grani głównej Tatr. Wchodzi w skład trzech Mięguszowieckich szczytów. Zielony szlak prowadzący przez te trzy szczyty jest jednym z najtrudniejszych w Polsce. Trasa na szczyt biegnie od Morskiego Oka poprzez Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem i zajmuje blisko 5 godzin. Istnieje jeszcze inna trasa również biegnąca od Morskiego Oka, lecz poprzez Galerie Cubryńskie i Hińczową Przełęcz.

1. Rysy – 2499 m n.p.m.

Jest to najwyższy szczyt w naszym kraju. Jego nazwa wywodzi się od pożłobionych zboczy całego kompleksu górskiego wokół szczytu. Rysy to obecnie jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów szczytów w Tatrach, choć wejście na niego nie jest tak łatwe. Wymagana jest przynajmniej podstawowa wiedza poruszania się po górach oraz dobra kondycja. Wysiłek jednak warty jest każdej ceny, gdyż ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama Tatr, a przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet Kraków. Na Rysy najlepiej dotrzeć szlakiem czerwonym od strony schroniska przy Morskim Oku.



ZOBACZ TEŻ: Największe wulkany świata

CIEKAWOSTKI

Początek strony