Co takiego wynaleźli Chińczycy? Można by podejrzewać, że wszechobecną tandetę i dziecięcą pracę za miskę ryżu. Rzeczywistość okazuje się jednak znacznie bardziej efektowna.




1. Ceramika

W Chinach upowszechniono produkcję ceramiki. Pozwoliło to Chińczykom wyrabiać porcelanę z glinki zwanej kaolinem, wymieszanej z piaskiem i innymi składnikami. Powstałą w piecach garncarskich temperaturę 1300-1400 stopni wykorzystano do wyrobu półprzejrzystej, białej masy, którą zabarwiano na różne kolory. Z kolorowej masy garncarze wytwarzali kunsztowne naczynia. Wyrób chińskiej porcelany został zapoczątkowany w VI wieku naszej ery, natomiast w Europie zaczęto stosować tę metodę dopiero jedenaście wieków później.

2. Trumny

Mimo że powszechne stosowanie trumien to dość nowy nawyk (kilkusetletni), pierwsze w historii odkryte trumny z drewna zostały zbudowane już 5000 lat przed naszą erą. Najstarsza z nich została znaleziona w pobliżu Banpo, neolitycznej osady na terenie obecnej prowincji Shaanxi. Ma 140 na 55 centymetrów i pochowano w niej 4-letnią dziewczynkę.

3. Makaron

Jeśli makaron kojarzysz przede wszystkim z Włochami, ta informacja zapewne cię zaskoczy. Po pierwsze, makaronu nie wynaleźli wcale Włosi, a Chińczycy. W 2002 roku archeolodzy odkryli makaronowe nitki o długości około pół metra, liczące sobie 4 tysiące lat! Po drugie, makaronu do Europy bynajmniej nie przywiózł - jak zwykło się uważać - Marco Polo. Znany był na południu kontynentu na długo przed urodzinami słynnego podróżnika.

4. Helikopter

Stwierdzenie, że Chińczycy wynaleźli helikopter, jest nieco na wyrost, niemniej jednak dali późniejszym inżynierom solidne podstawy. Jakieś 400 lat przed Chrystusem chińskie dzieci miały okazję bawić się tzw. "bambukopterami" (których nazwa wzięła się od bambusa, a nie od bambuko, rzecz jasna) - niewielkimi zabawkami z wprawianym w ruch bambusowym śmigłem o parametrach pozwalających na uniesienie się w powietrze.

5. Mina lądowa

Co do chińskich zasług w sztuce prowadzenia wojny nikt chyba nie ma wątpliwości. Warto jednak wiedzieć, że Chińczycy odpowiadają również za szereg śmiercionośnych wynalazków - między innymi za minę lądową. Według dawnych źródeł pierwszy raz minami potraktowano żołnierzy mongolskich zasadzających się na Guangxi w 1277 roku. Już z kolejnego, XIV wieku, pochodzą natomiast dokładne opisy konstrukcji żeliwnych min.

6. Zapałki

Pierwsze zapałki zadebiutowały w Chinach na początku VI wieku w odpowiedzi na potrzeby ówczesnych kobiet, które w niespokojnych czasach potrzebowały szybko rozpalać ogień pod garnkami. I choć pierwsze zapałki wyglądały podobnie do współczesnych - złożone były z sosnowych drzazg i siarczanych łebków - to funkcjonowały w nieco inny sposób. Nie pocierało się nimi o draskę, by wzbudzić zapłon, a przytykało na ułamek sekundy do już rozpalonego ognia i tym sposobem płomień przenoszono dalej, w założone miejsce.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: 

7. Proch

Już w 300 roku naszej ery, znany był tekst Baopuzi słynnego księcia alchemików Ge Honga, gdzie zostały wymienione najważniejsze składniki „czarnego prochu”, jednak za wynalazcę prochu uznaje się taoistycznego chemika pochodzącego z IX wieku żyjącego w okresie dynastii Tang (618 - 907roku),


CIEKAWOSTKI

Początek strony