Jeśli chcesz poprawić stan zdrowia lub schudnąć, pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, powinien być twój metabolizm: ma duży wpływ na to, jak nasze komórki organizmu zarządzają energią i składnikami odżywczymi. Zaburzenia metaboliczne zazwyczaj powodują nadwagę. Oto lista dobrych nawyków, które mogą pomóc przyspieszyć metabolizm.

1. Zaplanuj posiłki

Nasze ciało w mądry sposób zarządza dostarczaną mu energią. Oczekuje, że będzie karmione przez pewien czas, a tym samym wykorzystuje w tym czasie większość energii wiedząc, że wkrótce otrzyma jej więcej. Ale jeśli harmonogram posiłków jest nieregularny, Twoje ciało magazynuje dostarczaną energię zamiast jej używać, ponieważ nie ma pewności, czy wkrótce dostanie nową porcję. Jedzenie co 3-4 godziny pomoże Twojemu organizmowi wykorzystać całą swoją energię.

2. Pij więcej płynów

Wystarczające spożycie płynów przyczynia się do dobrego metabolizmu. Kiedy twoje ciało jest pozbawione wody, spala mniej kalorii. Ponadto, wątroba koncentruje się na przywróceniu wody i nie zwraca większej uwagi na spalanie tłuszczu. Dlatego powinieneś pić więcej! Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do picia dużej ilości wody, pij herbatę. Zielona herbata jest świetna, gdy potrzebujesz zaspokoić codzienne potrzeby nawadniania.

3. Mleko jest Twoim przyjacielem

Mleko zawiera wiele składników odżywczych, które są niezbędne do spalania tłuszczu i budowania mięśni. Na przykład wapń zawarty w nabiale odgrywa istotną rolę w metabolizmie. Im więcej wapnia znajduje się w komórkach tłuszczowych, tym więcej tłuszczu zostanie spalone.

4. Bądź fizycznie aktywny

Każda aktywność fizyczna, czy to jogging, chodzenie, taniec, ćwiczenia na siłowni, przyczynia się do szybszego metabolizmu. Ćwiczenia wytrzymałościowe są najlepsze, ponieważ promują szybszy wzrost tkanki mięśniowej. Nasze mięśnie wymagają energii nawet wtedy, gdy odpoczywamy. Dlatego najlepszym sposobem na przyspieszenie metabolizmu są regularne ćwiczenia.

5. Wstawaj wcześnie

Światło słoneczne ma również wpływ na metabolizm. Rano słońce pomaga organizmowi regulować te procesy biologiczne, które zależą od zmiany dnia i nocy, co z kolei ma kluczowe znaczenie dla zużycia energii.

6. Nie rezygnuj z węglowodanów

Nie przeciążaj się dietami, które prowadzą do całkowitego odrzucenia węglowodanów. Aby prawidłowo zsyntetyzować serotoninę, potrzebujesz wystarczających ilości węglowodanów. Brak węglowodanów może mieć negatywny wpływ na aktywność mózgu i jest stresujący dla Twojego ciała. Tak, schudnąć, ale z powodu utraty płynu, a nie tłuszczu (opisaliśmy tę sytuację wcześniej w tym artykule).

7. Bez przekąsek

Jeśli jesteś ich fanem, powinieneś być świadomy tego, że częste przekąski spowalniają twój metabolizm. Energia, którą otrzymujemy od żywności zazwyczaj trwa 3-4 godziny. Potem twoje ciało zacznie zużywać swoją właściwą energię, spalając własny tłuszcz. Ciągłe przekąski uniemożliwiają spalenie tłuszczu, co zwiększa wagę.

8. Użyj soli jodowanej

Pamiętaj, że niedobór jodu wpływa niekorzystnie na tarczycę, co z kolei wpływa negatywnie na metabolizm.

9. Jedz ekologicznie

Produkty inne niż pochodzenia ekologicznego zawierają różne dodatki, zwierzęta karmione są antybiotykami i hormonami wzrostu, rośliny są uprawiane na bazie nawozów sztucznych i pestycydów. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie, warto rozważyć produkty ekologiczne, które są pozbawione tego typu niespodzianek.

10. Utrzymaj poziom żelaza

Niedobór żelaza sprawia, że mięśnie otrzymują mniej tlenu. Ma to oczywiście wpływ na zdrowie. Jeśli brakuje żelaza w diecie, zjedz więcej mięsa, ryb i jabłek.

11. Przestań się stresować

Większość problemów metabolicznych ma związek z naszą niezdolnością do radzenia sobie ze stresem. Kiedy jesteśmy zestresowani, tarczyca spowalnia nasz metabolizm, co w efekcie prowadzi do przyrostu masy ciała.ZOBACZ TEŻ: Objawy zawału serca

CIEKAWOSTKI

Początek strony