Jak zapewne wiecie, serotonina jest ważnym neuroprzekaźnikiem, który wysyła wiadomości z jednego obszaru mózgu do drugiego.
Badania sugerują, że odgrywa rolę w szerokim zakresie funkcji psychicznych i psychologicznych: od nastroju, po jakość snu, libido, apetyt, a nawet zdolność zapamiętywania. Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że niedobór serotoniny może być związany z depresją, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że w pewnym stopniu można wpływać na jej poziom stosując parę sprawdzonych metod.




1. Rozkoszuj się światłem

W wyniku oddziaływania promieni słonecznych (czasami wystarczy jedynie światło dzienne w pochmurny i zimny dzień), mózg zaczyna produkować więcej serotoniny. Warto spacerować przez 10-20 minut dziennie zwłaszcza w słoneczny dzień aby podładować akumulator.

2. Stosuj cukier z umiarem

Osoby z niskim serotoniny często mają zwiększone zapotrzebowanie na cukier. W ten sposób ciało sygnalizuje, że trzeba więcej tego kluczowego neuroprzekaźnika - cukier jest odpowiedzialny za produkcję insuliny, która następnie dostarcza jeden z klocków potrzebnych do uwolnienia serotoniny.
Jednak nie jest to dobry sposób, aby ustabilizować swoje ciało, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia chorób takich jak cukrzyca i choroby serca.

3. Jedz więcej witamin z grupy B

Wszystkie witaminy z grupy B pomagają wspierać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, ale witaminy B6 i B12 są szczególnie znane z poprawy nastroju dzięki ich zdolności do zwiększenia ilości serotoniny w mózgu.
Na przykład w jednym z niedawno opublikowanych badań wykazano, że stan starszych osób cierpiących na problemy z depresją uległ poprawie już po kilku tygodniach uzupełnienie ich diety z witamin z grupy B. Zalecana jest dawka dzienna 50-100mg.

4. Pozytywny stosunek do świata

Psychologowie utrzymują, że pozytywne nastawienie prowadzi do wzrostu poziomu serotoniny. Można tu wymienić:

  • Pozbycie się negatywnych emocji
  • Umiejętność zrozumienia problemu oraz umiejętność skoncentrowania się na jego rozwiązaniu
  • 5. Więcej białka w diecie

    Zawartość białka w żywności, takich jak jaja, sery i chude mięso może znacznie zwiększyć poziom tryptofanu we krwi, tym samym pozostawiając Ci więcej serotoniny. Pamiętaj, aby jeść żółtka, które są szczególnie bogate w tryptofan i przeciwutleniacze.

    6. Spożywaj więcej orzechów i nasion

    Orzechy i nasiona to doskonałe źródło tryptofanu, który jest potrzebny do syntezy serotoniny. Warto wybrać je jako przekąskę i czerpać korzyści związane nie tylko z poprawą nastroju, ale także dla serca i układu oddechowego. Garść orzechów zawiera również sporą dawkę błonnika, który ma zbawienny wpływ na układ trawienny.

    7. Masaż jest dobry na wszystko

    Chociaż każdy wie, że masaż wspaniale wpływa na samopoczucie, nie każdy sobie sprawę, że wynika to ze wzrostu poziomu serotoniny. Masaż zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu stresu, który blokuje twój mózg od produkcji odpowiedniej ilości serotoniny. W istocie, badania sugerują, że masaż przyczynia się do zmniejszenia o 31% poziomu kortyzolu, co prowadzi do znacznie lepszego nastroju.

    8. Regularne ćwiczenia

    Regularne ćwiczenia mają zbawienny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Endorfiny wytwarzane przez gruntownym treningu sprawiają, że od razu czujesz się w lepszym nastroju. Dodatkowo, ludzie, którzy często ćwiczą mają silniejszy układ odpornościowy.

    9. Medytacja

    Na koniec warto zauważyć, że regularna praktyka medytacji jest wspaniałym sposobem, aby utrzymać poziom serotoniny na odpowiednim poziomie. Na tym etapie, istnieją dziesiątki wiarygodnych badań potwierdzających związek między medytacji i zdrowia psychicznego, więc masz wiele powodów, aby trzymać się tego nawyku. Podobnie jak masaż, medytacja obniża również poziom kortyzolu i pozostawia uczucie wewnętrznego spokoju.



    ZOBACZ TEŻ: Objawy zawału serca

    CIEKAWOSTKI

    Początek strony