Stolica Polski, największy ośrodek miejski, centrum administracyjne, przemysłowe, handlowe oraz kulturalne. Znajdują się tu siedziby nie tylko najważniejszych instytucji państwowych oraz firm ale także zaliczane do najcenniejszych w kraju zbiory zabytków i sztuki. W mieście działa przeszło 150 muzeów i galerii oraz instytucji wystawienniczych zajmujących się przybliżaniem i upowszechnianiem różnych aspektów życia od natury przez sztukę, historię i kulturę po najnowocześniejsze technologie. Jednak dziesięć muzeów wyróżnia się szczególnie ze względu na wielkość i wagę zbiorów lub sposób prezentowania publiczności. Warto przyjrzeć się im bliżej.


murawa na stadionie
murawa na stadionie

Piłka nożna jest jednym z najbardziej popularnych sportów na świecie. Mecze piłkarskie przyciągają rzesze widzów na stadiony. Największe z nich stają się atrakcją turystyczną samą w sobie, którą warto zobaczyć nie tylko przy okazji rozgrywanego meczu. Czy Stadion Narodowy w Warszawie, który kosztował 1,7 miliarda złotych, znalazł się w zestawieniu największych stadionów piłkarskich na świecie? Dowiecie się z tego artykułu.


Najbardziej masywne wulkany świata mają budowę tarczową – są niskie i spła szczone,rozpościerają się na dużej przestrzeni. Prawie całkowicie uformowane są z rzadkiej, szybko płynącej lawy. Wyższe wulkany to tzw. stratowulkany, które charakteryzuje stożkowa budowa powstała z lepkiej, gęstej i wolno przesuwającej się lawy, w której zastygają min. głazy, kamienie i popioły powstałe na skutek erupcji. Oto zestawienie 10 największych wulkanów świata. Który z nich chcielibyście zobaczyć na własne oczy?


ciekawostki o Słońcu
ciekawostki o Słońcu

Żyjemy tuż obok prawdziwej gwiazdy - Słońca, głównego ciała w naszym Układzie Planetarnym. Otrzymujemy od niego światło i ciepło, które podtrzymuje życie na Ziemi. Energia słoneczna jest niezbędna do wzrostu roślin (stanowiących pożywienie dla zwierząt). Słońce ma już 4,6 mld lat. Przed nim jeszcze co najmniej 5, może nawet 15 kolejnych mld lat. Co potem? Oto kilka ciekawostek na temat Słońca


Zawsze gdy planujemy zagraniczny wyjazd, staramy się dowiedzieć jak najwięcej o danym kraju. Przestawiamy listę najciekawszych i najistotniejszych faktów związanych z Hiszpanią


Współczesne wielkie miasta nieustannie powiększają swoje powierzchnie, włączając w swoje granice kolejne miejscowości znajdujące się tuż przy nich. Poniższa lista przedstawia najważniejsze aglomeracje świata, najbardziej zaludnione i oferujące najwięcej możliwości znalezienia zatrudnienia w sferze ekonomii, gospodarki czy przemysłu. Chociaż wiodącą rolę odgrywają miasta azjatyckie, można zauważyć, że dorównać próbują im między innymi Nowy Jork czy stolica Meksyku. Oto zestawienie 10 największych miast świata.


Święta wielkanocne w kościele katolickim to wiele rytuałów o rodowodzie religijnym, ale nie tylko. Przedstawiamy dziesięć ciekawostek, które sprawią, że o niektórych wielkanocnych tradycjach pomyślisz inaczej.
>

Ciekawostki na temat Wielkanocy. Co warto wiedzieć?

1. Wielki Post

Wielki Post ma za zadanie przygotować do Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielkim Poście pościmy i ograniczamy się. Ale nie chodzi o umartwianie się, tylko o oczyszczenie i znalezienie czasu na modlitwę.

2. Obmycie nóg w Wielki Czwartek

To symbol paradoksu - pokazanie, że król może zejść do poziomu sługi.

3. Tabernakulum bez hostii

To wyraźne pokazanie pustki. Jezus przebywa w ciemnicy, potem jest ukrzyżowany i umiera. Oczekiwanie pustki wzmacnia oczekiwanie na Zmartwychwstanie Jezusa.

4. Wielki Czwartek

Odsłonięcie krzyża w Wielki Piątek ma za zadanie podkreślić tajemnicę Ofiary na krzyżu. Odkrywa się go, żeby zacząć adorację.

5. Droga Krzyżowa w wersji ekstremalnej

Czym są ekstremalne Drogi Krzyżowe i na czym polegają? To przejście w maksymalnie dziesięcioosobowej grupie dystansu około czterdziestu kilometrów. Idzie się w ciszy z niewielkim krzyżem na plecach.

6. Średnie wydatki na święta

Średni wydatek na święta wielkanocne w przeciętnym gospodarstwie domowym waha się w przedziale od 100 do 300 złotych.

7. Dni wolne od pracy w święta

W przeszłości okres świąteczny wolny od pracy był dłuższy. A w pierwszych wiekach chrześcijaństwa świętowano aż trzy dni – od Wielkiego Piątku do Niedzieli Zmartwychwstania; obecnie święta wielkanocne tak wyglądają m.in. w Wielkiej Brytanii.

8. Zwyczaj malowania jajek

Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wedle tradycji zapoczątkowała Maria Magdalena. Polska legenda mówi też, że kamienie, którymi ukamienowano świętego Szczepana, zamieniły się w czerwone jajka. Jajka symbolizują początek życia.

9. Co symbolizuje baranek?

Z czerwoną chorągwią z krzyżem jest symbolem Chrystusa zwyciężającego.

10. Dlaczego na Wielkanoc jemy mazurki?

Przepis na mazurek przywędrował do Polski z Turcji. Jego symbolika jest ściśle powiązana z okresem Wielkiego Postu. Mazurek to nagroda, którą się je po czterdziestu dniach Wielkiego Postu.ZOBACZ TEŻ: Ciekawostki historyczne

Stany Zjednoczone to niesamowity kraj, zarówno pod względem unikalnej przyrody, jak ilości paradoksów. Choć te czy inne amerykańskie ciekawostki mogą śmieszyć czy dziwić, to z pewnością warto się z nimi zapoznać przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Zwłaszcza, jeśli wiążą się z obowiązującym w danym stanie prawem, kulturą czy obyczajami.


CIEKAWOSTKI

Początek strony